Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Jan Warzecha:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! W związku z uchyleniem - powtarzam: uchyleniem - ˝Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły˝ samorząd województwa podkarpackiego obawia się o los siedmiu inwestycji związanych z ochroną przeciwpowodziową. Marszałek województwa zwrócił się do premiera o zabezpieczenie środków na lata 2014-2015 w łącznej kwocie 25 mln zł na dokończenie rozpoczętych działań.

    Wiele regionów Podkarpacia to tereny zalewowe, a planowane inwestycje, również te ujęte w ˝Programie ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły˝, miały mieszkańcom naszego regionu dać poczucie bezpieczeństwa. Należą do nich: zabezpieczenie przed powodzią osiedla Rzochów w Mielcu przez budowę prawego wału Wisłoki, opracowanie projektu zabezpieczenia przed powodzią doliny potoku Zawadka w gminie Dębica, opracowanie projektu pod nazwą ˝Wisła etap 2˝, czyli rozbudowa prawego wału Wisły i prawego wału Sanu na terenie gmin Gorzyce i Radomyśl nad Sanem, opracowanie projektu ˝Ochrona przed powodzią i odprowadzenie wód powierzchniowych w zlewni potoku Motwica w gminach Laszki i Jarosław˝, rozbudowa lewego wału rzeki Trześniówka w gminach Tarnobrzeg i Grębów, rozbudowa lewego wału rzeki Łęg w gminach Gorzyce i Zaleszany, analiza programu inwestycyjnego w zlewni Wielopolki.

    Finansowanie tych zadań zostało wstępnie przyjęte na posiedzeniu komitetu sterującego programu w dniu 29 stycznia 2014 r. To stało się podstawą do planowania środków finansowych na realizację prac budowlanych, dokumentacji oraz wypłaty odszkodowań za przejęcie nieruchomości. Sprawa jest bardzo ważna, bo w sześciu przypadkach przeprowadzono już postępowania przetargowe i zawarto umowy z wykonawcami. (Dzwonek) Konsekwencją pozbawienia tych środków jest powstanie zobowiązań finansowych wobec wykonawców w wysokości kwot nieotrzymanych dotacji w 2014 r. wraz z należnymi odsetkami. W rezultacie tymi kosztami obciążony zostanie budżet państwa, bo samorząd województwa podkarpackiego nie dysponuje takimi środkami.

    Jaka jest więc szansa na przywrócenie wszystkich siedmiu zadań do planu na 2014 r.? Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jan Warzecha - Wystąpienie z dnia 06 czerwca 2014 roku.


154 wyświetleń

Zobacz także: