Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Informacja ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania o stanie przygotowań organów prowadzących do objęcia obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich (druk nr 2737) wraz ze stanowiskiem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (druk nr 2808).


Poseł Dariusz Piontkowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Zastanawiałem się, czy mam przytaczać przykłady relacji rodziców, którzy mówią o tym, w jakich warunkach uczą się ich 6-letnie dzieci: o nauce na dwie zmiany, o wstawaniu o 5.30, aby zdążyć do szkoły na 7.30, o dziesięciogodzinnym pobycie w szkole, o salach lekcyjnych w kontenerach czy w suterenach, ale to było już wielokrotnie powtarzane i na stronach internetowych tej inicjatywy rodzicielskiej się często pojawia. Ale pojawiła się informacja NIK o przygotowaniu organów prowadzących, która, według pani minister, jest bardzo optymistyczna. To dlaczego w związku z tym na konkurs ogłoszony przez jedną z firm, w którym można dostać 30 tys. zł na remont ubikacji, a wygrać mogą 3 szkoły z Polski, pojawiło się aż 260 zgłoszeń? Czy to według pani minister potwierdza ten optymizm dotyczący przygotowania polskich szkół chociażby do przyjęcia sześciolatków?

    Drugi element. Pani minister Berdzik na początku wspomniała o tym, że prawie 20% rocznika dzieci 6-letnich zostało odroczone. Czy te 20% to według pani minister sukces, czy klęska propozycji ministerialnych? Czy mogą państwo pokazać jakąkolwiek inną sytuację, w której aż 20% rodziców zdecydowało się na przebrnięcie przez tę dosyć trudną barierę administracyjną?

    Kolejny element. Przed chwila była mowa o badaniach pedagogicznych uczniów 6-letnich, którzy rozpoczynają wcześniej okres edukacji. (Dzwonek) Według badań, chociażby tych prowadzonych przez panów Bogdana Stępnia i Kamila Stępnia, 25% dzieci 6-letnich rozpoczynających edukację traci wcześniej chęć do nauki, a w przypadku siedmiolatków jest to ok. 8%. Proszę zauważyć, jaka jest różnica - trzykrotna, ponadtrzykrotna. To samo jest w przypadku osiągnięć. Dzieci 6-letnie mają ich o 7% mniej, o tyle jest gorzej w obszarze umiejętności, a o 8% - w wykorzystaniu wiedzy. I jest jeszcze sprawa, o której mówiła chyba pani poseł Trybuś. Pojawia się pewne zjawisko dotyczące dzieci 6-letnich, które wcześniej poszły do szkoły trzy lata temu. W tej chwili w wielu szkołach mamy sytuację, że rodzice masowo chcą, aby całe klasy byłych dzieci 6-letnich zostały zostawione na drugi rok w klasie III, tak by mogły powtórzyć materiał. Czy to nie jest wyraźny dowód na klęskę tego systemu, który państwo przymusowo wprowadzają w Polsce? Dziękuję.



Poseł Dariusz Piontkowski - Wystąpienie z dnia 14 stycznia 2015 roku.


36 wyświetleń

Zobacz także: