Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii zmieniającego Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisaną w Warszawie dnia 20 sierpnia 2001 r., podpisanego w Luksemburgu dnia 14 kwietnia 2014 r. (druki nr 2750 i 2799).


Poseł Sprawozdawca Monika Wielichowska:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu połączonych sejmowych Komisji Finansów Publicznych i Komisji Spraw Zagranicznych mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy dotyczącego ratyfikacji Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii zmieniającego Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisaną w Warszawie dnia 20 sierpnia 2001 r., podpisanego w Luksemburgu dnia 14 kwietnia 2014 r.

    Projekt ustawy zawarty w druku nr 2750 został przez wysokie komisje rozpatrzony 9 października br. i choć dotyczy stosunkowo niedługiego okresu, w jakim obowiązuje aktualna konwencja, rozwój wzajemnych relacji uzasadniał podjęcia jej renegocjacji. Konieczność wprowadzenia zmian do konwencji związana jest przede wszystkim ze zwiększoną obecnością obywateli Polski w Belgii, uzyskiwaniem przez nich dochodów w tym państwie, a także zmianą w międzynarodowych standardach prawa podatkowego i wymiany informacji podatkowych.

    Skupiając się nad głównymi i najważniejszymi zarazem zmianami objętymi protokołem, należy wskazać na pięć kwestii. Po pierwsze, jest to wprowadzenie w przypadku Polski metody wyłączenia z progresją jako podstawowej metody unikania podwójnego opodatkowania. Stosowanie metody wyłączenia upraszcza w dużej mierze rozliczenie dochodów uzyskiwanych za granicą, w szczególności przez osoby wykonujące pracę najemną. Zmiana ta wpisuje się w działania Ministerstwa Finansów, które zmierzają do ujednolicenia metod unikania podwójnego opodatkowania stosowanych w relacjach z krajami Unii Europejskiej. W ostatnich latach podobne rozwiązanie zostało wprowadzone m.in. w umowach z Islandią czy Finlandią. Po wtóre, jest to wprowadzenie postanowień o wymianie informacji podatkowych zgodnych z aktualnie obowiązującymi standardami OECD. Wymiana informacji nie będzie ograniczana m.in. funkcjonowaniem tajemnicy bankowej. Po trzecie, chodzi o wprowadzenie klauzuli ograniczającej osiąganie korzyści z zastosowania konwencji w przypadku sztucznych struktur tworzonych wyłącznie dla celów agresywnego planowania podatkowego. Po czwarte, jest to wprowadzenie zwolnienia z opodatkowania w państwie źródła dochodu dywidend i odsetek wypłacanych funduszom emerytalnym. Ostatnia zmiana wiąże się z wprowadzeniem możliwości opodatkowania emerytur i rent wypłacanych z systemu ubezpieczeń społecznych również w państwie, z którego te dochody pochodzą. Podatek nakładany na tej zasadzie nie może przekroczyć 10% kwoty świadczenia brutto.

    Przedstawiając komisjom niniejszy projekt, wiceminister Jacek Kapica powiedział, że w opinii rządu wskazane zmiany wpłyną korzystnie na relacje dwustronne z Belgią w zakresie współpracy gospodarczej. Umożliwią także bardziej efektywną współpracę w sprawach podatkowych oraz zapobiegania przypadkom uchylania się od opodatkowania.

    Komisja Finansów Publicznych oraz Komisja Spraw Zagranicznych po przeprowadzeniu pierwszego czytania, po rozpatrzeniu tego projektu ustawy na posiedzeniu, które odbyło się 9 października 2014 r., wnoszą, aby Wysoki Sejm przyjął go bez poprawek. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Monika Wielichowska - Wystąpienie z dnia 21 października 2014 roku.


88 wyświetleń