Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

19 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o poselskim projekcie ustawy o edukacji seksualnej (druki nr 1298 i 1974).


Poseł Katarzyna Hall:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Odnosząc się do zaproponowanego projektu ustawy, przedstawionego w druku nr 1298, warto przede wszystkim mieć na uwadze to, jaki jest obowiązujący stan prawny. Proponowany zakres treści programowych w przedmiocie: Wiedza o seksualności człowieka, pokrywa się z treściami nauczania realizowanymi na zajęciach edukacyjnych: Wychowanie do życia w rodzinie, oraz z treściami z innych zajęć ujętych w obowiązującej podstawie programowej kształcenia ogólnego.

    W szczególności zagadnienia dotyczące seksualności człowieka i praw reprodukcyjnych, metod i środków zapobiegania ciąży, sposobów zabezpieczania się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV i AIDS, zostały uwzględnione w podstawie programowej przyrody i biologii. Treści nauczania zawarte obecnie w podstawie programowej przedmiotu: Wychowanie do życia w rodzinie, ujmują edukację seksualną w sposób holistyczny. Obejmują zarówno zagadnienia dotyczące medycznych aspektów seksualności, jak i szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej, wiedzę związaną z płcią biologiczną, zagadnienia dotyczące praw związanych z płciowością, szczególnie w aspekcie podejmowanych ról społecznych, a także funkcjonowania stereotypów i relacji między ludźmi w aspekcie ich płci i orientacji seksualnej. Treści programowe i metodyka nauczania wychowania do życia w rodzinie, w tym tematyka związana z szeroko pojętą edukacją seksualną, są dostosowane do wieku, potrzeb edukacyjnych, możliwości poznawczych oraz wrażliwości uczniów danego etapu edukacyjnego.

    Wychowanie w szkole jest ważnym, trudnym i odpowiedzialnym zadaniem. Aby dobrze zrozumieć jego złożoność, warto przywołać art. 48 konstytucji: ˝Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania˝. Dlatego też rodzice mają prawo do zwolnienia swojego dziecka z lekcji wychowania do życia w rodzinie, jeśli uznają, że nie odpowiada im program proponowany przez szkołę i wolą sami wziąć odpowiedzialność za te części edukacji swojego dziecka.

    Warto tu przypomnieć, że posiadający odpowiednie kwalifikacje nauczyciele odpowiadają za przygotowanie programu nauczania, który może dowolnie wykraczać poza podstawę programową, mogą korzystać z któregoś z dostępnych podręczników lub pracować bez podręcznika. W każdym roku szkolnym przed przystąpieniem do realizacji zajęć z wychowania do życia w rodzinie nauczyciel prowadzący te zajęcia wraz z wychowawcą klasy ma obowiązek przeprowadzić co najmniej jedno spotkanie informacyjne z rodzicami, aby przedstawić pełną informację o celach i treściach realizowanego programu, podręcznikach. Za przeprowadzenie tych spotkań odpowiada dyrektor. Te zajęcia w szczególny sposób wpisują się w realizację zadań wychowawczych szkoły.

    Formuła zajęć: Wychowanie do życia w rodzinie, jest odmienna od innych zajęć edukacyjnych. Przypominam, że rada rodziców uchwala w porozumieniu z radą pedagogiczną również program wychowawczy i program profilaktyki, a w szkole trzeba się liczyć ze światem wartości i oczekiwaniami rodziców. Formuła zajęć z wychowania do życia w rodzinie to część zajęć realizowanych odrębnie dla dziewcząt i chłopców, brak ocen, możliwość rezygnacji ucznia z udziału w zajęciach na pisemny wniosek rodziców. Realizacja treści programowej tego przedmiotu powinna stanowić spójną całość z pozostałymi działaniami wychowawczymi i profilaktycznymi.

    Właśnie z uwagi na zróżnicowanie poglądów rodziców na wychowanie do życia w rodzinie, a także konstytucyjne prawo rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci potrzebne jest danie wyboru rodzicom, a także przedstawianie im programu przez nauczycieli.

    Obowiązujące obecnie rozwiązania prawne, w odróżnieniu od proponowanego projektu, uwzględniają te podstawowe prawa rodziców, zarówno zapewniają wszystkim uczniom niezbędną wiedzę dotyczącą seksualności, jak też dają możliwość zaplanowania zgodnie z oczekiwaniami rodziców oddziaływań wychowawczych. Pewnie przydałaby się, pożądana jest szersza paleta nowoczesnych materiałów edukacyjnych, z których mogłyby korzystać szkoły przy realizacji przedmiotu: Wychowanie do życia w rodzinie, ale żadna ustawa tego nie zapewni. W oparciu o obowiązujący stan prawny możliwe jest powstawanie nowych materiałów edukacyjnych, które mogłyby być wybierane przez nauczycieli po odpowiedniej konsultacji z rodzicami.

    Dlatego Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska jest za odrzuceniem proponowanego projektu ustawy. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Katarzyna Hall - Wystąpienie z dnia 24 kwietnia 2014 roku.


220 wyświetleń