Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Informacja prezesa Rady Ministrów na temat projektu wdrażanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, ograniczającego wymiar godzin lekcji historii w szkołach ponadpodstawowych.


Poseł Elżbieta Witek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! Ja się dziwię, że obie panie jesteście matematyczkami. Jak wy to liczycie? Zabieracie godziny historii, od drugiej klasy wprowadzacie historię i społeczeństwo - to jest moduł...

    (Głos z sali: To jest to samo.)

    ...to nie jest przedmiot - i według was wychodzi, że to jest więcej.

    Proszę państwa, każdy kto zna się na oświacie, a jestem nauczycielem historii z 27-letnim stażem pracy, kto rozumie, na czym polega proces edukacji i wychowania, wie, że to jest jedna z tych dziedzin, które nie znoszą rewolucyjnych zmian, a z takimi wciąż mamy do czynienia pod rządami pani minister Hall, a teraz pani minister Szumilas.

    Nie nudzić faktografią, ale uczyć młodych ludzi myśleć - tak mówi Jolanta Choińska-Mika, historyk, stojąca na czele zespołu opracowującego nową podstawę programową. Należałoby zapytać panią doktor, czy uczyła kiedykolwiek w szkole, jakie ma doświadczenie w tworzeniu szkolnych programów nauczania, na jakiej podstawie twierdzi, że nauczanie historii to nudne wkuwanie na pamięć dat, faktów i pojęć. (Oklaski)

    (Poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka: Proszę zapytać panią doktor.)

    Muszę powiedzieć, proszę państwa, że pani doktor kompletnie mija się z prawdą. Historia jest nauczycielką życia. To hasło wyeksponowane jest w wielu szkołach i instytucjach. To nie są wyłącznie daty i pojęcia. Historia jak każdy przedmiot wymaga znajomości najważniejszych faktów i zdarzeń, ale uczy przede wszystkim myślenia, porównywania faktów, analizowania i wyciągania wniosków. (Oklaski) Ma w sobie elementy wiedzy z geografii, przedsiębiorczości, ekonomii, kultury, filozofii. Nie może być tak... (Poruszenie na sali)

    I proszę mi nie przeszkadzać, będzie pan miał czas.

    (Głos z sali: Historyk z...)

    Panie marszałku, rozumiem, że będzie doliczony czas, ponieważ państwo mi przeszkadzają. (Poruszenie na sali)

    Proszę państwa, nie może być tak, że wprowadza się szkodliwe z punktu widzenia społecznego i narodowego zmiany, argumentując to tym, że młodzież nudzi się na lekcjach historii albo że nie chce jej się czytać lektur, więc nie wymagajmy tego, wprowadźmy tylko fragmenty, a najlepiej byłoby, gdyby uczeń nie musiał mieć w ręku żadnej książki, bo przecież jest Internet i można tam znaleźć streszczenia niemal wszystkich pozycji. Do czego ma to nas doprowadzić? Czyżby do organizowania, proszę państwa, tajnych kompletów z historii, bo o tym już się mówi? (Oklaski)

    Jak można wymagać od ucznia, który ma 15 albo 16 lat, żeby odpowiedzialnie wybrał swoją dalszą drogę edukacji, a tym samym drogę życiową? Kto odpowie za zły wybór młodego człowieka? Co będzie, kiedy wybierze na maturze przedmioty ścisłe, a w konsekwencji okaże się, że jednak będzie chciał studiować historię? Jego wiedza, proszę państwa, będzie minimalna, bo program nauczania tak został opracowany. Jak można zakładać, że piętnastolatek w I klasie szkoły ponadgimnazjalnej w ciągu jednego roku zdobędzie rzetelną wiedzę z najnowszej historii? Przecież państwo chyba zdajecie sobie sprawę z tego, że istnieje różnica w przyswajaniu i rozumieniu historii przez ucznia, który ma 15 lat, i przez osobę, która ma lat 18.

    Pani Minister! Czy pani wie, ile wydarzyło się w historii od 1918 r. do chwili współczesnej? Myślę, że nie. (Poruszenie na sali) Ja natomiast jako historyk wiem i gwarantuję pani, że dwie godziny historii w I klasie, gdzie ma pani uczniów przychodzących z różnych gimnazjów o różnym poziomie nauczania, nie wystarczą, żeby było możliwe, aby uczeń w ciągu jednego roku uzyskał gruntowną wiedzę historyczną. (Dzwonek) Bzdura, proszę państwa, tego nie da się po prostu zrobić. (Oklaski) Proszę państwa, wyjątkowo znamienne jest to, że w wolnej Polsce, w państwie, które nazywa się państwem demokratycznym, dochodzi do protestu głodowego dawnych krakowskich opozycjonistów. O co chodzi w tej głodówce? Nie głodują we własnej sprawie, głodują w interesie narodowym i przyszłości tego młodego pokolenia. (Oklaski, poruszenie na sali)

    Proszę państwa, to, co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej w nowej podstawie programowej, a zaręczam i państwu, i pani minister, że dokładnie znam podstawę programową, musi prowadzić do zubożenia intelektualnego młodego pokolenia i do obniżenia poziomu nauczania, a w konsekwencji do słabej jakości wykształcenia. (Poruszenie na sali) Kończę, proszę państwa, bo wiem, że wam to jest nie na rękę. Krytyka jest wam nie na rękę.

    (Poseł Jarosław Zieliński: Prawda jest nie na rękę.)

    Chcemy mądrego, wykształconego pokolenia, znającego i rozumiejącego własne dzieje, które powinno otrzymać gruntowną wiedzę ogólną, będącą dobrą podstawą do kontynuowania studiów wyższych. W związku z tym, szanowny panie marszałku, w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość składam wniosek o odrzucenie w całości informacji prezesa Rady Ministrów na temat projektu wdrażanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ograniczającego wymiar godzin lekcji historii w szkołach ponadpodstawowych.

    Proszę państwa, na koniec powiem, że moi uczniowie na pewno tak by się nie zachowali. (Oklaski)



Poseł Elżbieta Witek - Wystąpienie z dnia 28 marca 2012 roku.


93 wyświetleń




Zobacz także:





Poseł Elżbieta Witek - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Informacja bieżąca w sprawie przygotowania wyborów prezydenckich w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Elżbieta Witek - Wystąpienie z dnia 24 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Elżbieta Witek - Wystąpienie z dnia 10 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 94 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie zmiany...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Elżbieta Witek - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Elżbieta Witek - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Elżbieta Witek - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Elżbieta Witek - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy