Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk nr 21).


Poseł Kazimierz Moskal:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! W imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt i przyjemność przedstawić stanowisko mojego klubu. Stanowisko jest pozytywne.

    Zacznę też od podziękowania za tę inicjatywę obywatelską. Zresztą ta, tak jak i poprzednie inicjatywy obywatelskie są ważne, bo one nie sprowadzają się do słów, ale do konkretów. Mojego przedmówcę pragnę tylko poinformować, że te dwa projekty obywatelskie dotyczą różnej materii. Nie jest tak, że mówimy o tej samej materii i że są one ze sobą sprzeczne.

    (Poseł Marek Rząsa: W przypadku pięciolatków...)

    Co w tym przypadku? A czy pan przeczytał, panie Marku, projekt ustawy z druku nr 21? Jeżeli pan przeczytał, to pan powie, że on jest tożsamy z projektem państwa Elbanowskich. Po prostu są to zupełnie inne materie. Nie będę mówił o PR, bo to była pewna prowokacja twierdzenie, że będziemy mówić, że to PR, jak mój poprzednik powiedział. Nie. Zacznę od tego, że jeżeli nam wszystkim... Powiem tak. Chyba nam wszystkim, którzy tutaj jesteśmy, zależy na tym, żeby dobro dziecka było dobrem najwyższym i żeby wszystko zrobić, aby zaspokoić jego potrzeby w zakresie edukacji, właściwie zaspokoić. Pan prezes mówił też wyraźnie, że wyrównywanie szans edukacyjnych to przede wszystkim upowszechnienie wychowania przedszkolnego. Zresztą to są nie tylko słowa pana prezesa i nasz program, Prawa i Sprawiedliwości, ale też liczne raporty, także Unii Europejskiej, jednoznacznie stwierdzające, że wyrównywanie szans to wychowanie przedszkolne. W wieku 15 lat o wiele lepsze wyniki osiągają uczniowie, których objęto wychowaniem przedszkolnym. Myślę, że to jest głównym motywem i bodźcem do tego, żeby podjąć takie działania, aby one służyły dzieciom, żebyśmy kształcili je jak najlepiej.

    Natomiast jak ten projekt obywatelski, tak też wiele innych projektów obywatelskich w tym momencie, w styczniu, w lutym, nagle się pojawiły. W jakim terminie się one pojawiają?

    Oto 26 stycznia 2012 r. zostało przyjęte stanowisko Rady Ministrów. Natomiast obywatelski projekt ustawy jest z 11 sierpnia 2010 r. To prawie półtora roku. Chodzi o ten druk. Każdy z nas pewnie powinien czytać ze zrozumieniem. Starałem się czasem zrozumieć to, co było w stanowisku Rady Ministrów. Niekiedy pewne zapisy czy pewne tezy tam zawarte są zaskakujące. Można powiedzieć, że w tym stanowisku jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na wiele błędów, niedociągnięć projektu obywatelskiego. Zresztą wszyscy wiemy, że nikt jakiegoś idealnego projektu nie stworzy. Między innymi stanowisko Rady Ministrów na str. 6 jest takie: ˝Wskazany w art. 4 projektu ustawy termin wejścia jej w życie - 1 września 2011 r. jest nieaktualny i w związku z tym bezprzedmiotowy staje się także art. 3˝. Rada Ministrów nie powiedziała dlaczego. Ten projekt był z 2010 r. To przez opieszałość działania koalicji PO-PSL mamy z tym problem.

    Sprawa kolejna. Na pewno możemy uzasadniać i mówić, jaki jest system finansowania wychowania przedszkolnego, i wskazywać na przepisy konstytucji, na przepisy ustawy o systemie oświaty, na ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, i to w porządku. Natomiast ten projekt ma na celu zmianę tego systemu. A w tym uzasadnieniu jest powiedziane, że taki jest system, i w związku z tym jest coś nie tak.

    Nie będę czytał tych stron, bo jest ich wiele. Mój poprzednik, kolega z Platformy Obywatelskiej, mówił o tabelce, mówił też o analizie tego, co żeście (Dzwonek) szanowni państwo przedstawili. Jest taka tabelka na str. 8, a pod tą tabelką jest między innymi zdanie: ˝Z analizy przedstawionych danych wynika, że w ostatnich czterech latach nastąpił znaczny wzrost liczby dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym, natomiast w latach poprzednich liczba ta miała najczęściej tendencję spadkową˝. Mam pytanie do pani minister. Niech pani popatrzy na tabelkę: liczba dzieci w placówkach wychowania przedszkolnego ogółem. Proszę sobie popatrzeć na cztery lata i popatrzeć sobie na sześć lat. Czy to, co żeście napisali, jest prawdą? Możecie jeszcze dodać rok 2005/2006, ogólnie jaka była liczba dzieci w przedszkolach. Szanowni państwo, ja wiem, że są słowa klucze, że to, co było w ciągu czterech lat, było cudowne i wspaniałe. Natomiast nawet potraficie manipulować tabelką pewnych danych albo nie potraficie tego odczytać. To jest rzecz niedopuszczalna. (Oklaski)

    Szanowni państwo, wnioskodawcy między innymi stwierdzili, że nie korzystało z wychowania przedszkolnego ok. 500 tys. dzieci. Niżej piszecie: ˝Stan i struktura w przekroju terytorialnym. 31 grudnia (...) to ok. 438 tys.˝. Kłócimy się o kilkadziesiąt tysięcy. Może dobrze, może nie, ale to jest ponad 400 tys. Możemy mówić, że 438 tys. to nie jest to, co 500 tys.

    Natomiast prosiłbym panią minister o przeczytanie dwóch ostatnich akapitów, bo to jest rzecz wręcz, powiem, karygodna: ˝Zmiany proponowane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (...) nie mogą zostać zaakceptowane przez Rząd, jakkolwiek zasługują na uwagę, co do kierunku proponowanych rozwiązań. Z powyższych względów Rząd wyraża negatywne stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (...)˝. Szanowni państwo, jeżeli jest to coś dobrego czy jest to właściwy kierunek działania, to dlaczego negatywnie oceniacie projekt obywatelski?

    Ważne i istotne jest też zdanie: ˝Aktualnie w Ministerstwie Edukacji Narodowej prowadzone są prace mające na celu określenie zakresu i możliwości ewentualnego wsparcia finansowego gmin w realizacji zadań z zakresu wychowania przedszkolnego˝. Prawie półtora roku badacie, analizujecie. Jest pytanie, ile wam jeszcze czasu zejdzie, żeby obok tych analiz znalazł się konkretny przepis.

    Szanowni państwo, jest też jedno ciekawe zdanie: ˝Należy podkreślić, że działania podejmowane przez Ministra Edukacji Narodowej mają na celu zwiększenie wskaźnika upowszechnienia wychowania przedszkolnego w Polsce, tak by w niedalekiej przyszłości był on porównywalny do innych krajów Unii Europejskiej˝. Pytanie: Co konkretnie zrobił minister? To jest na str. 8, a stronę wcześniej piszecie: ˝W ocenie Rządu, nieuzasadnione jest twierdzenie, że jedynie przejęcie finansowania wychowania przedszkolnego przez państwo pozwoli gminom na stopniowe odbudowanie sieci przedszkoli, gdyż od 2008 r. liczba przedszkoli (...) zwiększyła się o 1262˝. Powiem tak: A minister dał jakąkolwiek złotówkę? Nie mówię o środkach z Unii Europejskiej, bo wyście tylko przejęli to, co śp. Grażyna Gęsicka zaprojektowała. Natomiast co wyście zrobili? Nic żeście nie zrobili.


    Już kończę. Dziękuję, panie marszałku, za tę uwagę. Szanowni Państwo! Powiem w ten sposób: Jeżeli są projekty obywatelskie, one bardzo często są wynikiem troski o dobro edukacji, i tak należy to rozumieć. Natomiast negatywna ocena rządu tego projektu to też jest negatywna ocena siebie. Wy często mówicie o nielogiczności, a parę godzin należałoby posiedzieć nad tym tekstem, by pokazać, jak wasz tekst jest logiczny. Proszę o to, żeby było więcej szacunku do siebie, ale też i do projektów obywatelskich.

    Szanowni Państwo! Wysoka Izbo! Kończąc, jeszcze raz podkreślam: Prawo i Sprawiedliwość jest za skierowaniem projektu obywatelskiego do dalszego procedowania. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Kazimierz Moskal - Wystąpienie z dnia 01 marca 2012 roku.


77 wyświetleń

Zobacz także: