Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (druk nr 946).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Mieczysław Kasprzak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chciałbym bardzo podziękować posłom wnioskodawcom za zajęcie się tą tematyką. Chciałbym również podziękować tutaj za szerokie zainteresowanie problematyką związaną z energetyką, a szczególnie z energetyką odnawialną, i wyjaśnić niektóre sprawy, które być może niepokoją szanownych kolegów posłów.

    Pierwsza rzecz to definitywnie chcę stwierdzić, że nie ma żadnego wstrzymania prac nad trójpakiem, a szczególnie ustawą o energii odnawialnej. W tej chwili odbywa się konferencja uzgodnieniowa, kolejna konferencja uzgodnieniowa, w której uczestniczyłem, a w tej chwili minister Tomczykiewicz uczestniczy, więc ja automatycznie muszę być tutaj. Dyskutujemy o sprawach, które są bardzo kontrowersyjne, bardzo trudne. Energetyka i całe jej otoczenie jest trudnym tematem, więc wymagane są tu dokładne analizy, dokładne doprecyzowanie niektórych rozwiązań. Już tutaj pojawiły się prezentowane z różnych stron sali rozbieżne stanowiska. Tak więc chcę rozwiać obawy całego środowiska energetycznego, środowiska OZE-owego. Nie zostały spowolnione prace nad trójpakiem i ustawą OZE-ową.

    (Poseł Tomasz Piotr Nowak: Kiedy się zakończą?)

    Kiedy się zakończą? To nie tylko zależy od ministra gospodarki. Minister gospodarki ma...

    (Poseł Cezary Olejniczak: Miałem rację.)

    ...gotowe propozycje, gotowe rozwiązania. W to zaangażowanych jest szereg innych resortów. Tutaj są pieniądze, tu jest wsparcie, o czym państwo mówiliście, jest sprawa związana z ograniczeniem tego wsparcia, bo, niestety, będzie ograniczenie wsparcia, jeżeli chodzi o produkcję energii ze źródeł odnawialnych, więc też się rodzą kontrowersje. Podzielam większość uwag zgłaszanych przez państwa posłów tutaj, na tej sali. Musimy mieć dobre rozwiązania, europejskie nowoczesne rozwiązania. I takimi rozwiązaniami są propozycje zawarte w trójpaku czy czwórpaku, jak dzisiaj ktoś już powiedział. Są to propozycje nowoczesne, rewolucyjne, to nie są jakieś protezy. To są rozwiązania rewolucyjne, całościowo regulujące produkcję i dystrybucję energii, w tym produkcję energii odnawialnej. W jakim kierunku z energią odnawialną pójdzie ustawa? Ona już idzie, jest widoczna, to nie jest żadna tajemnica. Państwo pytaliście, gdzie jest. Jest projekt ustawy na stronie RCL.

    (Poseł Jacek Najder: Ja ją znam.)

    Tak? To świetnie. Jest tam projekt ustawy szczegółowy, to nie są kierunkowe rozwiązania, tylko to już są szczegółowe rozwiązania, które w większości przypadków znajdą miejsce w projekcie przedstawionym w niedługim czasie. Myślę, że w niedługim czasie. Dzisiaj ustawa już jest, co mogę stwierdzić, panie pośle, jednoznacznie, po uzgodnieniu z KSE, bo uzgodnienia, które dzisiaj zostały ustalone, kwalifikują tę ustawę do tego, by już KSE, Komitet do Spraw Europejskich, ją przyjął. Tak więc ona trafi lada dzień na posiedzenie Rady Ministrów po tych dyskusjach, po tych analizach, bo o tej ustawie sporządzono dziesiątki analiz. Wsłuchiwaliśmy się we wszystkie głosy środowisk OZE-owych, dlatego tak długi jest czas debaty nad tą ustawą. Mogliśmy autorytatywnie ustawę przedstawić i Wysokiemu Sejmowi dać do rozstrzygnięcia, ale chcieliśmy mieć przekonanie, że to, co robimy, jest jak najlepszym rozwiązaniem, nie idealnym, bo tutaj idealnych rozwiązań nie ma, ale najlepszym.

    Natomiast to, co przedstawiła grupa posłów, to są te szybkie implementacje, niezbędne implementacje, których musimy dokonać, jeżeli chodzi o prawo europejskie. I dobrze. Ja bym tego nie krytykował. Jeżeli mamy tracić pieniądze, jeżeli mają być nałożone na Polskę kary, to lepiej może uniknąć tego i te niezbędne sprawy przeprowadzić. One nie są może tak drażliwe, jak inne związane z całym trójpakiem.

    Dlaczego tak późno? No bo nie należy się śpieszyć. Uznajemy taką zasadę, że kiedy nie ma potrzeby, jeżeli prawo u nas reguluje daną rzecz, to nie należy się spieszyć. Uznawaliśmy, że da się to uregulować w trójpaku. Jednak, tak jak wcześniej powiedziałem, przeciągające się procedowanie nad trójpakiem wymaga przyspieszenia w tych sprawach, które muszą być uregulowane. Jeszcze raz chcę podziękować panu posłowi Czerwińskiemu i grupie posłów. Nie będę już wracał do tych rozwiązań, które zostały przedstawione. Szczegółowe pytania też, jak myślę, w najbliższym czasie znajdą odpowiedzi.

    Jeżeli chodzi o URE, o prezesa URE, to akurat dzisiaj dyskutowaliśmy na ten temat. Tu jest rozbieżność co do tego, czy rok po uchwaleniu ustawy, po wejściu w życiu ustawy powinien być przeprowadzony konkurs i wyłoniony nowy skład, nowe kierownictwo URE, czy dopiero po 3 latach. Są rozbieżne stanowiska. Myślę, że będzie o tym decydował Sejm, a i rząd przedstawi wypracowane przez siebie stanowisko.

    Sprawa LNG. Trwają prace inwestycyjne, jeżeli chodzi o nasz zakup LNG. Wiadomo, że wcześniej wywoływało to emocje. Krajowy plan działania określa pośrednie cele. Krajowy plan działania jest przez Polskę przyjęty i on doskonale pewne sprawy precyzuje. Szanowni państwo, większość rozwiązań, większość spraw związanych z naszą energetyką, z bilansem energetycznym i z tymi rozwiązaniami, które wprowadzamy i proponujemy, wynika z wcześniej przyjętych dokumentów. Choćby to, że musimy schodzić ze współspalania. To zostało określone wcześniej, teraz my tylko określamy szczegółowe mechanizmy i doprecyzowujemy.

    Co będzie wspierane w ramach OZE? Dużo pytań było na ten temat. Te najbardziej nowoczesne kierunki. Jak będą wspierane? Będą wspierane racjonalnie. W przypadku np. fotowoltaiki chcemy co pół roku prowadzić analizy, jak ten kierunek się rozwija, jak ta branża się rozwija, aby nie dopuścić do tego, co się stało w innych, w sąsiednich państwach. Chcemy skorzystać z doświadczeń tych krajów, aby uniknąć błędów. To jest ważne, to jest istotne. Jesteśmy już bogatsi o te doświadczenia. Chodzi o to, żeby nie czekać latami, aż coś pójdzie w niewłaściwym kierunku, ale na bieżąco interweniować. Stąd będzie możliwość już poprzez rozporządzenie dokonania zmiany współczynników wsparcia.

    Produkcja prosumencka. Jak najbardziej wskazana, jak najbardziej oczekiwana. Propozycje, które pojawiły się już w projekcie poselskim, idą w tym kierunku.

    Jeżeli chodzi o przyłączenie do sieci produkcji rozproszonej...

    (Głos z sali: Czy jest zagrożenie?)

    Nie ma takiego zagrożenia, że potrzebna nam będzie do tego duża sieć. Dzisiaj prowadzimy rozmowy i myślę, że dotychczasowe sieci, te, które są u obywateli i u przyszłych producentów, są wystarczające.

    Szanowni państwo, jeszcze raz dziękuję za twórczą dyskusję i aktywny udział w pracach nad całym pakietem energetycznym. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie uda nam się w Polsce stworzyć dobre i nowoczesne prawo w zakresie energetyki. Nie będzie to już proteza, nie będzie to łatanie i powtarzanie noweli co jakiś czas, ale stworzenie wizji rozwoju energetyki w Polsce. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 11 grudnia 2012 roku.


94 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie działań rządu w dziedzinie opieki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo działalności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przeciwdziałaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy