Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Zdrowia o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej (druki nr 2511 i 2527).


Poseł Kazimierz Moskal:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej, druki nr 2511 i 2527.

    Zacznę może od tego, że ten projekt ustawy jest dowodem i przykładem pewnej złej praktyki, którą się tutaj stosuje w parlamencie, w Sejmie. Otóż pragnę przypomnieć, że Komisja Zdrowia po przeprowadzeniu pierwszego czytania rozpatrzyła ten projekt ustawy w czerwcu 2014 r. Mamy już listopad. Kilka miesięcy minęło. Natomiast możemy się zastanawiać, dlaczego tak się dzieje. Otóż dzieje się tak dlatego, że nie próbuje się wsłuchać w głos pewnych środowisk, w uzasadnione merytorycznie stanowisko wnioskodawców, o czym pani profesor Hrynkiewicz tutaj mówiła. Próbuje się nam, Prawu i Sprawiedliwości, zarzucić, że oto jest chaos organizacyjny, próbujemy to wprowadzić, ale decydują o tym jakieś pobudki polityczne, że chcemy dostrzec i zauważyć szczególne stanowisko, szczególną grupę zawodową wśród zawodów medycznych. Owszem, był ten 3-letni okres dostosowawczy, ale też dostrzegamy to, że w tym okresie, o czym zresztą pani profesor wnioskodawca mówiła, Ministerstwo Zdrowia nic nie zrobiło, żeby pewne rzeczy uporządkować.

    Przedkładany projekt dotyczy przede wszystkim zmiany art. 93 i 94 oraz zawiera propozycję zmiany art. 214 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej w stosunku do pracowników komórek organizacyjnych: radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki, medycyny sądowej oraz prosektoriów i dotyczy on czasu pracy w tych zawodach medycznych: nie może on przekraczać 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin na tydzień. Rozwiązania takie są uzasadnione szkodliwymi warunkami wykonywania wskazanych zawodów medycznych, i to właśnie jest główną podstawą tego wszystkiego, a nie jakieś polityczne uwarunkowania. I pragnę przypomnieć, że skrócony czas pracy w tych zawodach stosowany był od kilkudziesięciu lat, a zmiana przepisów w tym zakresie w 2011 r. nie była poparta wystarczającą argumentacją.

    Klub Prawa i Sprawiedliwości uważa, że ten projekt jest dobry, wynika z wsłuchania się w głos pewnych środowisk, w ich oczekiwania i jest uzasadniony merytorycznie, natomiast niedociągnięcia rządu koalicyjnego prowadzą do tego, że pewnie zostanie odrzucony, ale niezależnie od tego klub Prawa i Sprawiedliwości apeluje do wszystkich posłów, wszystkich parlamentarzystów, żeby ten projekt przyjąć. Klub Prawo i Sprawiedliwość będzie głosował za przyjęciem poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński)



Poseł Kazimierz Moskal - Wystąpienie z dnia 05 listopada 2014 roku.


103 wyświetleń

Zobacz także: