Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Obrony oraz Komisji Zdrowia o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej (druki nr 3090 i 3311).


Poseł Alicja Dąbrowska:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przedstawić stanowisko w sprawie projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, druk nr 3090.

    Projekt został skierowany do Sejmu przez grupę posłów w listopadzie 2014 r. Do jego rozpatrzenia została powołana podkomisja nadzwyczajna. Na wspólnym posiedzeniu Komisji Zdrowia i Komisji Obrony Narodowej w dniu 8 kwietnia br. przyjęte zostało sprawozdanie komisji nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej, druk nr 3311. Najważniejszą przesłankę, na której opierali się wnioskodawcy projektu, stanowiło dostosowanie realizacji zadań medycyny wojskowej do warunków panujących w czasie pokoju w strukturach cywilnych służby zdrowia.

    Proponowane w projekcie ustawy zmiany dotyczyły kilku zagadnień. Przede wszystkim rozszerzony został katalog podmiotów leczniczych o jednostki niebędące jednostkami budżetowymi, dla których podmiotem tworzącym jest minister obrony narodowej, w których udzielane są świadczenia zdrowotne przez lekarzy. Dotyczyć to będzie także sytuacji, gdy zadania są realizowane poza granicami państwa. Tym samym nie będzie konieczności angażowania systemu opieki zdrowotnej opartego o Narodowy Fundusz Zdrowia.

    Rozszerzono zakres świadczeń zdrowotnych realizowanych przez służbę zdrowia jednostek wojskowych. Umożliwi to choćby udzielanie świadczeń w pojeździe czy innym obiekcie będącym na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich standardów. Będzie to wymagało wydania stosownego rozporządzenia przez ministra obrony.

    Jednostki wojskowe zostaną wyłączone ze stosowania przepisów dotyczących realizacji świadczeń zdrowotnych w warunkach uciążliwych dla pacjenta. Chodzi tu też o niepożądane zdarzenia medyczne określone w przepisach ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zostaną również rozgraniczone prawa oraz obowiązki kierownika podmiotu leczniczego jednostki polowej służby zdrowia i kierownika jednostki budżetowej zaopatrującej ten podmiot. Temu drugiemu powierzono prawa i obowiązki w zakresie wynikającym z ustawy o finansach publicznych.

    Ustawa wprowadziła również formę i procedury tworzenia, przekształcenia i likwidacji danego podmiotu analogiczne do tych stosowanych w jednostkach budżetowych. Wprowadzono również zmiany zasad wynagradzania i czasu pracy pracowników podmiotu leczniczego jednostki wojskowej. Są to analogiczne rozwiązania do tych, jakie są stosowane w jednostkach budżetowych.

    W zakresie czasu pracy pracowników w przypadku wykonywania zadań poza granicami państwa zaproponowano wyłączenie stosowania przepisów ustawy i odwołanie do stosowania przepisów ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa.

    Klub Platforma Obywatelska wnosi więc o uchwalenie proponowanego projektu o zmianie ustawy o działalności leczniczej.

    Chciałabym jeszcze, pani marszałek, w imieniu klubu Platforma Obywatelska złożyć poprawkę do ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Alicja Dąbrowska - Wystąpienie z dnia 22 kwietnia 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej


834 wyświetleń