Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (druk nr 2604).


Poseł Mieczysław Kasprzak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Ustawa, którą przyszło nam dziś procedować w Sejmie, ma już swoją długą historię i jest na pewno oczekiwana przez wszystkich, przez producentów energii, którzy czekają na dobre rozwiązania, ale przede wszystkim przez polski system energetyczny, który powinien zapewnić bezpieczeństwo energetyczne obywatelom, naszemu krajowi, przedsiębiorcom.

    Energia odnawialna jest częścią systemu energetycznego, bezpieczeństwa energetycznego. Chciałbym powiedzieć, że bezpieczeństwo energetyczne nie jest darmowe, ale kosztuje. Cały czas jest mowa o tym, że trzeba dopłacać, że trzeba oszczędzać. Oczywiście, trzeba oszczędzać, żeby nie było nadmiernej rozrzutności i żeby nie było, jak niektórzy mówili, skoku lobbystów na kasę. Natomiast tego za darmo nie da się zrobić i musi być racjonalne wsparcie. Mieliśmy w naszym życiu gospodarczym szereg przykładów tego, że nadmierna oszczędność powodowała później kilkakrotnie wyższe koszty i trudności, tak było np. wypadku autostrad. Tak więc jak najbardziej trzeba opowiedzieć się za takim racjonalnym wsparciem, które będzie gwarantować racjonalny rozwój wszystkich w procencie określonym w dokumentach rządowych o krajowym planie działania czy innych dokumentach. Dlatego też Polskie Stronnictwo Ludowe jak najbardziej opowiada się za rozwojem energetyki odnawialnej, czystej energii odnawialnej, zielonej energii odnawialnej.

    W tym miejscu chciałbym wrócić do przykładu biogazowni. Co z tego, że mieliśmy plany budowy biogazowni w każdej gminie? Ci odważni, którzy się podjęli tego działania, wybudowali biogazownię i dzisiaj jest dylemat związany ze wzrostem ceny surowca. Jeżeli to nie jest surowiec z własnej produkcji tylko z zakupu, to jest tragedia, trzeba będzie likwidować, zamykać i nie ma możliwości zadziałania. To pokazuje, jak musimy dalekowzrocznie i dalekosiężnie patrzeć, żeby po kilku latach nie wrócić do tematu braku energii.

    Energetyka rozproszona. Energetyka rozproszona to jest to, co najbardziej powinniśmy wspierać i dzięki temu, że już mamy mały trójpak, małą generację do 40 kW, to jest bardzo dobre rozwiązanie. To nie podlega dyskusji, to powinniśmy wspierać i doskonalić, bo rzeczywiście te rozwiązania, które są, nie są doskonałe. Być może dlatego, że jest to pierwsze takie posuniecie, pierwsza propozycja, którą przyjęliśmy, ale trzeba wsłuchiwać się w głosy tych, którzy zajmują się tym, chcą się zajmować i wspierać te działania. Przykład, mogą osoby indywidualne, fizyczne produkować prąd u siebie na działce, ale jak już ktoś prowadzi działalność gospodarczą, to nie może. Logiczne pytanie, dlaczego, skoro zależy nam na produkcji energii, a tutaj tworzymy taką sztuczną barierę, bo jesteś już biznesmenem, przedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą.

    Dalej. Instytucja publiczna, gmina, straż pożarna, inna, dlaczego nie może sobie wyprodukować tanio prądu, o połowę taniej, bo w sumie nie trzeba płacić 50%, 100% dodatkowo za przesył tej energii, to pytanie się rodzi. Dlatego Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło taki projekt, żeby objąć tych wytwórców, którzy będą chętni, tych małych, do 40 kV, prosumentów, żeby dla siebie produkowali, a jeszcze część sprzedali do sieci, ale też nie za 80%, takie pytanie padało, za 100%. Dlaczego tak różnicować?

    Dalej. Dlaczego nie umożliwić na przykład sprzedaży prądu w ramach lokalnych sieci, jeżeli się go wyprodukuje na miejscu, bez kosztów przesyłu? Przecież tych kosztów nie ma, jeżeli dwóch sąsiadów chce się tym prądem wymieniać i kablem zgodnie z wymogami bezpieczeństwa podłączą się, dlaczego to ma przechodzić przez sieć centralną, ogólną, państwową czy którejś ze spółek.

    Dalej. Sprawa racjonalnego wspierania. Przykład i pytanie, które się rodzi, i też tutaj padało. Dzisiaj 50%wsparcia idzie do biomasy. Czy to jest energia odnawialna? Wszyscy wiedzą, skąd biomasa pochodzi i jak ją się sprowadza, skąd się sprowadza. To nie jest czysta energia, to nie służy środowisku, więc to trzeba ograniczać, wspierać te nowoczesne technologie, one są rzeczywiście droższe, ale są zdrowsze, to są czyste technologie. Jak powiedziałem, to powoduje to, co pan minister powiedział, że będą powstawać nowe miejsca pracy, jeżeli będzie wsparcie, jeżeli będziemy dofinansowywać naukę, jeżeli instytuty dostaną na to wsparcie, jeżeli firmy, które będą chciały się tym zajmować, też dostaną wsparcie. Dobrze, że rusza wsparcie np. instalacji prosumenckich przez narodowy fundusz ochrony środowiska, bo takie wsparcie ruszyło. Oczywiście tam jest mnóstwo niedoskonałości, mnóstwo niejasnych, nieczytelnych spraw, ale dajmy ludziom pieniądze, pomóżmy tym, którzy chcą inwestować. Oni na miejscu wyprodukują tę energię, może są hobbystami, może mają troszkę własnych środków, może chcą zobaczyć, jak to funkcjonuje, a może chcą produkować, żeby mieć satysfakcję, że coś dla kraju, dla bezpieczeństwa energetycznego zrobią. Nie inwestując w energię odnawialną, we własne źródła wytwarzania w kraju, uzależniamy się od zewnętrznych źródeł, wspieramy po prostu Gazprom, taka jest prawda, jeżeli my nie robimy tego u nas, na miejscu, a chyba nikomu na tym nie zależy.

    Polskie Stronnictwo Ludowe będzie wspierać te działania. Oczywiście jest wiele dyskusji, czy ten system jest dobry. W wielu krajach różne systemy funkcjonują, 130 krajów w świecie wspiera energię odnawialną. Tutaj naprawdę nic za darmo się nie stanie i my też musimy to robić. Ważne, żeby to robić z wyczuciem i żeby nie było takich podejrzeń, że akurat ta duża energetyka jest wspierana, bo im zależy, bo oni potrafią zablokować. Nie patrzyłbym na konkurencję z węglem, bo cały czas, myśląc o węglu, mówimy o miejscach pracy. Jeżeli te miejsca pracy zaczną gdzie indziej powstawać, jeżeli to będzie lżejsza praca, czysta praca, to wolałbym, żeby robić to niż kopać węgiel i na pewno górnicy czy dzieci górników woleliby siedzieć przy komputerze i produkować jakieś ciekawe urządzenia niż iść do kopalni i narażać się. Nie twórzmy takiej bariery, że energia odnawialna zagraża górnictwu. Naprawdę to musi być racjonalnie wspierane, równomiernie i jedno z drugim nie ma nic wspólnego, a mity, które się wokół tego tworzy, są pod publiczkę.

    (Poseł Anna Zalewska: Ma wiele wspólnego. Proszę sobie poczytać.)

    Dlatego jeszcze raz mówię, że wspieramy racjonalny system, bo dzisiaj potrzebna jest ustawa. Oczywiście mamy przejść na inny system wsparcia, z zielonych certyfikatów na system akcyjny. To też budzi wątpliwości, bo przez pewien okres, i to dość długi, praktycznie przez 15 lat, będą mogły funkcjonować dwa systemy, bo ten stary, dotychczasowy, będzie funkcjonował i będzie też nowy. Trzeba, żeby była korelacja, żeby to wszystko skoordynować, a nie będzie to łatwe. Myślę, że po tak żmudnych i wielu dyskusjach uda się jednak uchwalić dobrą ustawę. Dziękuję bardzo, panie marszałku. (Oklaski)



Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2014 roku.


54 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie działań rządu w dziedzinie opieki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo działalności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przeciwdziałaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mieczysław Kasprzak - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy