Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Anna Bańkowska:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Pani Minister! Przed dwoma tygodniami na wniosek Sojuszu Lewicy Demokratycznej omawialiśmy problemy dotyczące osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych życiowo, a także sytuację ich rodzin. Wszyscy posłowie, bez względu na opcję polityczną, mówili, że główny ciężar odpowiedzialności w takiej sytuacji spoczywa na rodzinie i że państwo niewiele robi. Zgodziliśmy się z tym. Tymczasem przykładem kolejnych utrudnień w opiece nad ludźmi wymagającymi szczególnej całodobowej opieki są nowe zasady prawa co do specjalnego zasiłku pielęgnacyjnego, które wejdą w życie od 1 lipca br. Inne świadczenia będą dla rodzin mających pod opieką dzieci, osoby, u których niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości, a inne zasady wtedy, kiedy opieką jest otoczona osoba, która stała się niepełnosprawna, niesamodzielna życiowo po skończeniu 25. roku życia.

    Chciałabym skoncentrować się tylko na tym specjalnym zasiłku opiekuńczym dotyczącym opieki nad ludźmi dorosłymi. W tej chwili zostają wprowadzone dwa kryteria. Jedno to jest dochód na osobę w rodzinie wymagającej opieki, który nie może przekraczać 623 zł na osobę, drugie - osoba sprawująca opiekę musi zrezygnować z zatrudnienia. I to jest właśnie najgorsza sprawa. Nie wystarczy fakt niepodejmowania zatrudnienia, jest nowe kryterium - osoba opiekująca się musi przedstawić dokumenty, potwierdzić, że ma świadectwo pracy, zrezygnowała z zatrudnienia lub wykreśliła się z działalności gospodarczej. Oznacza to, że tylko kilka procent osób, które dzisiaj dostają świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad ludźmi dorosłymi, w miejsce świadczenia pielęgnacyjnego będzie miało prawo do nowego specjalnego zasiłku opiekuńczego.

    Pytam zatem: Pani minister, jakie były merytoryczne i społeczne przesłanki co do dokonania tego typu zmian prawa i ile osób waszym zdaniem straci uprawnienia od 1 lipca? Co to oznacza dla ludzi wymagających opieki, kiedy ich opiekun może znajdzie jakieś zatrudnienie, bo jeśli nie, to będą żyć w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej? Dziękuję.


13 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Anna Bańkowska:

    Można by było o tym długo. Pani minister zrobiła wykład teoretyczny, który akurat mnie jest niepotrzebny, bo to prawo znam. Natomiast cały czas chcę polemizować z myślą przewodnią, która towarzyszyła rządowi przy zmianie tej regulacji.

    Otóż, pani minister, z dochodu w wysokości poniżej 623 zł trudno jest żyć na jakimś poziomie i jeszcze zaopatrzyć osobę niepełnosprawną ze względu na specjalne kosztowne wydatki. Ale my z posłem Tomaszewskim skupiamy się głównie na kryterium dotyczącym konieczności nie bycia bezrobotnym, ale zrezygnowania wcześniejszego z pracy. Rynek pracy pozostaje w sprzeczności z logiką tych zmian. Rynek pracy uznaje te sprawy za nielogiczne.

    Druga kwestia - odebranie prawa do świadczenia dotyka szczególnie tych opiekunów, którzy do tej pory nie podejmowali zatrudnienia, bo mieli już pod opieką osobę niepełnosprawną. A ponadto nawet gdyby chcieli na jakiś czas podjąć pracę, to jej po prostu by nie było.

    Trzecia sprawa to usługi opiekuńcze. Czy pani sobie zdaje sprawę, że to są 2 godziny dziennie? Co robić dalej z osobą niesamodzielną życiowo przez 22 godziny na dobę. Chcę powiedzieć tak. Nie ma czasu. SLD nie zgadza się z tymi propozycjami. Uważamy je za naprawdę niesłuszne i nieuzasadnione społecznie, powiem szczerze, nawet ze względów moralnych, wobec osób niepełnosprawnych. Takich oszczędności w finansach publicznych taką drogą czynić naszym zdaniem nie należy.


13 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Anna Bańkowska:

    Pani minister, przepraszam...

    Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

    Nie, nie.

    Dziękuję, pani minister.

    Poseł Anna Bańkowska:

    Panie marszałku, mogę?

    Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

    To nie jest miejsce na polemiki. Został zasygnalizowany ważny...

    Poseł Anna Bańkowska:

    Ja tylko chcę powiedzieć, że tego wnuka trzeba było pozbawić prawa, ale...

    Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

    Pani poseł, nie udzieliłem głosu.

    Poseł Anna Bańkowska:

    ... opiekuna faktycznego zaopatrzyć...



Poseł Anna Bańkowska - Zapytanie z dnia 23 maja 2013 roku.


71 wyświetleń