Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2787).


Poseł Dariusz Joński:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam przyjemność w imieniu klubu Sojusz Lewicy Demokratycznej przedstawić stanowisko naszego klubu w sprawie poselskiego projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. ustawy o rajach podatkowych.

    Oczywiście pytanie zasadnicze jest takie: Dlaczego drugi raz w tym roku musimy procedować nad tą samą ustawą? Odpowiedź jest chyba czytelna i dość jasna - przez zaniechania i błędy pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Otóż zajmowaliśmy się już w Sejmie i na posiedzeniach komisji finansów tą ustawą, następnie 17 września podpisał ją prezydent Bronisław Komorowski. Centrum legislacji mogło wydrukować ją w Dzienniku Ustaw, miało na to odpowiednio dużo czasu, prawie 13 dni. Niestety nie zrobiło tego, zabrakło trzech dni. Została ona opublikowana 3 października i tym samym musimy dzisiaj się tym zajmować.

    Pytanie, które dzisiaj się rodzi, brzmi: Czy jest to błąd, czy umyślne działanie? Niestety, może to być umyślne działanie. Po pierwsze, skoro wiemy, że są firmy, które odprowadzają podatki do rajów podatkowych, to nasuwa się pytanie: Dlaczego ten projekt pojawił się dopiero po 7 latach rządów Platformy Obywatelskiej? To jest pierwsze pytanie. Po drugie, dlaczego jest to opóźnienie? I dlaczego pan minister finansów nie ujął tej kwoty - kwoty, jak wydaje się, dość sporej, być może nie są to 3 mld zł, ale jest to ok. 1 mld zł - w budżecie na 2015 r.? W tej sprawie chciałbym coś powiedzieć, bo słyszałem, że tak na dobrą sprawę jest to nieduża kwota. Mieliśmy taką słynną firmę odzieżową, która pod koniec 2013 r. wychodziła z Polski i ogłaszała, jaki podatek odprowadza do polskiego budżetu. Ta słynna firma, która uciekła do raju podatkowego, odprowadzała 540 mln. Jedna firma odprowadzała do budżetu 540 mln zł. To tak ? propos tych kwot. Ale oceniamy, że to może być ok. 1 mld zł. Nieważne, to może być złotówka, ale jeśli moglibyśmy pozyskać ją do budżetu, to powinniśmy się tym zająć. A tu mówimy o miliardach złotych.

    Po trzecie, jak czytam, co robi samorząd pomorski, to zastanawiam się, czy komuś naprawdę nie zależało, żeby ta ustawa później weszła w życie. Otóż, jak czytamy w jednym z artykułów ˝Gazety Wyborczej˝, pomorscy samorządowcy szkolili biznesmenów, jak uciekać z podatkami z Polski na Cypr. To nie żart, to prawda. Co więcej, organizowane to było przez samorządową Agencję Rozwoju Pomorza, pomorski samorząd, Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza. Brał w tym udział, jak słyszeliśmy, nawet skarbnik województwa. To wszystko było finansowane z unijnych pieniędzy. To już jest w ogóle... (Gwar na sali) Tak, to było na Pomorzu. Instruowali, co zrobić, żeby uciekać na Cypr, jak płacić mniejsze podatki. Przypomnę, kto rządzi na Pomorzu - Platforma Obywatelska, więc nie był to przypadek.

    Ponieważ to nie jest pierwszy raz, kiedy centrum legislacji nie ma czasu opublikować w Dzienniku Ustaw ustawy, zawiadomiliśmy w tej sprawie prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez samego ministra finansów i prezesa Rządowego Centrum Legislacji. Kto jak kto, ale centrum legislacji, które zatrudnia kilkunastu prawników, takie sprawy jak publikacja ustawy i jej wejście w życie powinno załatwiać w normatywnym terminie, to powinno być abecadłem. To jest nieprawdopodobne, że po sprawie tzw. ustawy o bestiach, w przypadku której opóźnienie wynosiło kilka dni, co wtedy nam tłumaczono tym, że z uwagi na święta i sylwestra ktoś zapomniał, mamy kolejną taką sytuację związaną z kolejną ustawą. Tamta sprawa miała, powiedziałbym, wyraz społeczny, ta sprawa ma wymiar finansowy, możemy stracić dość duże pieniądze.

    W związku z tym klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej uważa w tej sprawie, ponieważ to jest już druga pomyłka, że nie można tego potraktować tak, jak mówi Platforma Obywatelska, że nic się nie stało. Stało się, i to po raz drugi. Uważamy, że szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pan minister Cichocki, powinien za to odpowiedzieć. Ktoś bierze za ten bałagan odpowiedzialność. Kiedy czytamy i słuchamy, co mówi prezes centrum legislacji pan Berek, który stwierdził, iż ustawa była przygotowana do publikacji według normalnych, przewidzianych planem czynności, to wydaje się, że brakuje jakiegokolwiek zaplanowanego kalendarza procesu legislacyjnego. (Dzwonek) Z tym mamy dzisiaj do czynienia w centrum legislacji. Powinien zostać zdymisjonowany pan Cichocki, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, po drugiej wpadce, jaka się zdarzyła.

    Niemniej jednak mamy nadzieję, że Prokuratura Okręgowa wyjaśni tę sprawę, bo to nie może pozostać bez odpowiedzi, chodzi o zbyt duże pieniądze. Natomiast oczywiście ten projekt po raz drugi poprzemy. Mamy nadzieję, że tym razem urzędnicy podpiszą to na czas i nie będziemy musieli się zajmować w grudniu po raz trzeci tą samą ustawą i przyjmować kolejnej zmiany vacatio legis. Sojusz Lewicy Demokratycznej poprze projekt ustawy, ale będzie żądał w tej sprawie wyjaśnień od organów ścigania, jak również od ministra finansów. Dziękuję bardzo. (Oklaski)Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 09 października 2014 roku.


125 wyświetleń
Zobacz także:

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzyPoseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustaw...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy