Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (druki nr 1763 i 2063).


Poseł Piotr Paweł Bauć:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Stoję przed trochę trudnym zadaniem, ponieważ złożony projekt obejmuje 4 punkty, w tym kwestię używania w nazwie przez Chrześcijańską Akademię Teologiczną słowa ˝akademia˝, a przez to oczywiście określenie swojego statusu akademickiego - myślę, że do 2016 r. uczelnia da sobie radę, więc już tak nie naciskała na to - i podwyższenia wskaźnika kosztochłonności o 50%, co wynika z tego, że niewielu chętnych chce studiować teologię i trudno w związku z tym utrzymać kadrę. Upomniano się też w pkt 3 o wyposażenie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, o siedzibę. Jak tutaj pani poseł sprawozdawca mówiła, wszystkie uczelnie publiczne, państwowe mają swoje siedziby, ta uczelnia akurat jest jedyną, która została aktem państwowym powołana, a jej nie posiada. Stąd potrzeba zwiększenia dotacji o środki niezbędne na pokrycie kosztów, które związane są z najmem.

    W efekcie prac i uzgodnień otrzymaliśmy projekt ustawy zaproponowany przez komisję w następującym brzmieniu: ˝Minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych może współfinansować działalność statutową Akademii˝. Szczerze mówiąc, nie bardzo wiadomo, jak ma się ten efekt do początkowo omówionych czterech punktów i problemów, które miały być rozwiązane tą ustawą. W efekcie końcowym jest to trochę sytuacja taka, jak z pewnej powieści - jak nie umrze, to żyć będzie. Mianowicie minister może współfinansować, tylko nie wiadomo, z jakich pieniędzy, w jaki sposób i na jakich zasadach. Są to oczywiście środki budżetowe, w związku z tym powstaje problem związany z zapisem w ustawach budżetowych, czyli korzystaniem z podatku. Trochę mi jest też przykro, że to jest twór, który wyszedł z komisji, której jestem przewodniczącym. Co prawda jako jej przewodniczący niewielki mam wpływ na treść, tylko komisja ma wpływ na treść ostatecznych sformułowań i kształt ustaw, jakie z niej wychodzą, i tutaj nie mogę krzyżem rzucić się w drzwiach, jeżeli uważam, że nie jest to...

    (Poseł Krystyna Łybacka: Ale prawosławnym...)

    Mógłbym tylko katolickim, bo nie mam poprzeczki... chociaż gdybym piszczel na piszczel położył, toby się udało.

    Tak że jakoś to tak się potoczyło. Wiem, że przedstawiciele Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej prowadzili i prowadzą rozmowy, bo są uprawnieni jako przedstawiciele uczelni publicznej, państwowej w pewien sposób do rozmów z rządem, aby problemy, które mają, były rozwiązywane, natomiast pozostawimy w rękach opozycji po prawej stronie, opozycji po lewej stronie i koalicji sprawę tej ustawy. Dziękuję.



Poseł Piotr Paweł Bauć - Wystąpienie z dnia 05 lutego 2014 roku.


67 wyświetleń