Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Edward Czesak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Budowa dwóch nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole opartych na węglu kamiennym jakby wpisuje się w dzisiejszą dyskusję dotyczącą problemów w sektorze węglowym. Prezes Krzysztof Kilian nie chciał tej inwestycji w Elektrowni Opole, tłumacząc, że przy obecnych cenach energii jej budowa się nie opłaca, ale po protestach w regionie zaangażował się w to premier Donald Tusk. Wziął sprawy w swoje ręce, obiecał, że elektrownia powstanie, i zaczęły się gorączkowe zabiegi, które miały ją urentownić.

    PGE i Kompania Węglowa poinformowały chyba w sierpniu, że uzgodniły warunki kontraktu na dostawy węgla. Donald Tusk, tu zacytuję, powiedział: To symboliczny powrót do węgla jako nośnika energii. Stwierdził też, że od wielu lat Polska wojowała w Unii Europejskiej, aby węgiel na nowo był narodowym skarbem, dlatego w jego opinii inwestycja jest teraz strzałem w dziesiątkę.

    Pytanie: Czy będzie to polski węgiel, na przykład z kopalni Brzeszcze? W sprawie jej problemów - przedstawiła je w swojej wypowiedzi - zabrała głos pani poseł Szydło. Czy ta inwestycja za ponad 11 mld zł, która ma być zrealizowana w Elektrowni Opole, będzie rzeczywiście zrealizowana, bo na ten temat nic nie wiemy? Wiemy natomiast, że firmy, które mają tę inwestycję realizować, mają określone trudności. Co z tą inwestycją? Czy zapewnienia Donalda Tuska złożone podczas wizyty w Elektrowni Opole w czerwcu br., że w lipcu ruszy budowa tych dwóch nowych bloków energetycznych, można traktować poważnie? Czy należy poważnie traktować tytuły z mediów: Co z Elektrownią Opole? ˝Donald Tusk nas oszukał˝? Tak czy nie, panie premierze? Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Edward Czesak - Wystąpienie z dnia 07 listopada 2013 roku.


91 wyświetleń

Zobacz także: