Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Dariusz Piontkowski:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Chciałbym zwrócić uwagę na sytuację bibliotek szkolnych, a także na to, co nauczyciele bibliotekarze mówią m.in. na temat wymiaru etatu nauczyciela w szkole. Tak naprawdę do dziś nie wiadomo, na jaką liczbę uczniów powinna przypadać jedna osoba opiekująca się biblioteką i promująca rozwój czytelnictwa. Czy jeżeli tych uczniów jest np. tylko 100 czy 200 w danej szkole albo poniżej 100, to czy bibliotekarz ma być zatrudniony na 1/3 czy 1/4 etatu? Czy państwo zdają sobie sprawę, że w takiej sytuacji promocja czytelnictwa jest bardzo ograniczona? Tak naprawdę uczeń przez większość tygodnia nie jest w stanie spotkać się z nauczycielem bibliotekarzem, który te książki potrafi im wypożyczyć. Czy tutaj nie powinno być ogólnopolskiej regulacji ze strony ministerstwa, bez pozostawiania tego wyłącznie samorządom? Nauczyciele z mniejszych ośrodków bardzo wyraźnie na to wskazują.

    Kolejny element, o którym tu wielokrotnie już mówiono, dotyczy przestarzałych księgozbiorów. Tak naprawdę dopiero dzisiaj ponownie doszło do porozumienia między ministerstwem edukacji a ministerstwem kultury i wprowadzono program jednorazowy ˝Książki naszych marzeń˝. Czy nie warto bardziej ufać nauczycielom bibliotekarzom? O tym mówiła moja poprzedniczka. Dlaczego narzuca im się tytuły, które wysyła się z centrali? Czy nie lepiej dać im po prostu pieniądze, które oni zdecydowanie lepiej wykorzystają, bo wiedzą, jakiego typu książki są im potrzebne w szkołach?

    Inny element, na który wskazują nauczyciele bibliotekarze, zwłaszcza ci z mniejszych ośrodków, dotyczy tego, dlaczego nie korzysta się także ze środków unijnych, które pochodzą z innych programów. Myślę tutaj np. o programie ˝Polska cyfrowa˝. Bardzo często szkolenia internetowe dla osób starszych, uboższych prowadzone są przez różnego rodzaju firmy, które jednorazowo prowadzą kursy komputerowe. Czy nie lepiej skorzystać ze stałego miejsca, gdzie już jest sprzęt komputerowy? Po południu często te biblioteki są już zamknięte. Pewnie duża część tych nauczycieli chętnie dodatkowo propagowałaby czytelnictwo, a także udostępniała nowoczesne środki techniczne tym ludziom, którzy praktycznie są wykluczeni cyfrowo. (Dzwonek) Może warto rozszerzyć ten program także o biblioteki szkolne? Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Dariusz Piontkowski - Wystąpienie z dnia 14 maja 2015 roku.


42 wyświetleń

Zobacz także: