Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 i 2 punkt porządku dziennego:



  1. Informacja prezesa Rady Ministrów na temat wyników negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020.
  2. Sprawozdanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej, Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej pomiędzy Królestwem Belgii, Republiką Bułgarii, Królestwem Danii, Republiką Federalną Niemiec, Republiką Estońską, Irlandią, Republiką Grecką, Królestwem Hiszpanii, Republiką Francuską, Republiką Włoską, Republiką Cypryjską, Republiką Łotewską, Republiką Litewską, Wielkim Księstwem Luksemburga, Węgrami, Maltą, Królestwem Niderlandów, Republiką Austrii, Rzecząpospolitą Polską, Republiką Portugalską, Rumunią, Republiką Słowenii, Republiką Słowacką, Republiką Finlandii i Królestwem Szwecji, sporządzonego w Brukseli dnia 2 marca 2012 r. (druk nr 961 i 999).


Poseł Edward Czesak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Akceptacja paktu fiskalnego zmusi nasz kraj w momencie planowanego wejścia do strefy euro do zrównoważenia budżetu państwa do maksymalnej wysokości deficytu 0,5% PKB, co przy obecnym poziomie zadłużenia 3,4% PKB wydaje się mocno problematyczne. Zatem pakt staje się zagrożeniem dla wysokości absorpcji środków w perspektywie 2014-2020, uwzględniając wsparcie środkami własnymi, obecnie 25-30%. Dotyczy to państwa, a przede wszystkim samorządów. Wielu ekonomistów jednoznacznie wyjaśniło, że mechanizm ekonomiczny paktu fiskalnego doprowadzi do sytuacji, w której biedniejsze kraje Unii nie tylko nie nadgonią dystansu, jaki dzieli je od zamożnych, ale z roku na rok będą zostawać coraz bardziej w tyle pod względem rozwoju gospodarczego i poziomu życia. Możemy być pewni, iż w drzwiach czekają projekty dotyczące ujednolicenia podatków na terenie Unii w celu ratowania euro.

    Panie ministrze, czy w obecnej sytuacji gospodarczej oraz wobec faktu, że (Dzwonek) najbliższa perspektywa Unii Europejskiej jest ostatnią dla Polski jako płatnika netto, Polska musi w tak zdecydowany sposób wchodzić na drogę założenia kagańca finansowego, który może w perspektywie czasu mieć ogromne znaczenie dla generowania wzrostu gospodarczego i absorpcji środków? Jaką ścieżkę wejścia do strefy euro połączoną z diametralnie znaczącym obniżeniem deficytu w kontekście obecnej sytuacji gospodarczej przewidziało Ministerstwo Finansów?


Poseł Edward Czesak:

    Kto weźmie na siebie tak wielkie redukcje deficytu, rząd czy znowu minister finansów sięgnie do kieszeni samorządów? Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Edward Czesak - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2013 roku.


94 wyświetleń

Zobacz także: