Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o cudzoziemcach (druki nr 2309 i 2312).


Poseł Piotr Paweł Bauć:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Już przedmówcy twierdzili, że w zasadzie mamy tutaj do czynienia z dwiema kwestiami, jeżeli chodzi o legislację. Pierwsza jest związana z trzema punktami legislacyjnymi, które - jak zauważył Senat - należy wprowadzić, i raczej nie należy nad tym specjalnie deliberować. Natomiast jest to oczywiście nadal związane, chociaż próbuje się to trochę złagodzić, z tym, na co się nie zgadzamy, czyli wprowadzaniem kolejnej grupy nauczycieli, osób, które będą wykonywały czynności - wszystko na to wskazuje - nauczycieli, chociaż pod kontrolą i na zlecenie nauczyciela przedmiotu czy nauczyciela pracującego w świetlicy. Nie zmienia to faktu, że nadal nie uzyskaliśmy informacji o tym, jakie będą kryteria oceny, aby stwierdzić, że potrzebny jest nauczyciel asystent, jakie będą kryteria przyjmowania asystentów, czy to będzie konkurs ogłaszany na to stanowisko, jakie będą kryteria przydzielania ich do pracy z różnymi jednak nauczycielami, skoro mają oni pracować w systemie 40 godzin tygodniowo, w tym wypadku godzin dydaktycznych, podczas gdy nauczyciele pracują w innym systemie, 18 godzin plus 2 godziny, a resztę czasu poświęcają innym czynnościom i działaniom. Jest też oczywiście pytanie, jakie będą kryteria wynagradzania, czy wpływ na poziom wynagradzania tych osób będą miały kwalifikacje, umiejętności, sprawności, czy znajomość z wójtem, burmistrzem lub dyrektorem szkoły.

    Oczywiście w państwie liberalnym, jakie chciała budować Platforma, kwestią do dyskusji powinno być to, jak to będzie realizowane, ale jeśli chodzi o oświatę, to owszem, trzeba nad nią dyskutować, tyle że obejmuje ona wszystkich obywateli i dla dobra tego systemu trzeba wyznaczyć pewne granice swobody, ponieważ ich brak może prowadzić do utraty kontroli nad merytoryczną stroną funkcjonowania systemu oświaty i będziemy mieli ciąg niekończących się prasowych, telewizyjnych, medialnych doniesień o nadużyciach, o nieprawidłowościach związanych z zatrudnianiem owych nauczycieli asystentów. I tak z dobrej, wydawałoby się, idei pomocy, z dobrej idei wsparcia nauczycieli w ich trudnej pracy mogą powstać konflikty, nagłaśniane konflikty, może i fałszywy obraz. (Dzwonek) Dlatego Twój Ruch będzie głosował przeciwko przyjęciu tych poprawek, po prostu jesteśmy przeciwni tej ustawie w takiej formule, jaka została zaproponowana. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Piotr Paweł Bauć - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2014 roku.


177 wyświetleń