Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Informacja prezesa Rady Ministrów w sprawie aktualnej sytuacji na Ukrainie.


Poseł Jarosław Gowin:

    Pani Marszałek! Panie Premierze! Panie i Panowie Posłowie! To jest dosyć wyjątkowe doświadczenie, żeby mimo tych codziennych krajowych sporów w tak szerokim zakresie na tej sali osiągnąć zgodę i mówić - prawie wszyscy tak mówiliśmy w tych sprawach podstawowych - jednym głosem. Polska racja stanu wymaga, aby w sprawach strategicznych na arenie międzynarodowej być razem. Polska racja stanu wymaga suwerennej, demokratycznej, integralnej terytorialnie, proeuropejskiej i wreszcie, co bardzo ważne, i to też trzeba podkreślić, propolskiej Ukrainy. Polska racja stanu wymaga Ukrainy z Krymem. Dla mnie jest też dosyć unikalne to, że mogę się zgodzić w tak szerokim zakresie z tym, co mówili moi poprzednicy.

    Co do spraw zasadniczych jesteśmy zgodni. Zgadzamy się, że działania Federacji Rosyjskiej są niedopuszczalne. Zgadzamy się, że kluczowe jest tutaj działanie w ramach Unii Europejskiej i NATO. Zgadzamy się, że musimy wspierać proeuropejskie i proatlantyckie aspiracje Ukrainy. Posłowie Polski Razem z aprobatą przyjęli przedstawiony przez pana premiera kierunek działań polskiego rządu. Ale chciałbym, żebyśmy ten konsens rozszerzyli, żebyśmy wykorzystali ten moment, aby ponad podziałami partyjnymi działać na rzecz tego, by polskie państwo było bardziej podmiotowe, bardziej profesjonalne, żeby było skuteczniejsze w polityce wschodniej, w polityce zagranicznej w ogóle i także w polityce wobec naszych rodaków poza granicami polskiego państwa. To wymaga od nas porozumienia i mówienia jednym głosem w tych wszystkich sprawach tak samo, jak dzisiaj mówimy jednym głosem, opowiadając się za demokratyczną, suwerenną Ukrainą.

    Apeluję, żebyśmy ten konsens poszerzyli o kilka kolejnych zagadnień. Po pierwsze, musimy zagwarantować bezpieczeństwo interesów polskich przedsiębiorców na Ukrainie. Mówił o tym przed chwilą bardzo wyraźnie pan marszałek Dorn. Chcę podpisać się pod wszystkim, co pan marszałek na ten temat powiedział. Ukraina jest nie tylko naszym bardzo ważnym partnerem politycznym, ale też jednym z kluczowych partnerów gospodarczych. Ostatnie wydarzenia to dla polskich przedsiębiorców, dla polskich eksporterów okres bardzo trudny i musimy zadbać o to, żeby oni jak najszybciej mogli znów sprzedawać na Ukrainie czy żeby byli objęci tym funduszem, o którym wspomniał przed chwilą pan marszałek Dorn. Polska Razem uważa, że powinniśmy też pójść o krok dalej, powinniśmy stworzyć polsko-ukraiński fundusz przedsiębiorczości, którego celem będzie tworzenie czy wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw działających na terenie Polski i na terenie Ukrainy. To jest taka inwestycja, która z całą pewnością zwróci się wielokrotnie.

    Mam głęboką nadzieję, że nowa Ukraina jest propolska. To pokazał Majdan, to pokazał entuzjazm, z jakim Polacy byli na nim przyjmowani. Musimy nadal działać na rzecz tego, by elity polityczne, elity społeczne czy gospodarcze, ta powstająca klasa średnia, były w przyszłości jak najbardziej przyjaźnie nastawione do Polski. Wydarzenia ostatnich tygodni pokazały, jak istotna w kryzysowych momentach jest soft power. Polska soft power na Wschodzie może być naszym największym atutem, bo Polska jest dla Ukraińców po prostu pomostem do Zachodu. Ale to wymaga znalezienia funduszy i mechanizmów, które pozwolą na budowanie długofalowych, mądrych relacji z nową elitą. Musimy dzielić się doświadczeniami polskich organizacji pozarządowych, musimy zapraszać elity ukraińskie, młode elity ukraińskie do Polski na studia, na praktyki do polskich firm, do polskich organizacji pozarządowych. Musimy także, to też chcę mocno podkreślić, wrócić do koncepcji uniwersytetu Partnerstwa Wschodniego, który finansowany z pieniędzy europejskich powinien powstać w Polsce.

    Troska o polskie interesy na Ukrainie, o propolskie nastawienie elit ukraińskich powinna uśmierzyć niepokój tych środowisk w Polsce, zwłaszcza na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, które z racji tragicznych doświadczeń historycznych ze szczególną uwagą przyglądają się relacjom polsko-ukraińskim i sytuacji polskiej mniejszości na Ukrainie. Pan premier Miller słusznie wskazał w tym kontekście na ustawę językową.

    Sytuacja na Ukrainie powinna nas też skłonić do poważnej debaty nad sprawami wewnętrznymi, nad sprawą bezpieczeństwa Polski. Mam na myśli bezpieczeństwo energetyczne. Bardzo się cieszę, że pan premier poświęcił tej sprawie w swoim wystąpieniu tak dużo uwagi. Chciałbym jeszcze przypomnieć o tym, że bardzo pilne jest sfinalizowanie prac nad przepisami umożliwiającymi wydobycie gazu łupkowego, bo to jest szansa na prawdziwą, pełną suwerenność energetyczną Polski. Mam na myśli także bezpieczeństwo militarne. Jest rzeczą jasną, że jego filarem są nasze sojusze, ale widzimy, jak kunktatorskie i powściągliwe bywa poparcie naszych kluczowych partnerów dla Ukrainy. Jest pytanie, czy te sojusze wystarczą, czy nie wymagają wzmocnienia przez zwiększenie nakładów na polską armię, czy słuszna była decyzja o likwidacji powszechnego poboru. (Dzwonek) Kiedyś byłem o tym, panie premierze, przekonany. Dzisiaj stawiałbym to jako pytanie. Mam nadzieję, że ponad podziałami i bez populizmu zaczniemy rozmawiać, a potem działać w tych wszystkich sprawach.

    Posłowie Polski Razem poprą projekt uchwały w sprawie solidarności z Ukrainą. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jarosław Gowin - Wystąpienie z dnia 05 marca 2014 roku.


108 wyświetleń