Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

44 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji śledczej w celu zbadania okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji WSI i weryfikacji ich kadr, powstaniu i publikacji ˝Raportu o działaniach żołnierzy i pracowników WSI oraz wojskowych jednostek organizacyjnych realizujących zadania w zakresie wywiadu i kontrwywiadu wojskowego przed wejściem w życie ustawy z dnia 9 lipca 2003 roku o Wojskowych Służbach Informacyjnych w zakresie określonym w art. 67 ust. 1 pkt 1-10 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 roku 'Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego oraz ustawę o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego' oraz o innych działaniach wykraczających poza sprawy obronności państwa i bezpieczeństwa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej˝, zbadania okoliczności weryfikacji kadr WSI przez Komisję Weryfikacyjną w okresie od 21 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2008 r. oraz skutków tych działań, jak również zbadania przyczyn umorzenia śledztwa o sygnaturze Ap V Ds. 49/09 prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie w związku z wynikami śledztw prowadzonych przez prokuratury wojskowe i rozstrzygnięciami sądów cywilnych, w aspekcie zagrożenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 2387).


Poseł Jarosław Rusiecki:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Szanowni Państwo! Ta debata jest tak naprawdę debatą w jakimś sensie o autorytetach. Ale przejdę od razu do pytania. Czy pan poseł wnioskodawca oraz posłowie popierający wniosek, a zwłaszcza posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy zostali w tej chwili zdemobilizowani i wrócili tak naprawdę na wakacje, zdają sobie sprawę z tego, że o Aleksandrze Makowskim, tzw. sławnym agencie WSI, jego zwierzchnik pułkownik Maciej Hermel napisał: ˝W ocenie pracy źródeł dostrzegamy, że podawane informacje są powierzchowne, co daje przesłankę do przypuszczeń, że źródło dorobiło historię do zasłyszanej informacji, nie ma jednak bezpośredniego dostępu, lub jest ona przekazywana przez kilka kolejnych osób, tracąc w ten sposób wiele istotnych szczegółów i będąc w efekcie przeinaczoną lub niepełną˝. Czyli mamy do czynienia z bajkami, które tworzy pan Makowski, a na wiarę przyjmuje to pan poseł wnioskodawca.

    I teraz ta kwestia autorytetu. Być może dla pana posła wnioskodawcy pan pułkownik Aleksander Makowski jest ekspertem, superszpiegiem wybitnym. (Dzwonek)

    (Poseł Andrzej Rozenek: Kukliński jest autorytetem?)

    Tak jest, dla mnie tak. Dla pana, myślę, Jerzy Urban jest największym autorytetem. (Oklaski)

    Dla mnie natomiast pan Makowski jest zwykłym esbekiem, który najbardziej zasłużył się tym, że walczył z podziemną ˝Solidarnością˝ i szpiegował otoczenie świętego Jana Pawła II. (Oklaski) Natomiast dla mnie...

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Dziękuję, panie pośle. Czas minął.

    Poseł Jarosław Rusiecki:

    ...jako harcerza z lat 70. i 80. autorytetem był pan minister Antoni Macierewicz, który w ramach Czarnej Jedynki pomagał stoczniowcom zamęczanym przez SB i Ochotniczą Rezerwę Milicji Obywatelskiej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jarosław Rusiecki - Wystąpienie z dnia 25 lipca 2014 roku.


147 wyświetleń

Zobacz także: