Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Krystyna Kłosin:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W Polsce rozpoczęła się szeroka dyskusja w przedmiocie wydobycia gazu łupkowego. W ocenie amerykańskiej Agencji ds. Energii Polska może mieć 5,3 bln m3 możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich zaraz po Wielkiej Brytanii. Jak wynika ze wstępnych analiz, gazu, który mamy pod ziemią, może starczyć nawet na 300 lat. Firmy, które uzyskały koncesje na poszukiwanie gazu, rozpoczęły już prace. Najbardziej zaawansowane są prace w województwie pomorskim. Tam też znajdują się najbardziej obiecujące złoża i tam poszukiwania gazu łupkowego prowadzone są bardzo intensywnie. 85% województwa pomorskiego objęte jest koncesjami na poszukiwanie złóż, a koncesje przyznane firmom poszukiwawczym dotyczą obszaru 19 gmin. Obok głosów wyrażających bardzo entuzjastyczne podejście do zagadnienia związanego z poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego pojawiają się też głosy bardzo sceptyczne. Szczególnie miejscowa ludność zgłasza bardzo wiele obaw. Nie brakuje wypowiedzi, że pozyskiwanie gazu może doprowadzić do zmian w środowisku i że gaz przedostanie się do podziemnych zbiorników wód pitnych.

    Tak było w gminie Sulęczyno, gdzie miejscowi rolnicy zablokowali sejsmiczne badania geologiczne prowadzone przez toruńską firmę Geofizyka. Protestujący są przekonani, że ewentualna eksploatacja złóż gazu łupkowego spowoduje degradację środowiska, zanieczyszczenie pól oraz wód gruntowych, z których czerpią wodę pitną do własnych ujęć.

    W związku z tym, że temat wydobycia gazu ze skał łupkowych budzi tak ogromne emocje i zainteresowanie w województwie pomorskim oraz że pojawiły się też głosy pełne obaw o konsekwencje, jakie niesie ze sobą jego wydobycie, a zwłaszcza o wpływ na środowisko naturalne, chciałabym zwrócić się do pana ministra z następującymi pytaniami: Kiedy zostaną opublikowane (Dzwonek) przez Państwowy Instytut Geologiczny oficjalne informacje na temat wielkości złóż gazu łupkowego w Polsce? Jaka jest wielkość złóż znajdujących się w województwie pomorskim i jaki jest jej stosunek do całości szacowanych złóż w Polsce? Jakie zagrożenia wiążą się z wydobyciem gazu łupkowego? Czy można wstępnie oszacować efekty wydobycia gazu na szczeblu lokalnym, regionalnym czy ogólnopolskim?

    Ostatnie pytanie brzmi: Czy planowane jest podjęcie działań mających na celu stworzenie szerokiej kampanii informacyjnej skierowanej do władz samorządowych oraz społeczności lokalnych, związanej z przedmiotem wydobycia gazu łupkowego i związanymi z tym szansami i zagrożeniami dla tych regionów? Jest jeszcze jedno pytanie: Jakim firmom zostały przyznane koncesje na prace poszukiwawcze, a następnie na wydobycie gazu łupkowego na terenie województwa pomorskiego? Dziękuję bardzo.



Poseł Krystyna Kłosin - Zapytanie z dnia 01 marca 2012 roku.


78 wyświetleń

Zobacz także: