Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o partiach politycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 245).


Poseł Jan Warzecha:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chciałbym usłyszeć odpowiedź na kilka pytań od wnioskodawców pomysłu finansowania partii z jednoprocentowego odpisu od podatku dochodowego, który w konsekwencji doprowadziłby do zwiększenia kwoty pieniędzy przeznaczonych na partie polityczne. Dlaczego przeszkadza państwu obecny system finansowania partii, który funkcjonuje na zasadzie: więcej głosów zdobytych w wyborach, większa subwencja budżetowa, ale w ramach określonej kwoty, obecnie 88 mln zł?

    Czy wskazanie przez podatnika nazwy partii na deklaracji PIT, jak się typuje środki do przelania, nie jest ujawnianiem swoich preferencji politycznych? Jak mają się zapisy tego projektu do zapisów w konstytucji gwarantujących tajność głosowania, a tym samym anonimowość wyrażania sympatii politycznych?

    Czy wprowadzając takie rozwiązanie, inicjatorom chodzi o to, aby niektóre partie były uprzywilejowane? Wspierając duży biznes i bogate regiony, otrzymywałyby w zamian większy odpis w porównaniu z tymi partiami, którym bliskie są wymagające rozwiązania problemy ludzi mniej zamożnych, emerytów, rencistów i z uboższych województw.

    A może chodzi o to, aby partie liberalne, korzystające z większej przychylności mediów, głaskane przez usłużnych redaktorów stacji telewizyjnych, radiowych, właścicieli portali internetowych...

    (Głos z sali: Was też głaskali.)

    ...i gazet, jak to obserwujemy choćby dzisiaj, łatwiej zyskiwały przychylność bogatych sponsorów? Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jan Warzecha - Wystąpienie z dnia 11 kwietnia 2012 roku.


60 wyświetleń

Zobacz także: