Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Dariusz Piontkowski:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Moi koledzy już wspominali o tym, że samorządy mają pewne wątpliwości co do terminowości, jeśli chodzi o wejście ustawy w życie. Dzieje się tak chociażby z tego powodu, że według sygnałów, które mam od samorządów, niedoprecyzowane są podstawowe pojęcia dotyczące takich rzeczy jak definicja powierzchni mieszkalnej, gospodarstwa domowego, mieszkańca, a także punkty dotyczące tego, w jaki sposób należałoby dostarczać pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych. Ustawa przewiduje, że będą to robili mieszkańcy we własnym zakresie. Gminy mają wątpliwość, czy w związku z tym uda się zunifikować system pojemników, tak aby nie było potrzeby zbytniego komplikowania i aby tego nie podrażać.

    Dotąd mieszkańcy zawierali umowy cywilnoprawne z firmami, które odbierały odpady komunalne. Ustawa przewiduje, że ten obowiązek przejmie gmina. Nie wiemy jednak, kiedy, w jaki sposób mieszkańcy mają rozwiązać te umowy. Czy nie pojawi się taka sytuacja, że wraz z wejściem w życie ustawy niektórzy mieszkańcy nie rozwiążą tych umów cywilnoprawnych i wówczas być może będą mieli zobowiązania wobec firm, z którymi dotąd te umowy były podpisane?

    Chodzi też o rozporządzenia, które powinny być integralną częścią nowych przepisów, pewnie moi koledzy już o tym wspominali. To również niepokoi gminy, brak ciągle tego przepisu.

    I jeszcze element, chyba zasadniczy, na który zwracały uwagę gminy. Mówią o tym, że muszą wybrać tylko i wyłącznie jeden sposób ustalania opłat za gospodarowanie odpadami. (Dzwonek) Wskazują, że powinno być tak, aby w zależności od okoliczności i rodzaju odpadów istniały różnego rodzaju opłaty, co pozwoliłoby we właściwy sposób skonstruować system gospodarki odpadami. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Dariusz Piontkowski - Wystąpienie z dnia 01 marca 2012 roku.


119 wyświetleń

Zobacz także: