Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Jerzy Sądel:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W dzisiejszym oświadczeniu chcę oddać głos niemal 300 tys. Polaków, którzy popierają obywatelską inicjatywę ˝Rodzice chcą mieć wybór˝.

    Od kilku lat trwają przepychanki, jeśli chodzi o rządową pseudoreformę dotyczącą obniżenia wieku rozpoczęcia edukacji szkolnej. Mimo miażdżących raportów Najwyższej Izby Kontroli w sprawie przygotowań szkół na przyjęcie dzieci 6-letnich, opinii ekspertów i głosów samych rodziców Platforma Obywatelska i jej koalicjant nadal chcą eksperymentować na dzieciach, na siłę wpychając sześciolatki do szkół. A szkoły nie są przygotowane na przyjęcie dzieci 6-letnich. Oto przykłady: Warszawa, szkoła przepełniona, dzieci uczą się na dwie zmiany, do godz. 17. Rodzice są zmuszeni do pozostawienia swoich 6-letnich dzieci w przepełnionej świetlicy. Rybnik, szkoła połączona z przedszkolem. Pierwszoklasiści muszą w ciągu 20 minut ubrać się w kurtki, zmienić obuwie i dojść do przedszkola, żeby zjeść obiad w holu - tak, proszę państwa, na korytarzu, gdzie wszyscy przechodzą między stołami, bo nie ma stołówki - a potem wrócić na lekcje i się nie spóźnić. To tylko wyrywek z głosów spływających z całego kraju, mówiących o szkołach nieprzygotowanych na przyjęcie dzieci 6-letnich.

    O szkodliwości obniżenia wieku rozpoczęcia edukacji szkolnej mówią też pedagodzy: Zabierając tak małym dzieciom prawo do zabawy, tak naprawdę zabieramy im prawo do dzieciństwa. Reforma, którą funduje nam dziś państwo, sprawi, że za kilkanaście lat szkoły opuszczą pokolenia wyzutych z emocji, zranionych psychicznie młodych ludzi - prof. Petrykowski, prodziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

    Osiągnięcia pedagogiki wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego wskazują, że najlepszą metodą dydaktyczną, jeśli chodzi o poznawanie świata, jest nauka poprzez zabawę. To pozwala stworzyć odpowiednie warunki do nauki, bo dziecko cieszy się, że odkrywa świat i go poznaje. Tymczasem rodzice, których pociechy wcześnie rozpoczęły edukację, zauważają u swoich dzieci problemy z adaptacją w szkole. Potwierdzają to badania, które mówią, że w klasach zróżnicowanych wiekowo występują problemy z nauczaniem dzieci młodszych, a dzieci 6-letnie w szkole sprawiają problemy wychowawcze.

    Zatrważające jest, że nie dostrzegacie, że wprowadzana przez was reforma przypada na roczniki najbardziej liczne od 10 lat. Już od września ma trafić do szkoły cały rocznik 2009, czyli sześciolatki, oraz połowa rocznika 2008, czyli siedmiolatki. Jeżeli dodamy do tego 20% siedmiolatków urodzonych w pierwszej połowie 2008 r., obecnie będących w zerówkach, to szacunkowo nowy rok szkolny rozpocznie rekordowa liczba ponad 660 tys. dzieci. A za 6 lat będziemy mieć kolejny problem, gdy zabraknie miejsc w gimnazjach.

    Projekt ˝Rodzice chcą mieć wybór˝ zakłada, że: po pierwsze, rodzice będą decydować o tym, czy ich dziecko rozpocznie edukację szkolną jako sześcio-, czy jako siedmiolatek; po drugie, edukacja przedszkolna będzie prawem dziecka i obowiązkiem państwa, a nie odwrotnie; po trzecie, rodzice będą mieli realny wpływ na program nauczania; po czwarte, podręczniki będą wybierane przez rodziców i nauczycieli, a nie przez rząd; po piąte, na wniosek rodziców przywrócone zostaną zajęcia dodatkowe w przedszkolach; po szóste, podniesione zostaną standardy, m.in. w zakresie transportu do szkoły.

    Odrzuciliście obywatelski głos o referendum dotyczącym sześciolatków oraz naszą, Prawa i Sprawiedliwości, inicjatywę w tej sprawie. Wyrzucacie do kosza każdy obywatelski projekt. Rodzice nie chcą, by kosztem ich dzieci ratować ZUS i budżet. Chcą godnych warunków do nauki, a nie wielozmianowości, ciasnych i niebezpiecznych szkół oraz zaburzeń emocjonalnych u swoich dzieci. Pomyślcie o dzieciach, a nie tylko o krótkotrwałym zysku ekonomicznym. W końcu wielu z was także jest rodzicami. Czy po raz kolejny odważycie się zignorować głos tysięcy Polaków? Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jerzy Sądel - Oświadczenie z dnia 03 marca 2015 roku.


37 wyświetleń

Zobacz także: