Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Andrzej Czerwiński:

    To dla pana, panie marszałku, te brawa.

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Energetyka generalnie nie jest zbyt atrakcyjna dla przeciętnego człowieka i debat na temat prawa energetycznego, na temat tego, co planuje się w energetyce, nie przeprowadza się za dużo w parlamentach. Ludzie najbardziej patrzą na to i denerwują się, jakiej wysokości rachunek dostają co miesiąc za energię, za gaz. Patrzą też przedsiębiorcy lub inwestorzy, czy klimat, czy warunki inwestowania są dobre, stabilne, czy oni po prostu mogą planować działalność gospodarczą i coś z tego mieć.

    Jeśli teraz popatrzymy przez ten pryzmat na rynek polski, to zobaczymy, że jesteśmy świadkami pewnej rewolucji, że jednak u nas, i w parlamencie, i w naszym kraju, są pewne zdarzenia, które do tej pory nie miały miejsca. Obecnie, również gdy popatrzy się przez pryzmat tych rachunków, zdarzyło się, że dostaliśmy - już chyba w większości - skorygowane rachunki za gaz. Były one niższe niż przez wiele, wiele lat, przeciętnie o 10% w przypadku gospodarstw domowych. Również rachunki za gaz dla instytucjonalnych odbiorców są niższe, co prawda średnio o ok. 3%. Wypadałoby zadać sobie pytanie, czy dzieje się tak, że ten cel osiągalny jest bez kontroli, czy jest to wynik pewnej systematycznej, zaplanowanej pracy.

    Chciałbym przypomnieć, że każdy rząd już od 1990 r. miał pewne ambitne cele dotyczące przygotowania pewnej polityki energetycznej. Wypełniały je zadania. Różnica polegała na tym, że jeden rząd wypełniał te zadania szybciej, ściślej, inny kończył swoje działania na prezentacji planów energetycznych, programów czy polityki energetycznej. Jeśli teraz przez ten pryzmat popatrzymy na to, co zostało wykonane w Polsce, w naszym kraju, w parlamencie, to jednak możemy mieć pewną satysfakcję, i to od prawa do lewa, że przyjęliśmy kluczowe ustawy, np. ustawę o rozwiązaniu kontraktów długoterminowych. Nie wszyscy wiedzą, że to uwolniło ok. 20 mld zł środków, które zostały w kieszeniach obywateli. Wprowadzone zostały rozwiązania rynkowe, tzw. obligo giełdowe w elektroenergetyce spowodowało ustabilizowanie cen energii już na 2014 r., a proces inwestycyjny, który jest przeprowadzany w ramach sieci przesyłowych, sieci transgranicznych, prowadzi do tego, że czujemy się bezpieczniejsi.

    Jeśli teraz popatrzymy na szanse, jakie są przed nami, to oczekujemy postawienia kropki nad i, czyli spięcia tych przygotowanych, uporządkowanych działań, zapisanych w polityce energetycznej do 2030 r., kończącymi ustawami. Jeśli wnosimy, również członkowie koalicji rządzącej, w ramach informacji bieżącej prośbę do pana ministra o przedstawienie informacji na temat trójpaku, to jestem przekonany, że każdy na tej sali wie, co to jest trójpak, pomimo że de facto to jest czwórpak. Jeśli wiemy, że procedujemy nad tzw. małym trójpakiem, to już sam ten żargon, slang, świadczy o tym, że toczy się proces, który zmierza do pewnego celu, ale, panie ministrze, chciałbym tutaj stworzyć pole do pytań szczegółowych, bo będzie ich wiele. Jako występujący w imieniu całego parlamentu chciałbym też usłyszeć, jak przygotujemy, jak rząd, pana resort, przygotuje harmonogram pewnych działań, kiedy ustawa o odnawialnych źródłach energii będzie mogła być przyjęta. Nie chciałbym, żebyśmy teraz pana zmuszali do tego, by mówić o szczegółach: jakie będą mechanizmy wsparcia, jaki będzie bilans odnawialnych źródeł energii, nad tym popracujemy, ale jest pewien oczekiwany trend, po prostu nie wszyscy wierzą i nie wiedzą, czy, jeśli pracujemy nad tym małym pakietem, to jest to temat zastępczy, który odsunie nam ten duży trójpak. I to jest celem dzisiejszej debaty z mojego punktu widzenia (Dzwonek), żebyśmy usłyszeli, że wspólnie, razem, wszyscy posłowie, będziemy mogli spierać się o szczegóły, ale to, czego kiedyś się podjęliśmy, wspólnie zapniemy w tym roku na ostatni guzik. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Andrzej Czerwiński - Wystąpienie z dnia 24 stycznia 2013 roku.


108 wyświetleń

Zobacz także: