Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (druki nr 293 i 416).


Poseł Sprawozdawca Alicja Dąbrowska:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo!

    (Poseł Małgorzata Sadurska: Pani marszałek, ile osób stoi tyłem, proszę to komentować...)


Poseł Sprawozdawca Alicja Dąbrowska:

    W imieniu Komisji Zdrowia mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, druk nr 293. (Gwar na sali)

    Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu, w dniu 11 kwietnia 2012 r. skierowała ten projekt do prac w Komisji Zdrowia. W dniu 26 kwietnia 2012 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu. Powołano podkomisję nadzwyczajną do jego rozpatrzenia. Podkomisja przedstawiła swoje sprawozdanie Komisji Zdrowia w dniu 22 maja. Sprawozdanie komisji zawarte jest w druku nr 416.

    Przedłożony projekt ustawy nowelizuje przepisy dwóch ustaw: ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

    Nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi spowodowana jest potrzebą dostosowania jej przepisów do zmieniających się potrzeb nadzoru epidemiologicznego oraz zwalczania chorób zakaźnych. Projekt zawiera zarówno nowe przepisy merytoryczne dotyczące działań w sytuacjach wywołanych niebezpieczeństwem szerzenia się choroby zakaźnej i sprawowania nadzoru epidemiologicznego, jak również obejmuje modyfikację szeregu przepisów już istniejących.

    Zmiany można podzielić na trzy kategorie: przepisy merytoryczne, przepisy dostosowujące finansowanie zadań w nadzorze epidemiologicznym do obowiązującego sposobu finansowania stacji sanitarno-epidemiologicznych i poprawki o charakterze porządkującym, prawnym i redakcyjnym.

    W zakresie rozwiązań merytorycznych projektowana ustawa wprowadza następujące rozwiązania szczegółowe. Po pierwsze, chodzi o uregulowanie kwestii związanych z uprawnieniem Państwowej Inspekcji Sanitarnej do zbierania informacji na temat osób narażonych na biologiczne czynniki chorobotwórcze w czasie dochodzenia epidemiologicznego. Dodany tu został art. 32a ustawy.

    Po drugie, przyznaje się państwowym granicznym inspektorom sanitarnym oraz głównemu inspektorowi sanitarnemu uprawnienia do prowadzenia dochodzenia epidemiologicznego w przypadku zdarzeń o charakterze transgranicznym, związanych z podróżami międzynarodowymi.

    Kolejne zagadnienie objęte nowelizacją to zwiększenie skuteczności nadzoru nad osobami chorymi na choroby, które ze względów epidemiologicznych podlegają obowiązkowi leczenia w warunkach szpitalnych, np. gruźlica w okresie, gdy chory prątkuje, lub w warunkach lecznictwa otwartego w przypadku gruźlicy po okresie prątkowania, poprzez wprowadzenie obowiązków informacyjnych dla lekarzy i kierowników podmiotów leczniczych, co usprawni obieg informacji o osobach uchylających się od leczenia. Dodano art. 40 ust. 1a-1c.

    Kolejną zmianą wprowadzaną w ramach nowelizacji jest zmiana przepisów dotyczących umów, które mogą być zawierane między ministrem właściwym ds. zdrowia, świadczeniodawcami, na utrzymywanie przez szpitale i oddziały zakaźne gotowości w zakresie zapewnienia izolacji i leczenia osób chorych na choroby zakaźne - art. 42 ust. 2 pkt 2.

    Zmiany dotyczą również przepisów w zakresie finansowania. Zmiany te dotyczą dostosowania przepisów o finansowaniu zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które określone są ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, do faktycznych źródeł finansowania działalności stacji sanitarno-epidemiologicznych, które zostały zmienione ustawą z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie. Zgodnie z przepisami art. 5 tej ustawy dnia 1 stycznia 2010 r. uległa zmianie podległość organizacyjna oraz, co jest niezwykle istotne, sposób finansowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej - z części budżetu państwa pozostającej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia na finansowanie z części pozostającej w dyspozycji wojewody.

    W projekcie wprowadzono również szereg poprawek prawno-redakcyjnych o charakterze porządkującym, np. doprecyzowano katalog obowiązków - art. 5 ust. 1 - które mogą być nałożone na osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z koniecznością zwalczania chorób zakaźnych i zapobiegania im.

    Przepisy nowelizują również ustawę z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Przedłożenie przewiduje zmianę art. 8a ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej polegającą na uchyleniu pkt 1, z którego wynika obowiązek określania przez ministra właściwego do spraw zdrowia w rozporządzeniu standardów postępowania w zakresie kontroli i nadzoru sanitarnego organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz wzorów dokumentacji dla poszczególnych czynności kontroli i nadzoru sanitarnego. Z uwagi na to, że zakres działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest bardzo szeroki i ulega dynamicznym zmianom związanym ze zmianami przepisów krajowych, jak i prawa Unii Europejskiej, a także z pojawiającymi się nowymi zagrożeniami epidemiologicznymi, nie jest zasadne określanie procedur wewnętrznych postępowania i wzorów dokumentów w akcie prawa powszechnie obowiązującego, jakim jest rozporządzenie.

    W trakcie posiedzenia Komisji Zdrowia w dniu 22 maja zgłoszono jedną poprawkę do art. 2 pkt 2. Jest to zmiana o charakterze terminologicznym uzupełniona o wytyczne do wydania rozporządzenia.

    Wysoka Izbo! Warto podkreślić, że w czasie prac komisji projekt ten nie wzbudził istotnych zastrzeżeń, został poddany analizie pod względem zarówno merytorycznym, jak i spójności legislacyjnej i redakcyjnej. Wszystkie wprowadzone poprawki uzyskały pełną akceptację projektodawców. Należy również wskazać, że projekt ustawy zawarty w sprawozdaniu uzyskał pozytywną ocenę w zakresie zgodności z prawem Unii Europejskiej.

    Kończąc, chciałabym w imieniu własnym i członków komisji serdecznie podziękować członkom komisji, panu ministrowi i innym osobom uczestniczącym w dotychczasowych pracach nad projektem. Chciałabym również podkreślić bardzo istotny wkład legislatorów z Biura Legislacyjnego w przygotowanie niniejszego sprawozdania.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Komisji Zdrowia wnoszę o przyjęcie projektu ustawy zawartego w sprawozdaniu, druk nr 416. Dziękuję bardzo.

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka)



Poseł Alicja Dąbrowska - Wystąpienie z dnia 13 czerwca 2012 roku.


147 wyświetleń




Zobacz także:





Poseł Alicja Dąbrowska - Wystąpienie z dnia 22 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy





Poseł Alicja Dąbrowska - Wystąpienie z dnia 12 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Rządowy dokument: "Sprawozdanie dotyczące przestrzegania praw...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Alicja Dąbrowska - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawione przez Ministra Zdrowia "Sprawozdanie z realizacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy