Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Przedstawiony przez prezesa Rady Ministrów ˝Raport z realizacji polityki ekologicznej państwa w latach 2009-2012 z perspektywą do 2016 roku˝ (druk nr 2691) wraz ze stanowiskiem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (druk nr 2730).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Obszerna dyskusja dotycząca tego konkretnego raportu odbyła się na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Pozwolę sobie przedstawić kluczowe wnioski wynikające z ˝Raportu z realizacji polityki ekologicznej państwa w latach 2009-2012 z perspektywą do 2016 roku˝.

    W podstawowych obszarach, takich jak gospodarka wodno-ściekowa w okresie 2009-2012 występowały korzystne tendencje, czyli spadek zużycia wody na użytkownika, rozbudowa sieci kanalizacyjnej, zwiększenie liczby oczyszczalni ścieków. Notowaliśmy też negatywne tendencje, czyli wzrost zużycia wody w przemyśle. To jest wprost związane z rozwojem gospodarczym. W ramach realizacji celów wdrożono dyrektywę powodziową. Opracowano i wdrożono elementy ramowej dyrektywy wodnej, dyrektywę w sprawie środowiskowych norm jakości, ramową dyrektywę w sprawie strategii morskiej, przyjęto plany gospodarowania wodami dla 10 obszarów dorzeczy, przyjęto ˝Program wodno-środowiskowy kraju˝, wykonano wstępną ocenę ryzyka powodziowego w obszarach dorzeczy. Jest to realizowane w ramach projektu ISOK. Ten projekt w całości, łącznie z platformą cyfrową, powinien być ukończony w tym roku.

    W części dotyczącej gospodarki odpadami odwrócono tendencję z poprzedniego czterolecia. Ta tendencja dotyczyła zmniejszenia ewidencji w obszarze dotyczącym gospodarki odpadami komunalnymi. W tym okresie, w okresie 2009-2012, mieliśmy mniejszą ilość zebranych odpadów zmieszanych, natomiast wzrost odpadów zebranych selektywnie. Przeprowadzono reformę systemu zbierania i odzysku odpadów komunalnych. Składowiska niespełniające standardów Unii Europejskiej zostały zamknięte lub wszczęto procedurę ich zamknięcia. Poziom zbierania odpadów w 2012 r. wyniósł średnio 3,88 kg na osobę rocznie, a poziom zbierania zużytych baterii i akumulatorów w 2011 r. wynosił 34,2%.

    W części dotyczącej ochrony powietrza w przypadku emisji zanieczyszczeń do powietrza mamy do czynienia ze wzrostem, lecz o niskiej dynamice. Zanotowaliśmy za to spadek emisji SO2, NOx i CO, stały spadek zanieczyszczeń pyłowych. W części dotyczącej realizacji celów zrealizowaliśmy, wprowadziliśmy wymogi dyrektywy NEC, zostały one spełnione w całości, natomiast jeśli chodzi część dotyczącą dyrektywy CAFE, to została ona wdrożona.

    Ochrona przyrody. Nastąpił niewielki przyrost obszarów chronionych, lecz dynamika zalesień uległa zmniejszeniu. Wzrosła powierzchnia, wzrosły obszary chronione średnio o 0,5%. Nie ukrywam, że w tamtym okresie zmieniliśmy podejście do wyznaczania obszarów chronionych. Obszary chronione są wyznaczane tylko w tych miejscach, gdzie faktycznie występuje gatunek chroniony. Te gatunki, przypomnę, wymienione są w załącznikach albo do dyrektywy środowiskowej, albo do dyrektywy ptasiej. Wzrost powierzchni gruntów leśnych, lesistość jest na poziomie 29,3%, to wzrost o 0,3%.

    Wzrost nakładów na ochronę przyrody. Główne działania realizowano w ramach ˝Krajowego programu zwiększania lesistości˝.

    W części dotyczącej roli państwa w ochronie środowiska zrealizowano udział społeczeństwa w działaniach na rzecz ochrony środowiska, udoskonalono metody udostępniania informacji o środowisku, był cały szereg działań związanych z edukacją ekologiczną, kampaniami społecznymi dotyczącymi obszaru związanego ze środowiskiem. Uwzględniono zasady ochrony środowiska w strategicznych sektorach.

    Wejście w życie ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko spowodowało właściwe podejście inwestorów w części dotyczącej tego obszaru. System ocen oddziaływania na środowisko, aktywizacja rynku na rzecz ochrony środowiska, odpowiedzialność za szkody w środowisku. Główny inspektor ochrony środowiska stworzył rejestr szkód i działań naprawczych, przygotowano projekty nowelizacji ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. W części dotyczącej badań i postępu technicznego były realizowane projekty oraz programy badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe, strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz prowadzono prace nad stworzeniem systemu Ekoinfonet. To tyle w skrócie. Przypomnę, że szeroka dyskusja odbyła się na posiedzeniu komisji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński)



Poseł Stanisław Gawłowski - Wystąpienie z dnia 21 października 2014 roku.


147 wyświetleń

Zobacz także: