Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne (druk nr 306).


Poseł Dariusz Joński:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Panowie Posłowie! Szanowne Panie Posłanki! Otóż te wszystkie uwagi i propozycje, które zostały przez państwa złożone, mogą zostać przyjęte w trakcie prac nad projektem w komisji. Nie ma żadnego problemu, jeśli chodzi o nazwę, nie ma żadnego problemu, żeby rozmawiać o włączeniu do katalogu tych instytucji również SKOK-ów. Myśmy nie włączyli tych SKOK-ów tylko i wyłącznie dlatego, że projekt był złożony dużo wcześniej. Wiemy, że takie propozycje pojawiły się w momencie, kiedy obradowano nad projektem, mówię o projekcie Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego dzisiaj, w czasie prezentowania tego projektu ustawy, od razu powiedziałem, że jesteśmy gotowi wziąć to pod uwagę i umieścić tu również SKOK-i. Jeśli będą inne propozycje, to bardzo proszę.

    Słyszę, że wprowadzenie ustawy może być kontrowersyjne. Pan poseł Kierwiński powiedział, że może być to obciążeniem dla sektora bankowego. A kiedy państwo podnosiliście m.in. o ten 1% podatku VAT, to wtedy nie uszczuplaliście kieszeni tych najbiedniejszych, tych najuboższych, kiedy ceny towarów i usług szły w górę? Uszczuplaliście. Wtedy wspólnie podnosiliście ręce: i PiS, przepraszam, i Platforma, i Polskie Stronnictwo Ludowe. Teraz jeszcze słyszę, że przeciwny podatkowi bankowemu jest również Ruch Palikota. A przecież nie bez kozery podawałem te zyski sektora bankowego i sektora instytucji finansowych. 16 mld zł za rok ubiegły to ogromny zysk. W poprzednich latach zyski nie były może tak wysokie, ale podobne. Chodzi tutaj o kwotę 2 mld zł. 2 mld to m.in. tyle, ile 1/3 samego podatku VAT podnoszona o 1/3, z 22 do 23%.

    Pojawiło się pytanie, czy ten właśnie podatek powinien być powszechny. On jest powszechny. Czy powinny być SKOK-i? Powiedzieliśmy: tak, podczas debaty na posiedzeniu komisji możemy oczywiście to przyjąć. Pojawiło się pytanie, dlaczego nie ma opinii banków i instytucji finansowych. Nie miejmy złudzeń - jeśli chodzi o banki i instytucje finansowe, to żadna opinia nie będzie pozytywna. Wszystkie banki i instytucje finansowe będą temu przeciwne. Notabene kiedy przyjmowaliśmy podwyżki innych podatków czy też nakładaliśmy specjalne podatki, jak chociażby podatek miedziowy, to przedstawione wtedy opinie były negatywne, m.in. opinie KGHM, a nawet Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu. Ale co z tego, skoro podatek został dopchnięty kolanem, m.in. właśnie dzięki głosom PSL i Platformy Obywatelskiej. Więc opinie opiniami.

    Czy nie obawiamy się, że podatek dotknie nowych klientów? Jeden z posłów zapytał, czy dotknie nowych. Nie wiem, dlaczego akurat nowych. W tym projekcie ustawy zapisujemy odpowiedni przepis. Przecież doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że przy tej liczbie banków, przy takiej konkurencji żaden bank nie pozwoliłby sobie dzisiaj na zwiększenie różnego rodzaju opłat, bo po prostu przestałby funkcjonować, przestałby być konkurencyjny. Wiem, że przedsiębiorcy, którzy teraz na mnie patrzą... Patrzę na pana posła, który się z tym nie zgadza, pewnie ma swoją opinię w tej sprawie. Niewątpliwie przedsiębiorcy będą popierać przedsiębiorców i bankowców.

    (Głos z sali: Dotknie to klientów banków.)

    Mówimy, że dotknie to w dużej mierze przede wszystkim instytucje finansowe, banki - ich to będzie dotyczyło. Proszę się nie obawiać, że dotknie to klientów. Klientów banków to nie dotknie - jeszcze raz to potwierdzam - dlatego że przy obecnej konkurencji nie ma takiej możliwości. (Gwar na sali)


Poseł Dariusz Joński:

    Było też pytanie dotyczące sankcji grożących za niezapłacenie tego podatku. Te sankcje wynikają z przepisów ogólnych skarbowych. Nie chciałbym już tego rozwijać. Sądzę, że poseł, który zadawał to pytanie, wie, o co chodzi.

    Pojawiło się pytanie dotyczące CIT-u i obniżki CIT-u, tego, jaki to miało wpływ na instytucje finansowe. Oczywiście kiedy CIT został zmniejszony do 19%, to instytucje finansowe nie tylko nie zwiększyły zatrudnienia, ale wręcz przeciwnie, dokonały jego redukcji. Tak to wyglądało.

    Co do pytania dotyczącego tego, jak banki mogą uniknąć tego podatku, myśmy to jednoznacznie zapisali. Banki mogą być zwolnione z tego specjalnego podatku, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy cały zysk za rok obrachunkowy przeznaczą na zwiększenie funduszy własnych, krótko mówiąc, na rozwój. Wtedy tak, są zwolnione z podatku. Swoją drogą można by było zapytać pana ministra finansów, co zrobiły banki z zyskiem za ubiegły rok. Chodzi o 16 mld. Co zrobiły z tym zyskiem? Czy czasem nie odprowadziły do spółek córek za granicę? To jest pytanie. Przecież sektor bankowy w większości jest zagraniczny. Poszukujemy oszczędności i zaglądamy - już nie chcę mówić - do głębokich czy płytkich kieszeni, do kieszeni tych najuboższych, bo podnosimy VAT, zmniejszamy o połowę zasiłek pogrzebowy, co daje raptem 800 mln wpływu do budżetu. Mówię o tym, co zrobił minister finansów. Wprowadzamy m.in. podniesienie podatków, szukamy innych rozwiązań, rząd chce wydłużyć wiek emerytalny o 7 lat.

    Dlaczego mówi o tym Platforma i PSL, ale również Ruch Palikota, co może dziwić, bo akurat w Europie lewica generalnie dba o to, żeby ten podatek bankowy był i żeby banki płaciły, skoro dobrze wiemy, że nie przechodzą przez turbulencje finansowe? Chodzi o to, żeby zadbać również o budżet, a tu okazuje się, że jeśli za chwilę pan minister finansów przyjdzie i będzie chciał podwyższyć podatek VAT o kolejny procent, to państwo - mówię przede wszystkim o Platformie i PSL - bardzo chętnie podniesiecie ręce do góry. Jeśli zaś chodzi o podatek bankowy, podatek od finansjery, to już tego bronicie, mówiąc, że ten projekt ustawy nie jest jeszcze do końca sprecyzowany, że tak na dobrą sprawę być może pan minister finansów przygotuje nowy. Jak słyszymy, po raz kolejny są zapewnienia, że jest on w przygotowaniu, ale jeszcze nikt go nie widział. Kiedy trzeba, można to przygotować w ciągu 2 tygodni, a kiedy chodzi o projekt podatku bankowego, to pan minister Rostowski może jedynie potwierdzać, że przygotowuje, i nic poza tym.

    Bardzo proszę o przekazanie tego projektu do dalszego procedowania w komisji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 25 kwietnia 2012 roku.


73 wyświetleń




Zobacz także:





Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustaw...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy