Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Krystyna Kłosin:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Mija drugi miesiąc od momentu wejścia w życie nowych regulacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Gminy radzą sobie coraz lepiej, choć wiele przepisów ustawy wciąż budzi kontrowersje i wątpliwości. Według obowiązujących obecnie przepisów w przypadku zmiany przez gminę stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wszyscy właściciele będą zobligowani do złożenia nowej deklaracji nawet wtedy, gdy inne dane mające wpływ na wysokość opłaty pozostaną bez zmian. Będzie to ogromnie uciążliwe zarówno dla mieszkańców, jak i pracowników urzędów gmin. Należy się spodziewać, że wielu właścicieli nieruchomości nie dopełni tego kolejnego obowiązku, czego konsekwencją będzie konieczność prowadzenia długotrwałych postępowań administracyjnych. Czy w tej sytuacji ministerstwo widzi możliwość znowelizowania zapisu ustawy tak, aby zmiany stawki opłaty dokonane przez radę gminy powodowały zmianę naliczanych opłat z urzędu, bez konieczności składania nowych deklaracji?

    Wiele wątpliwości budzą też zapisy dotyczące spółdzielni mieszkaniowych i właścicieli lokali w zasobach tych spółdzielni, a także właścicieli budynków wielorodzinnych i wynajmujących lokale w tych budynkach. Tu pojawia się pytanie, czy w przypadku budynków spółdzielni mieszkaniowych i budynków wielorodzinnych zobowiązanym do złożenia deklaracji powinien być też zarządca nieruchomości.

    Trzecia sprawa dotyczy stanowiska generalnego inspektora ochrony danych osobowych w sprawie treści uchwalanych przez gminy wzorów deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, gdzie zwraca się uwagę na to, że gmina nie powinna żądać numeru geodezyjnego działki. Jednak w przypadku niektórych gmin taki numer, poza pocztowym numerem adresowym, pozwala jednoznacznie określić nieruchomość, której dotyczy deklaracja. Zdarzają się też takie sytuacje, że pod jednym adresem są dwie nieruchomości i dwa budynki zamieszkałe, albo takie sytuacje, że jest nieruchomość bez adresu. (Dzwonek) Czy przewiduje się doprecyzowanie zapisów ustawy tak, aby jednoznacznie określić oczekiwania co do numeru geodezyjnego działki? Czy gmina ma prawo żądać podania tego numeru, czy nie powinna się tego domagać? Dziękuję bardzo.



Poseł Krystyna Kłosin - Zapytanie z dnia 29 sierpnia 2013 roku.


41 wyświetleń

Zobacz także: