Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Anna Bańkowska:

    Dziękuję bardzo, panie marszałku.

    Panie ministrze, mam następujące pytanie. Mamy w kraju podobno nieco poniżej 300 firm, które są jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa, a które od 20 lat nie zostały sprywatyzowane. Firmy te mają różną kondycję finansową. Pojawiły się ostatnio informacje, że Skarb Państwa podejmuje decyzję, że chce wszystkie te firmy poddać procesowi likwidacji. Taka informacja nie sprzyja rozwojowi czy dobrej sytuacji wielu podmiotów.

    Najbardziej interesuje mnie sytuacja dotycząca Inofamy SA w Inowrocławiu, ponieważ w tej firmie pracowałam ponad 25 lat i wiem, ile starań trzeba było podjąć, żeby utrzymać tę firmę w dobrej kondycji. Chcę powiedzieć, że jest to firma, która wygenerowała w minionym roku ponad 2,5 mln zysku, ma też zysk za styczeń i wypełniony portfel zamówień zarówno w zakładzie konstrukcji stalowych, jak i ocynkowni, piątej co do wielkości w kraju, jeśli chodzi o przerób. Ma też bardzo dobre rokowania dotyczące następnych ofert. Zatrudnionych jest w niej ponad 360 osób i obok tego 80 w spółkach zależnych. To drugie pod względem wielkości przedsiębiorstwo w Inowrocławiu, a jest to miasto dotknięte bardzo wysoką, bo prawie 22-procentową stopą bezrobocia, czyli utrzymanie miejsc pracy jest bardzo, bardzo istotne. Co ważne, firma ma zatwierdzony przez radę nadzorczą i realizowany w tej chwili program restrukturyzacji zmierzający do prywatyzacji poprzez zbycie zorganizowanych części przedsiębiorstwa.

    Chcę powiedzieć, że informacja dotycząca likwidacji nie sprzyja w tej chwili korzystnym dla Inofamy decyzjom dotyczącym zawarcia następnych kontraktów oraz wydzierżawiania czy pozbywania się części zbędnego w tym momencie majątku. Dlatego bardzo istotna jest konkretna odpowiedź ministerstwa skarbu na pytanie, jakie plany ma ministerstwo wobec jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i czy rzeczywiście chce wszystkie firmy poddać likwidacji. Ja uważam, że byłoby to największym błędem. Dziękuję.


16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Anna Bańkowska:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Ministrze! Oczywiście że plan restrukturyzacji jest panu doskonale znany, ale nie oznacza to, że w wyniku jego przeprowadzenia ma być zaniechana produkcja, wręcz odwrotnie, wszyscy inni mają ją kontynuować, czyli ludzie mieliby zatrudnienie. Chciałabym usłyszeć, że nieprawdą jest, że w tej chwili Ministerstwo Skarbu Państwa załatwia już likwidatora, bo w naszym przekonaniu, w moim przekonaniu, likwidacja poprzez sprzedaż jej aktywów, jak i samego zakładu, to z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa najgorsze rozwiązanie. Przecież likwidacja to kosztowny proces. Przede wszystkim informacja o likwidacji to w tym momencie utrata renomy firmy, utrata klientów i wszystko, co najgorsze. Uważam więc, że powinien być prowadzony proces restrukturyzacji, ale do tego są również potrzebne decyzje bieżące ministerstwa, np. zgoda, która powinna zapaść do dnia dzisiejszego, na wynajem hali.

    Mam nadzieję, że podczas dzisiejszego spotkania pana ministra z kierownictwem Inofamy uda się podjąć taką decyzję, o którą Inofama wystąpiła już dużo wcześniej. Uważam, że w tym momencie potrzebne są takie, jak bym powiedziała, bliskie rozmowy, konkretne i bliskie w ramach kontaktów z Ministerstwem Skarbu Państwa, bowiem likwidacja tego przedsiębiorstwa to, tak jak mówię, dramat dla społeczności lokalnej, a równocześnie wytracenie majątku, który nie jest zbyt mały.

    Równocześnie rodzi się pytanie, dlaczego nie udały się te prywatyzacje, czy może właściciel, jakim jest Skarb Państwa, życzył sobie za dużo, żeby pozbyć się majątku w tym momencie zbędnego. Trzeba pamiętać, że ocynkownia jest piątą co do wielkości ocynkownią w kraju, z perspektywami, z portfelem zamówień na wiele lat, dlatego chciałabym bardzo, żeby ministerstwo skarbu otoczyło tę firmę opieką, która pozwoli na dokończenie procesu restrukturyzacji w formie przewidzianej w przyjętym i zatwierdzonym programie. W związku z tym pytam, czy pan minister dzisiaj jest gotów podczas rozmów z kierownictwem podjąć te decyzje, które są wiążące - dla dalszego udanego procesu zmian w tym przedsiębiorstwie. Dziękuję.



Poseł Anna Bańkowska - Zapytanie z dnia 01 marca 2012 roku.


1932 wyświetleń