Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (druki nr 569 i 1200).


Poseł Tadeusz Woźniak:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Przypadł mi w udziale zaszczyt przedstawienia stanowiska Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska w sprawie sprawozdania Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zawartego w druku sejmowym nr 1200.

    Senacki projekt z maja 2012 r. został zwarty w druku nr 569. Minęło sporo czasu, zanim doczekał się on pierwszego czytania, a przecież stanowi wykonanie obowiązku dostosowania przepisów prawa do wyroku z dnia 5 lipca 2010 r. stwierdzającego niekonstytucyjność przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

    W myśl powołanego art. 9 ust. 1 okresy zatrudnienia obywateli polskich za granicą uwzględnia się przy ustalaniu prawa do emerytury i renty oraz przy obliczaniu ich wysokości pod warunkiem stałego zamieszkania zainteresowanego na obecnym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Taki zapis godzi w konstytucyjną zasadę równości i sprawiedliwości społecznej. Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny wymóg stałego miejsca zamieszkania na obecnym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako warunek uznania za okresy składkowe - przy ustalaniu prawa do renty rodzinnej - okresów zatrudnienia obywateli polskich za granicą w organizacjach międzynarodowych, w zagranicznych instytucjach i zakładach, do których zostali skierowani w ramach współpracy międzynarodowej lub w których zostali zatrudnieni za zgodą właściwych władz polskich. Trybunał Konstytucyjny zauważył także, iż przesłanka domicylu, a więc ograniczająca prawo do świadczeń z uwagi na miejsce zamieszkania, jest obecna w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i wymaga to zmiany ustawy w celu dostosowania jej do wymogów konstytucji.

    Senat dwukrotnie podejmował próby dostosowania ustawy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a więc do zapisów konstytucyjnych. Z nieznanych powodów projekty te były do chwili obecnej w Sejmie sabotowane, co ma niebagatelny wpływ na świadczenia osób, którym odmawiano dotychczas prawa do świadczeń, powołując się na zapisy niezgodne z konstytucją. Propozycja zawarta w projekcie ustawy sprowadza się do nadania nowego brzmienia art. 9 zmienianej ustawy. Z art. 9 w nowym brzmieniu usunięto przesłankę stałego miejsca zamieszkania na obecnym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Kryterium domicylu zostało też wyeliminowane w odniesieniu do pozostałych sytuacji określonych w przepisach, do których odsyła art. 9 ust. 1 i 2 ustawy. Przepis ten miałby rozstrzygać wyłącznie o tym, że okresów w nim wskazanych nie uwzględnia się przy ustalaniu prawa do świadczeń, w wypadku gdy z ich tytułu wypłacane jest świadczenie rentowe z instytucji zagranicznej inne niż renta z ubezpieczenia dodatkowego.

    Klub Parlamentarny Solidarna Polska uważa, że projekt senacki zawarty w druku nr 569 wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, poprawia obowiązujący stan prawny i zasługuje na poparcie. Klub Parlamentarny Solidarna Polska zagłosuje za przyjęciem proponowanej ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dziękuję.



Poseł Tadeusz Woźniak - Wystąpienie z dnia 17 kwietnia 2013 roku.


113 wyświetleń

Zobacz także: