Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1881 i 2057).


Poseł Marek Łapiński:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Przed nami debata o nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Dokumentu, który od kilku lat jest swoistą konstytucją rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju. Ostatnie lata, gdy korzystaliśmy z członkostwa w Unii Europejskiej i prowadziliśmy politykę rozwoju opartą na funduszach europejskich, którymi dysponowaliśmy zarówno w pierwszej perspektywie 2004-2006, jak i w perspektywie 2007-2013, przyniosły znaczny wzrost PKB całego naszego kraju, ale także poszczególnych regionów, w stosunku do średniej unijnej, przyniosły choćby zdecydowaną poprawę infrastruktury naszego kraju. To był także czas, kiedy przygotowywano najważniejsze dokumenty strategiczne, które odnoszą się do rozpoczętej w roku 2014 nowej perspektywy finansowania unijnego. To także czas walki o jak najlepszy budżet unijny, którym nasz kraj dysponuje od roku 2014.

    Jednak aby te 500 mld zł wykorzystać, musimy mieć dokumenty programowe, które umożliwią skuteczne, szybkie i bezproblemowe wykorzystanie tych środków. W tym czasie oprócz ˝Krajowej strategii rozwoju regionalnego˝, ˝Koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju˝ powstały długookresowa Strategia Rozwoju Kraju, średniookresowa Strategia Rozwoju Kraju, sektorowe strategie. Politykę rozwoju programowano także na szczeblu regionalnym. Regiony aktualizowały swoje strategie regionalne, przygotowując się do nowej perspektywy programowania unijnego. Dlatego dziś, kiedy jesteśmy praktycznie z marszu gotowi do wykorzystania tych środków, przystępujemy do nowelizacji ustawy o prowadzeniu polityki rozwoju. Projekt nowelizacji ustawy zawiera bowiem podstawy prawne potrzebne do przyjęcia dokumentów programowych, które umożliwią prawidłowe i efektywne wykorzystanie środków z nowej perspektywy Unii Europejskiej 2014-2020.

    Aby umożliwić jak najszybsze wykorzystanie pieniędzy z nowej perspektywy, do ustawy wprowadzono definicje wynikające z rozporządzeń unijnych, dokumentów programowych: umowy partnerstwa i programów służących jej realizacji. Umowa partnerstwa jest przygotowywana przez państwa członkowskie Unii Europejskiej i zatwierdzana przez Komisję Europejską, na jej podstawie będą opracowane programy służące jej realizacji: krajowe sektorowe programy operacyjne i regionalne programy operacyjne. Na szczeblu krajowym i regionalnym projekty tych programów są gotowe. Trwają w regionach ostatnie konsultacje społeczne, uzgadniane są projekty, które będą realizowane w trybie pozakonkursowym. Projekty te staną się programami operacyjnymi po zatwierdzeniu ich przez Komisję Europejską.

    Kluczowym dokumentem, który tworzy podstawy prawne, organizacyjne i finansowe do wykorzystania środków, jest umowa partnerstwa. W ustawie wprowadzono także nowy instrument koordynacji działań administracji rządowej i samorządowej w województwie - kontrakt terytorialny. To jest umowa między rządem a samorządem określająca cele i przedsięwzięcia priorytetowe, które mają istotne znaczenie dla rozwoju kraju i województw. Określony w niej będzie sposób finansowania, koordynacji i realizacji takich działań, a także zostanie wskazane, z których programów będą realizowane projekty.

    Projekt nowelizacji rozszerza też kompetencje koordynacyjne ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego. Co ważne, realizując konstytucyjną zasadę zrównoważonego rozwoju, wprowadzono nowe terminy: obszar strategicznej interwencji państwa oraz obszar problemowy. Instrumenty te, uwzględnione w dokumentach programowych, pozwolą nie tylko przeciwdziałać negatywnym zjawiskom społecznym i gospodarczym dzięki wsparciu finansowemu realizacji konkretnych projektów, ale także wpisują się w realizację polityki wyrównywania szans rozwojowych całego terytorium naszego kraju.

    Zaproponowano zmiany dotyczące dokumentów strategicznych, zmodyfikowano zakres dokumentu w postaci długookresowej Strategii Rozwoju Kraju, a dokument ˝Koncepcja przestrzennego zagospodarowania kraju˝ uznano za kompleksowo regulujący aspekt przestrzenny i równorzędny wobec tego pierwszego.

    Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska popiera projekt nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dzwonek) jako akt prawny umożliwiający szybkie i skuteczne dla rozwoju kraju wykorzystanie funduszy europejskich z nowej perspektywy, ale także jako dokument odpowiadający na wyzwania rozwojowe Polski w zakresie wynikającym nie tylko ze zobowiązań unijnych, lecz także z naszych aspiracji narodowych. Dziękuję bardzo, panie marszałku. (Oklaski)



Poseł Marek Łapiński - Wystąpienie z dnia 22 stycznia 2014 roku.


90 wyświetleń

Zobacz także: