Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2241 i 2290).


Poseł Monika Wielichowska:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przedstawiam stanowisko wobec sprawozdania komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, druki nr 2241 i 2290.

    Projekt niniejszej ustawy przewiduje zmianę obowiązujących przepisów, które są zawarte w ustawach: o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym, o gospodarce nieruchomościami, o transporcie drogowym, o ochronie przyrody. Projekt ustawy ma charakter porządkujący i likwiduje zbędne organy opiniodawczo-doradcze, które od wielu lat nie pracują, a które istnieją przy ministrze właściwym do spraw transportu, ministrze właściwym do spraw budownictwa lokalnego, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

    Projektowane zmiany w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym polegają na między innymi na uchyleniu rozdziału 3 ww. ustawy. Przepisy te ustanawiają Radę do Spraw Autostrad jako organ opiniodawczy ministra właściwego do spraw transportu oraz określają zakres działania rady. Członków rady powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw transportu. Do zakresu działania rady należy w szczególności opiniowanie projektów wniosków o ustalenie lokalizacji i opiniowanie kryteriów oceny dokumentacji wstępnej i ofert w postępowaniu przetargowym. Uzasadnieniem, jeżeli chodzi o likwidację Rady do Spraw Autostrad, jest utrata aktualności zadań, które należą do zakresu działania Rady do Spraw Autostrad. W szczególności chodzi o zadania, które dotyczą opiniowania projektów wniosków o ustalenie lokalizacji, kryteriów oceny dokumentacji wstępnych i ofert w postępowaniach przetargowych, a także wyników kwalifikacji wstępnej.

    Ustawa z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym uchyliła rozdziały. Zdecydowana większość planowanych płatnych autostrad, trzeba o tym powiedzieć, ma już ustalone przebiegi, które zostały zaopiniowane przez Radę do Spraw Autostrad. Obecnie lokalizacja i budowa autostrad płatnych odbywa się na podstawie przepisów ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, a także ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Natomiast zgodnie z art. 1a ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrad płatnych generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad lub drogowa spółka specjalnego przeznaczenia może powierzyć innemu podmiotowi. W aktualnym stanie prawnym to minister właściwy do spraw transportu, a nie generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad albo drogowa spółka specjalnego przeznaczenia jest podmiotem, który odpowiada za wybór i podpisanie tzw. umów koncesyjnych. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym Rada do Spraw Autostrad zajmuje się jedynie opiniowaniem projektów rozporządzeń ministra właściwego do spraw transportu w sprawie ustalania opłat za przejazdy autostradami, a także planów ratowniczych oraz planów dotyczących infrastruktury mającej wpływ na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mając na względzie sporadyczną konieczność występowania sytuacji faktycznych, które wymagają wydania przez Radę do Spraw Autostrad opinii, nie jest racjonalne dalsze istnienie Rady do Spraw Autostrad.

    Art. 2 projektu ustawy przewiduje natomiast zmianę obowiązujących przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, która polega na uchyleniu przepisów stanowiących podstawę funkcjonowania Państwowej Rady Nieruchomości, w tym nakładających na ministra właściwego do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa obowiązek powoływania i odwoływania jej składu oraz ustalania jej regulaminu na wniosek rady w drodze rozporządzenia.

    Państwowa Rada Nieruchomości pełniła funkcję doradczą do dnia wejścia w życie zarządzenia nr 33 ministra infrastruktury z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie ustalenia regulaminu Państwowej Rady Nieruchomości. Z uwagi na niepowołanie składu osobowego od tego czasu nie odbyło się żadne posiedzenie tego organu. Likwidacja Państwowej Rady Nieruchomości wpłynie na zakres obowiązków, a także przyczyni się do zredukowania obciążeń finansowych, które wynikają z konieczności obsługi tego ciała doradczego, co pozwoli na skierowanie zasobów kadrowych i finansowych ministra i podległego mu resortu na realizację innych zadań, niejednokrotnie ważniejszych.

    Zmiana ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym ma charakter porządkujący i likwiduje sprzeczność między artykułami, natomiast jeżeli chodzi o zmiany w ustawie o ochronie przyrody, polegają one na usunięciu delegacji ustawowej dla ministra właściwego do spraw transportu do wydania w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska rozporządzenia określającego warunki techniczno-przyrodnicze zakładania zadrzewień w granicach pasa drogowego. (Dzwonek)

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska nie wnosi żadnych uwag do projektu i jest za przyjęciem niniejszego rządowego projektu.



Poseł Monika Wielichowska - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2014 roku.


217 wyświetleń