Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Andrzej Czerwiński:

    Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Będziemy trzymać za słowo i wspierać, żeby to, co zbierzemy z dzisiejszej debaty, w tym roku zrealizować. To, co mi się narzuciło i zanotowałem: jeden z posłów powiedział, iż w procesie inwestycyjnym niezmiernie ważna jest stabilizacja prawa. Chcę przypomnieć, iż ci posłowie, którzy od wielu lat zasiadają w tych ławach, mogą potwierdzić, że Prawo energetyczne było dotychczas zmieniane ponad 50 razy. Uchwalone w 1997 r., było ciągle poprawiane w dobrej intencji. Ono jest po prostu nieczytelne, niespójne, bardzo trudne, jeśli chodzi o analizę, planowanie i podejmowanie wieloletnich decyzji. Dlatego chciałbym wyrazić nadzieję, że dorobkiem tej Izby, tych posłów, parlamentarzystów, jak również resortu gospodarki będzie to, że oddamy i odbiorcom energii, i podmiotom działającym na rynku energii stabilne Prawo energetyczne, stabilne Prawo gazowe, stabilną ustawę o odnawialnych źródłach energii, że skończy się ten proceder, który był do tej pory, że kilka razy w roku następowały zmiany prawa.

    I jeszcze kilka uwag odnośnie do spraw, które pojawiały się w trakcie dyskusji. Miałem wrażenie i taką nadzieję, że państwo posłowie, którzy debatowali, dokładnie znają zakres energetyki, znają zakres przygotowanych projektów, nie tylko swobodnie operują żargonem: mały, duży trójpak, czwórpak, lecz także wiedzą już, jakie są możliwości korzystania z dotychczasowych przepisów prawnych.

    Pan poseł Zbyszek Zaborowski podważył informację, że ceny energii elektrycznej są ustabilizowane. Przyjmuję to za brak wiedzy, a nie podważenie polityczne pewnych rzeczy, ponieważ można to sprawdzać codziennie, np. analizując informacje o cenach hurtowych na giełdach, a konkretnie - na giełdzie energii, bo tam następują zakupy. To, który dostawca jaką marżę nakłada i jakie ma koszty, jest zupełnie odrębną sprawą. W tej chwili każdy z obywateli ma możliwość zmiany dostawcy. Jest to dosyć trudne, ale jest też sprawdzone, bo są takie oferty, że można podpisać umowę nawet w prywatnym, indywidualnym domu na dostawę energii elektrycznej na tym samym poziomie cen na trzy lata do przodu. Takie są oferty spółek obrotu. Czyli ta praca, którą żeśmy wspólnie wykonali, przynosi pewne efekty.

    W tej chwili, jeśli rzeczywiście podejmiemy pewien trud, bo tutaj dużo posłów ma rację, że nie wszystko jest jeszcze gotowe, np. będziemy na pewno dyskutować o mechanizmach wsparcia odnawialnych źródeł energii, musimy mieć wyliczone, myślę, przez ekspertów pewne dane, żebyśmy się nie spierali, panie pośle, czy to geotermia jest droga, czy to wiatr jest tani itd., bo powinniśmy się oprzeć po prostu na ekspertyzach, jeśli rzeczywiście w tej dyskusji wyjdzie nam, że w bilansie energetycznym zmieści się jakiś procent - powinno być: jak największy procent - tej najtańszej energii odnawialnej, to powinniśmy stosować te preferencje, stabilizować te rozwiązania.

    Jeśli do limitu wystawionego przez Unię Europejską braknie nam jakiegoś procentu, to musimy się zastanowić, skąd to wziąć, i pewnie dofinansować te droższe źródła energii, ale to musi być margines, a nie to, co byłoby podstawą działania. Jeśli chodzi o wiatr, to wszyscy, po prostu ci, którzy pracują, wiedzą, że jest co najmniej pięć razy więcej wydanych wniosków o podłączenie do systemu niż możliwości podłączenia tych wiatraków. Musimy też więc przyjąć takie kryteria, żeby tylko najlepsze, najsprawniejsze farmy wiatrowe były w naszym systemie (Dzwonek), a nie to, co mogłoby zakłócić system, i to, co mogłoby być po prostu obciążeniem systemu.

    Na koniec wyrażam nadzieję, że jeśli chodzi o te deklaracje rządu, pana ministra i to wszystko, co było tutaj przedmiotem naszej dyskusji, rzeczywiście będzie to miało finał. Ja już zakładam, że w tym roku przyjmiemy ten trójpak, żeby on mógł być stabilny, funkcjonujący przez wiele lat od 2014 r. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Andrzej Czerwiński - Wystąpienie z dnia 24 stycznia 2013 roku.


107 wyświetleń

Zobacz także: