Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Informacja Rady Ministrów o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015.


Poseł Robert Biedroń:

    Panie Marszałku! Panowie Ministrowie! Wysoka Izbo! Stanisław Mackiewicz, znany publicysta, cytowany zresztą ostatnio przez pana marszałka Sikorskiego, napisał, że polityka jest dziedziną, w której kierunek drogi jest rzeczą najważniejszą. Ważniejsze bowiem jest to, gdzie idziemy, niż to, gdzie się w danej chwili znajdujemy. Tak więc pomimo że priorytety naszej dyplomacji dyktuje życie i są one funkcją i czasu, i sytuacji międzynarodowej, trzymający busolę musi trzymać się także wyznaczonego przez busolę kierunku. Bez tego kierunku nigdzie nie zajdziemy. Dlatego naszym nadrzędnym celem musi być Europa, Europa złożona z demokratycznych państw, federacja państw zintegrowanych w ramach Unii Europejskiej z silną walutą europejską, Europa chroniąca nas przed zagrożeniami z zewnątrz.

    Unia Europejska, i Polska musi jej w tym pomóc, musi wyjść z tego kryzysu, w którym obecnie się znalazła, bardziej scalona, bardziej demokratyczna, bliższa swym obywatelom. Ale żeby Unia Europejska mogła sobie radzić z tym kryzysem, potrzebujemy konkretnych działań. I Klub Poselski Twój Ruch dzisiaj te działania przedstawi w przeciwieństwie do pana ministra spraw zagranicznych, który obiecywał nam przedstawienie swojej wizji i konkretnych priorytetów swojego działania, a w jego wypowiedzi były tylko ogólniki, bez wskazywania jakichkolwiek konkretnych planów rozwiązania bardzo poważnych kwestii.

    Rdzeniem integracji Europy powinna być silna waluta. Minister spraw zagranicznych powinien szczególnie w tej sytuacji, w której dzisiaj znajduje się Europa, przedstawić nam dokładną mapę drogową dochodzenia do strefy euro. Polska musi dla swojego bezpieczeństwa, nie tylko finansowego, znaleźć się w strefie euro. Podobnie pozytywnie oceniamy projekt unii bankowej w Unii Europejskiej. Dla naszego bezpieczeństwa finansowego musimy zrobić wszystko, żeby nie tylko unia bankowa, ale także te olbrzymie pieniądze, które napłyną w najbliższej perspektywie budżetowej znalazły swoje zastosowanie w naszym budżecie i wspierały także nasz eksport. Tego niestety również zabrakło w pana wystąpieniu.

    Demokratyzacja energetyczna. My wcale z negocjacji w sprawie pakietu klimatycznego nie wyszliśmy obronną ręką. Polskie źródła pozyskiwania energii tkwią w XIX w., podczas kiedy Europa jest w XXII w., jeśli chodzi o źródła pozyskiwania energii.

    Kolejnym poważnym wyzwaniem jest tworzenie wspólnej polityki zagranicznej Unii Europejskiej. Tylko i wyłącznie zjednoczona Unia Europejska mówiąca jednym głosem w sprawach zagranicznych, w sprawach zewnętrznych będzie w stanie przeciwstawić się zagrożeniom. Pan minister też dzisiaj nic na ten temat nie powiedział.

    Niestety, pomimo wielu obietnic ze strony byłego premiera Donalda Tuska nie wspomniał pan dzisiaj nic na temat Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Kiedy Polska odstąpi od protokołu brytyjskiego? Tego dzisiaj pomimo obietnic nie dowiedzieliśmy się.

    W zakresie Unii Europejskiej, w zakresie wizji Unii Europejskiej rządu Ewy Kopacz pan minister Schetyna mógłby dzisiaj dużo więcej powiedzieć. Przecież miał pan kilka godzin temu spotkanie ze świetną, profesjonalną, proeuropejską, profederacyjną szefową dyplomacji europejskiej Federicą Mogherini. Dlaczego ten jej duch optymizmu, ale też jej wizja Europy nie może zstąpić na pana i pana natchnąć? Gdzie jest ten pana duch? (Oklaski) Brakuje tej pozytywnej wizji pana marszałka Sikorskiego, który w Berlinie i tutaj wielokrotnie zarażał nas tą swoją wizją. W panu tego ducha nie widać.

    Nadal niestety nie doczekaliśmy się niczego w sprawie konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Dzisiaj pan milczy na ten temat. Platforma Obywatelska nadal ma problem z przyjęciem tego fundamentalnego dla wielu osób dokumentu.

    Polska polityka regionalna jest kulawa. Dzisiaj o tym wielokrotnie mówiono. Klęska Grupy Wyszehradzkiej, niewiarygodne Partnerstwo Wschodnie, uwiąd Trójkąta Weimarskiego - w tej dziedzinie Polska ma nadal wiele do zrobienia. Nie możemy pozostawić krajów, z którymi nawiązaliśmy partnerstwo, którym obiecaliśmy dalszą integrację, samym sobie.

    W sprawie Syrii, sytuacji na Bliskim Wschodzie MSZ tylko i wyłącznie dostosowuje się do uchwał, infantylnych uchwał, które przyjmuje parlament, w sprawie obrony jakichś grup, dzieląc te grupy na lepsze i gorsze. Dzisiaj Bliski Wschód potrzebuje realnej pomocy humanitarnej. A pan na ten temat też nic nie powiedział.

    I sytuacja na Ukrainie, bardzo poważna sprawa polityki wschodniej. Z jednej strony mamy naiwny militaryzm Jarosława Kaczyńskiego, z drugiej strony mamy chowanie głowy w piasek pani premier Ewy Kopacz. Obiecaliśmy Ukrainie wsparcie, a dzisiaj mamy pana słowa, w których porównuje pan Ukrainę do kolonii. Pana porównanie jej do byłych kolonii francuskich mogło zaszkodzić bardziej niż słowa wypowiedziane kilka dni wcześniej przez pana marszałka Sikorskiego. Pan będzie ponosił za to odpowiedzialność. Ta nasza naiwna polityka wobec Ukrainy (Dzwonek) może przynieść wiele szkód.

    Apeluję więc do pana: Jeżeli chce pan, żeby Klub Poselski Twój Ruch przyjął pana priorytety dyplomatyczne, to oczekujemy konkretów, oczekujemy odpowiedzi na te pytania. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni do głosowania przeciwko zakreślonym przez pana priorytetom. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Robert Biedroń - Wystąpienie z dnia 06 listopada 2014 roku.


151 wyświetleń

Zobacz także: