Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie ustanowienia roku 2014 Rokiem Oskara Kolberga (druki nr 1784 i 1922).


Poseł Jarosław Rusiecki:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt powiedzieć kilka słów o Oskarze Kolbergu jako poseł wywodzący się z ziemi świętokrzyskiej, gdzie w stolicy tego województwa znajduje się właśnie Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga.

    W 2014 r. przypada dwusetna rocznica urodzin Henryka Oskara Kolberga, wybitnego kompozytora, folklorysty, uznawanego powszechnie za twórcę źródłowych podstaw współczesnych nauk o kulturze: etnografii, etnologii, folklorystyki i etnomuzyki, a także językoznawstwa.

    Oskar Kolberg urodził się w 1814 r. w Przysusze w powiecie opoczyńskim na ziemi radomskiej. Był synem przybyłego z Prus inżyniera kartografa i geodety prof. na Uniwersytecie Warszawskim Juliusza Kolberga oraz spolszczonej Francuzki Karoliny Mercoeur. Oskar Kolberg uczył się w Liceum Warszawskim i jednocześnie zdobywał wykształcenie muzyczne, ucząc się m.in. u Józefa Elsnera, nauczyciela wielkiego Fryderyka Chopina. W tym czasie rozpoczęła się młodzieńcza fascynacja Kolberga geniuszem wirtuozowskim i kompozytorskim Fryderyka Chopina i jego mazurkami, których źródła tkwią w polskich tańcach ludowych - kujawiaku, oberku i mazurze. Oskar Kolberg studiował również ekonomię w Berlinie w Akademii Handlowej. Praca księgowego w Zarządzie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej pozwalała chociaż w części utrzymać mu się przy życiu, a jednocześnie pisać hasła z dziedziny muzyki i muzykologii do encyklopedii powszechnej. A od 1839 r. Oskar Kolberg rozpoczyna zbierać pieśni ludowe z okolic Warszawy. Jako kompozytor w swoich utworach muzycznych często wykorzystywał motywy ludowe. W swojej pracy etnograficznej zajmował się również porównywaniem polskich i litewskich tekstów pieśni ludowych, wskazując w nich na wpływy skandynawskie, germańskie, łotewskie. W piśmie ˝Dzwon literacki˝ przedstawił wyniki swoich badań nad pieśniami czeskimi i słowackimi. Co ważne, do wszystkich zanalizowanych pieśni opracował akompaniament fortepianowy. Ważną pozycją Oskara Kolberga były wydawane od 1857 r. ˝Pieśni ludu polskiego˝, które w sposób obszerny przedstawiają prace nad melodyką 910 zapisów autentycznych tekstów ludowych. (Dzwonek)

    Pani marszałek, pozwolę sobie kilka słów jeszcze dodać o wielkim Oskarze Kolbergu. Już za chwilę kończę.

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Ale proszę powoli zmierzać do konkluzji.

    Poseł Jarosław Rusiecki:

    Bardzo proszę.

    W latach 1857-1890 ukazało się 33-tomowe wspomniane tutaj wielkie dzieło Oskara Kolberga, jego wielki dorobek. A pozostały jeszcze po nim tzw. teki Kolbergowskie, które są w dalszym ciągu rozczytywane przez jego badaczy.

    Jak powiedziałem wcześniej, Oskar Kolberg swoimi pracami stworzył podstawy folklorystyki i etnografii, nie tylko polskiej, ale również europejskiej. Praca Oskara Kolberga to kolosalne dzieło, skarbnica wiedzy o przeszłości jego przybranej, a zniewolonej ojczyzny. Oskar Kolberg wierzył bowiem, że Polska kiedyś się odrodzi właśnie dzięki pielęgnowaniu swojej kultury, której jednym z fundamentów jest ludowa tradycja duchowa i artystyczna. Polska muzyka, kultura i tożsamość zawsze kształtowały się poprzez obecność tradycji, która rodzi patriotyzm.

    I na koniec taka refleksja. Wspominaliśmy tutaj o Fryderyku Chopinie, o ich wielu wspólnych sprawach, fascynacji polską muzyką ludową. Ale Fryderyka Chopina i Oskara Henryka Kolberga łączy również data urodzin. Obaj urodzili się 22 lutego - Fryderyk w 1810 r., Oskar Kolberg w 1814. W wigilię ich urodzin, 21 lutego, w Przysusze Instytut Muzyki i Tańca zainauguruje rok Kolbergowski 2014. Wielkie dzieło, wielki twórca. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jarosław Rusiecki - Wystąpienie z dnia 03 grudnia 2013 roku.


171 wyświetleń

Zobacz także: