Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk nr 21).


Poseł Dariusz Piontkowski:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Omawiany projekt ma dwa elementy. Ten, z którym w zasadzie większość mówców zdecydowanie się zgadza, to element dotyczący udziału państwa w subwencjonowaniu wychowania przedszkolnego. Były składane przez ten rząd obietnice. Większość ugrupowań obecnych na tej sali i tu reprezentowanych przychyla się do tego rozwiązania i zdecydowanie powinniśmy to poprzeć. Padło tu bardzo dobre określenie, że może dzięki temu, że samorządy będą posiadały subwencje od państwa na to zadanie, przestaną w końcu traktować prowadzenie przedszkoli jako koszty, natomiast będą to traktować jako inwestycję. To jest bardzo dobre określenie. Powinno być ono stosowane nie tylko do wychowania przedszkolnego, ale również do całego systemu oświaty.

    Jest również drugi element, dotyczący wieku dzieci, które mają być objęte wychowaniem przedszkolnym. Ten element pojawiał się w dyskusji nad sześciolatkami. Wtedy środowisko społeczne, rodzice bardzo mocno protestowali przeciwko temu, aby 6-letnie dzieci były objęte obowiązkiem szkolnym. Teraz ten element niemal automatycznie został zaakceptowany przez wnioskodawców, w dyskusji w ogóle nie pojawia się kwestia tego, czy pięciolatki czy sześciolatki mają kończyć wychowanie przedszkolne. A powinniśmy o tym mówić, bo wielokrotnie pojawiały się opinie pedagogów, psychologów, że dzieci 6-letnie nie są jeszcze w pełni przygotowane do wychowania szkolnego.

    Ten sam element pojawia się przy kwestii obniżenia wieku przedszkolnego do 2 lat. Czytając ustawę, można dojść do wniosku, że w niektórych wypadkach nawet dzieci poniżej 2. roku życia mogłyby być objęte wychowaniem przedszkolnym. Jest to jednak wyraźna porażka. Element, który z tym się kojarzy, dotyczy tego, co będzie ze żłobkami. (Dzwonek) To są przecież placówki opiekuńcze, a nie tylko i wyłącznie edukacyjne. Jeżeli rozszerzylibyśmy tak mocno wiek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym, to czy nie doprowadziłoby to w szybkim tempie to likwidacji żłobków? A tak oczywiście stać się nie powinno. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Dariusz Piontkowski - Wystąpienie z dnia 01 marca 2012 roku.


82 wyświetleń

Zobacz także: