Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług (druk nr 2065).


Poseł Andrzej Szlachta:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wobec projektu ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług, wraz z projektem aktu wykonawczego (druk nr 2065).

    Obecne przepisy dotyczące problematyki cen towarów i usług określa, jak wspomniano, ustawa z dnia 5 lipca 2001 r. Zgodnie z tą ustawą ceny towarów i usług uzgadniają strony zawierające umowę. Jednak art. 4 i 8 tej ustawy upoważniały Radę Ministrów do ingerowania w szczególnych przypadkach w kształtowanie tych cen. Rada Ministrów mogła w drodze rozporządzenia określić wykaz towarów lub usług, na które ustala się ceny i marże handlowe urzędowe. W dotychczasowej praktyce przepisy te nie zostały wykorzystane, dlatego w tej ustawie rząd proponuje przeniesienie wspomnianych regulacji do ustaw przedmiotowo właściwych.

    Drugi wyjątek odstąpienia od zasady swobodnego ustalania cen towarów i usług przez strony zawierające umowę dotyczy organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego w zakresie ustalania cen urzędowych za usługi transportowe w publicznym transporcie zbiorowym. Ponadto rada gminy będzie mogła ustalić ceny urzędowe na przewozy taksówkami osób lub ładunków na terenie gminy. Ustalone na podstawie tej ustawy ceny i marże mają charakter cen i marż maksymalnych.

    W zakresie obowiązku informowania o cenach towarów i usług ustawa przewiduje, że oznaczenie ceną towaru następuje bezpośrednio na poszczególnych egzemplarzach lub na pojedynczych opakowaniach metodą uniemożliwiającą łatwe usunięcie oznaczenia. Za równoznaczne z tym wymogiem uznaje się oznaczenie kodem kreskowym towaru. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń wynikających ze stosowania obowiązujących dotąd regulacji wypracowano nowe rozwiązania w zakresie informowania o cenach towarów i usług, zmierzające do złagodzenia obowiązków informacyjnych przedsiębiorców w zakresie bezpośredniego oznaczania poszczególnych towarów ceną.

    Zaproponowane w omawianej ustawie rozwiązania mają na celu w szczególności eliminację z obrotu prawnego zbędnych dla przedsiębiorców obciążeń. Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców będzie odstąpienie od obowiązku indywidualnego oznaczania towarów, tzw. metkowania.

    W ustawie zaproponowano, aby rozwiązania dotyczące ewentualnego reglamentowania rynku oraz ustalania cen na towary lub usługi mające podstawowe znaczenie dla kosztów utrzymania konsumentów znalazły się w ustawach dotyczących stanów nadzwyczajnych. Ustawa przewiduje również podniesienie maksymalnej wysokości kar pieniężnych za niewykonywanie obowiązków informacyjnych dotyczących cen. Projektodawca uzasadnia podwyższenie górnej granicy kary pieniężnej zwiększeniem poziomu ochrony interesów ekonomicznych konsumentów oraz nałożeniem przez dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady z 1998 r. obowiązku ustanowienia kar za naruszenie przepisów krajowych. Kary te, według dyrektywy, jak pan minister wspomniał, muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. Powstają jednak wątpliwości, czy kary w wysokości 20 tys. zł czy nawet w wysokości 40 tys. zł, które może nałożyć inspektor Inspekcji Handlowej na przedsiębiorcę, nie są zbyt wysokie i restrykcyjne.

    Według szacunków ministerstwa proponowane zmiany przyczynią się do zmniejszenia kosztów administracyjnych, co pozytywnie będzie oddziaływało na poziom kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorstw działających w handlu i usługach. Dlatego Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość proponuje skierowanie projektu ustawy do dalszych prac w komisjach. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 06 lutego 2014 roku.


62 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:


Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja o działalności Sądu Najwyższego w roku 2014 wraz ze...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja Rządu o działaniach podejmowanych w 2014 roku na rzecz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy