Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Roman Kaczor:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Moje dzisiejsze oświadczenie poselskie dotyczyć będzie stosowania na polskim rynku usług telekomunikacyjnych skandalizujących i nieuczciwych praktyk, których dopuszcza się Telekomunikacja Polska SA z siedzibą w Warszawie, których konsekwencje niestety ponoszą klienci.

    Chciałbym zwrócić w tym miejscu uwagę na fakt, iż już od dłuższego czasu spotykałem się z negatywnymi opiniami dotyczącymi sposobu rozpatrywania reklamacji przez Telekomunikację Polska SA, a także Departament Obsługi Zleceń i Utrzymania Klienta. Przez blisko cztery lata mojej pracy parlamentarnej do mojego biura wpłynęło kilkadziesiąt skarg dotyczących rozpatrywania reklamacji przez Telekomunikację Polską SA oraz niedotrzymywania przez Telekomunikację Polską warunków zawieranych umów. Na podkreślenie w tym miejscu zasługuje także fakt, iż w obecnych przepisach prawnych regulujących funkcjonowanie usług telekomunikacyjnych znajduje się wiele luk prawnych, które skutecznie uniemożliwiają osobom pokrzywdzonym egzekwowanie swoich praw w przypadku naruszania ich przez Telekomunikację Polską SA. Na uwagę zasługuje fakt, iż Telekomunikacja Polska nie dotrzymuje warunków umów zawieranych z klientami oraz regulaminu, który każdorazowo dołącza do każdej umowy.

    Problem ten, zważywszy na skalę zjawiska oraz jego złożoność, z całą pewnością zasługuje na uwagę. Trudność przedstawionego zagadnienia wynika przede wszystkim z dwóch obszarów działania usług telekomunikacyjnych. Pierwszy z nich dotyczy trudności w nawiązaniu kontaktu z osobą w pełni kompetentną i odpowiedzialną za rozpatrywanie reklamacji i skarg, drugi obszar, ze zobowiązań, z których Telekomunikacja Polska się nie wywiązuje. Do najczęstszych i najbardziej karygodnych naruszeń ze strony Telekomunikacji Polskiej SA zaliczyć można m.in., długie oczekiwanie na przeniesienie linii telefonicznej wraz z zachowaniem numeru telefonu, co w przypadku instytucji lub firm, biorąc pod uwagę prowadzoną przez nie działalność, jest niezwykle uciążliwe, co gorsze w wielu przypadkach naraża klienta na straty finansowe oraz utratę dobrego wizerunku, a także niedotrzymywanie terminów realizacji zleceń oraz reklamacji wynikających z regulaminu Telekomunikacji Polskiej. Przypomnę, że w wielu przypadkach termin rozpatrywania przez Telekomunikację Polską SA reklamacji jest zdecydowanie dłuższy niż wskazane 30 dni.

    Niewywiązywanie się z warunków umów zawartych z klientami oraz łamanie praw konsumenta to jedne z naruszeń, których dopuszcza się Telekomunikacja Polska SA. Za karygodne, zarówno w ocenie klientów Telekomunikacji Polskiej, jak i mojej, należy uznać brak osoby kompetentnej i w pełni odpowiedzialnej za przyjmowanie reklamacji i za cały proces jej realizacji, a także w przypadku zgłoszenia kolejnego zlecenia lub chęci spotkania się z kierownictwem Telekomunikacji Polskiej - konieczność wyjazdu do Katowic, co stanowi niepotrzebne utrudnienie oraz naraża na dodatkowe koszty klienta. Za niedopuszczalny uważam także fakt, iż sprawą jednej reklamacji zajmuje się szereg konsultantów z infolinii, w konsekwencji nikt tak naprawdę w Telekomunikacji Polskiej SA nie jest zorientowany, na jakim etapie postępowania jest realizowana reklamacja. Ponadto są to nieznajomość problematyki rozpatrywanych reklamacji oraz wysyłanie pism do klientów informujących ich o braku technicznych możliwości przeniesienia numeru do wskazanej lokalizacji, mimo faktycznych i realnych możliwości.

    Zważywszy na niepokojącą skalę zjawiska, zwróciłem się w tej sprawie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, licząc na wskazanie skutecznych rozwiązań przedmiotowej problematyki. Niewątpliwie wprowadzenie stosownych rozwiązań pozwoliłoby uniknąć wielu problemów i niejasności dotyczących interpretacji przepisów prawa, sposobów rozpatrywania reklamacji, a przede wszystkim chroniłoby klientów, nie narażając ich na straty finansowe oraz utratę dobrego wizerunku.

    Wobec powyższego zwracam się z zapytaniem do pana ministra: Jakie formy pomocy są przewidziane dla osób poszkodowanych przez Telekomunikację Polską SA? Czy resort planuje zmianę obecnych uregulowań prawnych w tej kwestii? Dziękuję.



Poseł Roman Kaczor - Oświadczenie z dnia 11 kwietnia 2012 roku.


69 wyświetleń

Zobacz także: