Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o:
  1) poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw,
  2) rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw
   (druki nr 1381, 2192 i 2462).


Poseł Jacek Sasin:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Prawa i Sprawiedliwości wobec projektu ustawy przedłożonego przez Komisję Spraw Wewnętrznych, projektu będącego efektem pracy nad dwoma projektami, które wpłynęły do parlamentu - poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji i rządowego projektu ustawy. Klub Prawa i Sprawiedliwości ubolewa, że tak późno na ten temat dyskutujemy. Przypomnę, że poselski projekt ustawy dotyczącej tego, co jest zasadniczą częścią omawianego projektu ustawy, czyli wyodrębnienia Centralnego Biura Śledczego ze struktury Komendy Głównej Policji, utworzenia Centralnego Biura Śledczego Policji jako odrębnej komórki organizacyjnej Policji, wpłynął do Wysokiej Izby 13 marca 2013 r. i trafił niestety do zamrażarki. Dopiero rok później, kiedy pojawił się projekt rządowy, który w tej części był projektem tożsamym z tamtym, prace się rozpoczęły. Tak więc szkoda, że tyle czasu zostało zmarnowane, bo wszystkie kluby zgadzają się, że to wydzielenie jest potrzebne, celowe i będzie służyło lepszemu zwalczaniu zorganizowanej przestępczości.

    Nie będę już omawiał tego projektu ustawy, bo to nie ma większego sensu, skupię się na tych sprawach, które budzą w dalszym ciągu wątpliwości klubu Prawa i Sprawiedliwości. Bardzo dużo dyskutowaliśmy w podkomisji, komisji na temat funkcjonowania nowej jednostki organizacyjnej, szczególnie w zakresie dysponowania środkami budżetowymi. Dzięki wyjaśnieniom pana ministra i pana komendanta wiemy, że ta kwestia nie jest uregulowana w ustawie o Policji dzisiaj i nie powinna być uregulowana w przyszłości.

    Natomiast co do intencji to tutaj bardzo mocno się rozmijamy. Intencją projektu poselskiego, co zresztą wynikało z jego uzasadnienia, było to, aby komendant Centralnego Biura Śledczego Policji uzyskał poza wszystkimi innymi atrybutami szefa odrębnej komórki organizacyjnej również atrybut bycia dysponentem części budżetowej, podobnie, analogicznie, jak w przypadku komendantów wojewódzkich Policji. Intencją rządu i projektu rządowego, jak się dowiedzieliśmy, jest to, aby komendantowi Centralnego Biura Śledczego Policji takich kompetencji nie zapewnić. To jest zasadnicza różnica, ale nie tyle na poziomie zapisów ustawowych, bo, jak powiedziałem, to jest regulowane w rozporządzeniu ministra finansów, w drodze decyzji ministra spraw wewnętrznych, ale na poziomie pewnych intencji, które przyświecają tworzeniu tego prawa. Tutaj jest zasadnicza różnica i spór pomiędzy nami, pomiędzy wnioskodawcami projektu poselskiego, przedłożonego przez grupę posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości, a przedkładającymi projekt rządowy. I to trochę studzi nasz entuzjazm, jeżeli chodzi o poparcie projektu tej nowej ustawy, choć oczywiście co do zasady cieszymy się, że taki projekt wreszcie pod obrady Wysokiej Izby trafia, bo on rzeczywiście decyduje o tym, że Centralne Biuro Śledcze Policji zostanie wydzielone. Mamy jednak obawy, że to wydzielenie będzie wydzieleniem niepełnym, trochę takim fasadowym, że de facto komendant Centralnego Biura Śledczego Policji w dalszym ciągu będzie ubezwłasnowolniony w zakresie swoich decyzji finansowych, decyzji, które przecież leżą u podstaw wszelkich innych decyzji, również organizacyjnych, kadrowych czy też dotyczących spraw logistycznych. Tak więc tutaj może zachodzić taka okoliczność, że to wydzielenie będzie tylko wydzieleniem na papierze, a de facto niewiele się zmieni.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pozostałe zapisy nowej ustawy, te, które zostały przeniesione z projektu rządowego, dotyczące przede wszystkim zasad pobierania odcisków palców i wymazów ze śluzu policzkowego, a tym samym wprowadzenia zbiorów danych o odciskach papilarnych oraz o wynikach badań DNA, nie budziły większych wątpliwości. To jest uregulowanie prawne (Dzwonek) pewnych spraw, które i tak się w tej chwili toczą.

    Co do głosowania naszego klubu to pozwolę sobie jeszcze wstrzymać się z deklaracją do czasu wysłuchania wszystkich opinii klubów, ale również odniesienia się do nich pana ministra, szczególnie do tej kwestii, o której mówiłem przed chwilą. Dziękuję bardzo.



Poseł Jacek Sasin - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2014 roku.


47 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Jacek Sasin - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo o zgromadzeniach

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Sasin - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy – Prawo o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Jacek Sasin - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy