Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

21 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Edward Czesak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Z informacji podanej przez Ministerstwo Skarbu Państwa wynika, cytuję, że Ministerstwo Skarbu Państwa nie zamierza sprzedawać akcji grupy. Utrzymanie statusu grupy jako strategicznej dla polskiej gospodarki gwarantują m.in. odpowiednie zapisy w statucie oraz stabilny, długoterminowy akcjonariat, który jest zainteresowany rozwojem grupy.

    Nie można zgodzić się z argumentem o zapisach w statucie spółki gwarantujących trwałą kontrolę nad spółką i wpływ na strategiczne decyzje spółki. W prawie europejskim znane są niekorzystne orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie, podważające status złotej akcji. Dotyczyło to m.in. dużych podmiotów, jak Energias de Portugal, Telefonica, Volkswagen AG. W uzasadnieniu podawano, że jest to sprzeczne z zasadą swobodnego przepływu kapitału w Unii Europejskiej. Norica Holding, mająca siedzibę w Luksemburgu, podlega temuż prawu europejskiemu.

    Czy Ministerstwo Skarbu Państwa posiada wiedzę o tym, jakoby wyżej wymieniony akcjonariusz złożył pozew w tej sprawie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, i czy toczy się w tej sprawie postępowanie? Czy Ministerstwo Skarbu Państwa jest gotowe na obronę interesów Grupy Azoty w przypadku zaistnienia takiej sytuacji i jakie kroki zamierza podjąć?

    Z oficjalnie dostępnych informacji wynika, że jeden ze stabilnych, jak należy przypuszczać, akcjonariuszy, tj. Aviva Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aviva BZ WBK SA, zmniejszył swoje udziały do wartości poniżej 5% w dniu 28 maja tego roku, co otworzyło drogę do możliwego dalszego zmniejszania swoich udziałów już bez ujawniania tych informacji w raportach giełdowych. Wielce prawdopodobne jest, że beneficjentem tych posunięć jest spółka Norica Holding. Nie można wykluczyć, że podobne działania podejmie drugi bardzo duży akcjonariusz, to jest ING Otwarty Fundusz Emerytalny, posiadający 9,96% akcji.

    Jakie działania podejmie Ministerstwo Skarbu Państwa w celu utrzymania akcjonariatu, mając także na uwadze możliwe wycofanie się OFE z akcjonariatu wskutek rozpoczętego procesu przenoszenia środków finansowych przyszłych emerytów z OFE do ZUS? Czy zatem Ministerstwo Skarbu Państwa nadal uważa, że ta część akcjonariatu jest stabilna? Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Edward Czesak - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2014 roku.


72 wyświetleń

Zobacz także: