Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa (druk nr 3338).


Poseł Katarzyna Matusik-Lipiec:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W swoim pytaniu, które kieruję bezpośrednio do pana ministra, chciałabym skoncentrować się na tym wycinku projektu ustawy, który mówi o bezpłatnej pomocy prawnej zapewnianej przez powiat, który, przypomnę, otrzyma na ten cel dotację celową z budżetu państwa. Panie ministrze, zgodnie z projektem ustawy nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana osobiście przez adwokata lub radcę prawnego na podstawie umowy zawartej z powiatem. W przypadku punktów nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzonych przez organizacje pożytku publicznego katalog osób uprawnionych do udzielania bezpłatnej pomocy prawnej został poszerzony o doradcę podatkowego i osobę, która posiada odpowiednie kwalifikacje wskazane w projekcie ustawy. Chciałabym zapytać pana ministra, dlaczego ten poszerzony katalog osób, które są uprawnione do udzielania bezpłatnej pomocy prawnej, dotyczy jedynie tych miejsc, gdzie jest świadczona bezpłatna pomoc prawna tam, gdzie są organizacje pożytku publicznego, a w przypadku powiatów mogą tej bezpłatnej pomocy prawnej udzielać jedynie adwokaci i radcowie prawni. Dziękuję bardzo.



Poseł Katarzyna Matusik-Lipiec - Wystąpienie z dnia 13 maja 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa


588 wyświetleń