Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

36 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (druki nr 3451 i 3627).


Poseł Iwona Ewa Arent:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec sprawozdania Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

    Projekt ma za zadanie - tak jak mówili moi przedmówcy - wprowadzenie takich regulacji prawnych, dokonanie takiej modyfikacji postępowań dyscyplinarnych, aby przebiegały one prawidłowo i efektywnie. Przedmówcy mówili też o tym, że w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost liczby prowadzonych kancelarii komorniczych, a co za tym idzie wzrosła liczba spraw dotyczących postępowań dyscyplinarnych. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie instytucji rzecznika dyscyplinarnego, jest to właściwie zmiana kluczowa w tej ustawie, bowiem wyodrębnia się ustrojowo podmiot, czyli oskarżyciela w sprawach dyscyplinarnych komorników sądowych. W ustawie brak było do tej pory rozwiązań dotyczących takiego podmiotu, który przygotowywałby i prezentował przed organami orzekającymi wniosek o ukaranie dyscyplinarne komornika.

    Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie wymogów dotyczących posiadania wykształcenia wyższego przez członków komisji dyscyplinarnej oraz pięcioletniego okresu sprawowania funkcji komornika. Chodzi o profesjonalizm organów postępowania dyscyplinarnego i wyższy poziom merytoryczny postępowań dyscyplinarnych, co jest jak najbardziej zasadne. Projekt przewiduje także zwiększenie wysokości kary pieniężnej z dwudziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego do trzydziestokrotności takiego wynagrodzenia i wprowadzenie minimalnej kary pieniężnej odpowiadającej dwukrotnej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W projekcie ustawy wprowadza się także instytucję przerwania biegu przedawnienia karalności występku dyscyplinarnego przez każdą czynność, jakiej dokonuje rzecznik dyscyplinarny. Komisja dyscyplinarna może podać do publicznej wiadomości treść orzeczenia dyscyplinarnego na koszt skazanego.

    Proponowane rozwiązania zawarte w tym projekcie możemy uznać za zasadne i celowe. Przypomnę, że zawód komornika jest zawodem zaufania publicznego. Co jakiś czas słyszymy w mediach o wielu nieprawidłowościach, których dopuszczają się podczas wykonywania swoich czynności komornicy, a musimy pamiętać o tym, że wykonują oni wyroki w imieniu państwa polskiego, są funkcjonariuszami państwowymi.

    Jak wcześniej mówili moi przedmówcy, komornicy muszą dążyć do oczyszczenia swojego środowiska z takich osób, które działają niezgodnie z prawem. Oprócz zgodności z prawem liczy się jeszcze należyte wyczucie sytuacji, bo to też jest ważne przy egzekucjach komorniczych. Komornicy muszą poprawić swój wizerunek, sprawić, żeby zwiększyło się zaufanie ludzi do nich. Obywatele muszą mieć zaufanie do funkcjonariuszy państwowych, jakimi są komornicy. Nie możemy dopuścić do tego, aby powtarzały się patologie w działalności komorników i egzekucji. Dlatego tak ważne jest szybkie i zdecydowane prowadzenie postępowań dyscyplinarnych oraz ściganie nadużyć w postępowaniach egzekucyjnych.

    Komornicy powinni mieć zapewnione warunki do prawidłowego działania, efektywnego wywiązywania się ze swoich zadań, ale muszą także wiedzieć, że ciąży na nich ogromna odpowiedzialność, zarówno za wierzyciela, jak i za dłużnika, a także odpowiedzialność za to, co robią, bo wykonują wyroki sądowe. Nie może być w tym zawodzie cwaniaków, kombinatorów, którzy próbują zarobić niezgodnie z prawem albo wykorzystując sytuację i swoje stanowisko komornicze. Samo środowisko komorników powinno wywierać presję na swoich członków, aby prawidłowo wykonywali swoje obowiązki, nie kompromitowali siebie i całego środowiska zawodowego. I myślę, że ten projekt ustawy pomoże całemu środowisku komorników w usprawnieniu i przyspieszeniu postępowań dyscyplinarnych.

    Mój klub będzie głosował za przyjęciem tej ustawy. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Iwona Ewa Arent - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji


56 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:






Poseł Iwona Ewa Arent - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Iwona Ewa Arent - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Iwona Ewa Arent - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Iwona Ewa Arent - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o komisyjnym...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Iwona Ewa Arent - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Iwona Ewa Arent - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o opiniodawczych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy