Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

28 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2470 i 2523).


Poseł Roman Kaczor:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej mam zaszczyt przedstawić Wysokiej Izbie stanowisko klubu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw.

    Proponowany projekt ustawy podyktowany jest koniecznością dostosowania prawodawstwa polskiego do dyrektywy Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej w sprawie norm dotyczących kwalifikowania cudzoziemców jako beneficjentów ochrony międzynarodowej, jednolitego statusu uchodźców lub osób kwalifikujących się do otrzymania ochrony uzupełniającej oraz zakresu udzielanej pomocy. Celem proponowanej noweli jest zatem uzyskanie pełnej harmonizacji przepisów prawa krajowego z przepisami państw członkowskich Unii Europejskiej.

    Wdrożenie przepisów dyrektywy 2011/95 Unii Europejskiej powoduje konieczność wprowadzenia zmian w obecnie obowiązującej ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium naszego kraju, a także w konsekwencji konieczność wprowadzenia zmian w innych ustawach, regulujących różne sfery życia cudzoziemców, które odwołują się do instytucji określonych w ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony.

    Część poprawek wprowadzonych na posiedzeniu Komisji Spraw Wewnętrznych w dniach 2 i 23 kwietnia br., na posiedzeniu podkomisji 9 kwietnia oraz na posiedzeniu Senatu w dniu 6 czerwca miała charakter redakcyjny. Na posiedzeniu Komisji Spraw Wewnętrznych 25 czerwca 2014 r. komisja przyjęła 17 poprawek, a 4 odrzuciła. Ponadto wprowadzono poprawki odnoszące się do pojęcia ˝cudzoziemiec˝, które miały na celu zapewnienie spójności terminologicznej w przyjętej ustawie, a także służyły zapewnieniu spójności terminologii ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony z terminologią Kodeksu postępowania administracyjnego.

    Poprawki o charakterze merytorycznym odnosiły się m.in. do sprecyzowania zasad zapewniających możliwość korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w przypadku osób, które uzyskały w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą; wprowadzenia do przedmiotowej ustawy zmienionego terminu ˝małoletni bez opieki˝; sprecyzowania szczegółowych warunków udzielania cudzoziemcowi lub bezpaństwowcowi oraz jego rodzinie ochrony lub statusu uchodźcy; rozszerzenia katalogu podmiotów, którym przysługuje prawo do świadczeń z pomocy rodzinnej, a także określenia przesłanek, które organ wydający decyzję powinien wziąć pod uwagę, rozpatrując wniosek dotyczący nadania statusu uchodźcy.

    Wobec powyższego nie ulega wątpliwości, iż proponowane w projekcie ustawy zmiany stanowią nie tylko korzystne rozwiązania i realną pomoc cudzoziemcom oraz uchodźcom, ale również w konsekwencji w znaczny sposób poprawiają ich status na terenie naszego kraju. (Dzwonek)

    Już kończę, panie marszałku.

    Warto w tym miejscu podkreślić, iż wprowadzone zmiany nie spowodują znacznego zmniejszenia dochodów budżetu państwa oraz jednostek samorządowych.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Istotą przedmiotowej noweli jest fakt, iż Polska jako kraj członkowski zobowiązana jest do przestrzegania postanowień Rady Europejskiej oraz aktów prawa przyjętych przez instytucje wspólnotowe.

    Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska wnosi o przyjęcie wyżej wymienionej ustawy w całości. Dziękuję, panie marszałku.



Poseł Roman Kaczor - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2014 roku.


147 wyświetleń

Zobacz także: