Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Roman Kaczor:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Moje dzisiejsze oświadczenie dotyczyć będzie niepokojącego zjawiska, jakim jest emigracja, a właściwie ucieczka polskich firm i spółek do tzw. rajów podatkowych oferujących korzystniejsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej dla zagranicznych inwestorów. Z danych...

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Przepraszam, myślałem, że wyłączyłem mikrofon.

    Poseł Roman Kaczor:

    ...Ministerstwa Gospodarki wynika, iż w 2012 r. na Cyprze było zarejestrowanych blisko 5 tys. polskich firm. Jak pokazują liczne statystyki, z roku na rok z kraju ucieka coraz więcej rodzimych firm, które przenosząc swoją działalność gospodarczą na Cypr, Maltę czy do Luksemburgu, powodują tym samym znaczne uszczuplenie budżetu państwa, gdyż swoje podatki z tytułu dochodu odprowadzają poza granicami kraju. W 2009 r. decyzję o przeniesieniu swojej działalności na Cypr podjęły takie firmy, jak Awans, Impel, Komputronik, ostatnio do tego grona dołączyła także gdańska spółka LPP.

    Panie i Panowie Posłowie! Istotnym faktem w poruszanej sprawie jest to, iż decyzje o przeniesieniu polskiego biznesu do rajów podatkowych podyktowane są nie tyle ochroną znaków towarowych, co przede wszystkim cięciem kosztów, polityką finansowo-ekonomiczną firm oraz korzystnymi preferencjami podatkowymi. Niestety, ku dużemu niezadowoleniu rodzimych przedsiębiorców w Polsce podatek od dochodu mimo wielu zapowiedzi resortów nadal wynosi 19% - dla porównania: na Cyprze zaledwie 12,5%. Przytoczone przykłady przeniesienia biznesu na Cypr, Maltę czy do krajów o korzystniejszych warunkach podatkowych stanowią dowód, iż rokrocznie z budżetu państwa uciekają setki milionów, jeśli nie miliardy złotych. Oczywiście nie ma nic złego w tym, że przedsiębiorcy szukają optymalnych rozwiązań podatkowych i dążą do maksymalizacji zysków, niemniej dla polskiej gospodarki lepszym rozwiązaniem byłoby zapewnienie takich warunków, które nie zmuszałyby polskich przedsiębiorców do przenoszenia działalności poza granice kraju.

    Wobec powyższego wielce zasadne wydaje się podjęcie przez resort finansów we współpracy z Ministerstwem Gospodarki wspólnych i natychmiastowych realnych działań zmierzających do zachęcenia przedsiębiorców do pozostania w kraju i odprowadzania w Polsce podatków. Wydaje się zatem, iż najlepszym i oczywistym rozwiązaniem przedstawionego problemu zarówno dla dużych, jak i małych i średnich przedsiębiorstw byłoby stworzenie uproszczonego systemu prawa podatkowego, systemu, który byłby podobny do tych, które występują w krajach, do których coraz częściej i chętniej przenoszą się polskie przedsiębiorstwa. Niestety w ocenie przedsiębiorców wprowadzone dotychczas przez resort finansów ułatwienia mają charakter kosmetyczny i w praktyce niewiele wnoszą do prowadzonych działalności gospodarczych, nie mówiąc już o znacznym ich ułatwieniu czy wpływie na korzystny bilans ekonomiczny firm. Jeśli wobec tego resort odpowiednio szybko nie podejmie działań zmierzających do optymalizacji systemu podatkowego, może się okazać, że z roku na rok nasz kraj opuszczać będą tysiące małych, średnich i dużych firm i zasilać będą budżety innych państw.

    Należy również zaznaczyć, iż mimo faktu, że z wieloma krajami Polska podpisała porozumienie, dzięki któremu przedsiębiorcy są zwolnieni z płacenia podatków w kraju macierzystym i tym, w którym zarejestrowana jest firma (celem uniknięcia podwójnego opodatkowania), ekonomiczny aspekt odprowadzania podatku w kraju pozostaje. Bezsprzecznie chodzi bowiem o to, aby polscy przedsiębiorcy inwestowali, tworzyli i rozwijali swoją działalność w Polsce i w macierzystym kraju odprowadzali podatki, zasilając tym samym budżet naszego państwa. Nie ulega bowiem wątpliwości, że istotą dobrze rozwijającej się gospodarki każdego państwa jest m.in. stworzenie optymalnych warunków wspierania i rozwoju małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz spółek.

    Pragnę w tej chwili zwrócić się do pana ministra finansów. Panie ministrze, tworząc i utrzymując restrykcyjne rozwiązania podatkowe, nie wprowadzając przy tym realnych i praktycznych rozwiązań, jako państwo niestety sami stymulujemy ucieczkę polskiego biznesu za granicę, co w mojej ocenie jest niedopuszczalne i karygodne. Biorąc wobec tego pod uwagę fakt, iż uproszczenie systemu podatkowego czy też prawa gospodarczego stanowi jeden z celów polityki rządu, za zasadne uważam podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do wspierania przedsiębiorczości i konkurencyjności polskich podmiotów gospodarczych, gdyż to one stanowią o sile gospodarczej naszego kraju. Dziękuję za uwagę. Dziękuję, panie marszałku.



Poseł Roman Kaczor - Oświadczenie z dnia 06 lutego 2014 roku.


94 wyświetleń

Zobacz także: