Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o:
  1) obywatelskim projekcie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych,
  2) poselskim projekcie ustawy o ogrodach działkowych,
  3) poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych,
  4) poselskim projekcie ustawy o ogrodach działkowych
  (druki nr 1204, 1148, 1170, 1240 i 1811).


Poseł Marek Łapiński:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Panie i Panowie z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej! Wysoka Izbo! Na sali niewielka liczba posłów, a ustawa niezwykle ważna, bo dotycząca wielu milionów polskich działkowców. Myślę, że możemy szanownym państwu, którzy w tej chwili śledzą nasze prace za pośrednictwem mediów, i polskim działkowcom przekazać dzisiaj dobrą informację. Kochani działkowcy, oto ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych, to ustawa, która jest przedmiotem prac parlamentu od wiosny bieżącego roku, a konieczność jej przygotowania wynikała z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2012 r.

    Szanowni państwo, to projekt ustawy, który jest projektem kompromisowym, projektem, nad którym pracowaliśmy wiele tygodni na kilkunastu posiedzeniach zarówno podkomisji, jak i połączonych Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

    Dlaczego jest to projekt kompromisowy? Nie tylko dlatego, że były aż cztery przedłożenia, które były podstawą pracy i komisji, i podkomisji, ale także dlatego, że zarówno kluby parlamentarne, jak i Komitet Inicjatywy Ustawodawczej w toku prac przyjęli, to rola posłów, więc przyjęliśmy jako projekt wiodący projekt złożony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, a parlamentarzyści, którzy współpracowali z Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej, wsłuchiwali się także w głosy, w to, co mają do powiedzenia działkowcy. To m.in. dlatego, że posłowie Platformy Obywatelskiej odbyli kilkaset spotkań z działkowcami wiosną tego roku, klub Platformy Obywatelskiej poparł jako projekt wiodący przedłożenie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

    Poprawki, które składaliśmy w toku prac podkomisji, przede wszystkim realizowały wyrok Trybunału Konstytucyjnego, wyrok, który mówił o tym, iż w ogrodach działkowych należy zapewnić pełną transparentność, należy umożliwić działkowcom stowarzyszanie się, należy zapewnić wolność stowarzyszania się, należy zadbać o to, aby działkowcy mogli korzystać ze swoich już nabytych praw, ale także o to, aby w przyszłości, po wejściu w życie nowej ustawy mogli z tych ogrodów w spokoju korzystać w celu rekreacji, dla zapewnienia wypoczynku, także w celu spełnienia funkcji socjalnej ogrodów działkowych.

    Poprawki, które składaliśmy także w toku prac podkomisji, zmierzały do tego, by zrealizować jeszcze jeden cel wskazany przez Trybunał Konstytucyjny, mianowicie nie tylko zapewnić wolność stowarzyszania się, ale także to, by tytuły związane z prawem użytkowania wieczystego, z prawem własności tych gruntów były w jak najszerszej dyspozycji działkowców. Stąd słynna już i dosyć burzliwa debata o uwłaszczeniu działkowców. Otóż, propozycja klubu Platformy Obywatelskiej mówiła o możliwości przeniesienia ze stowarzyszenia ogrodowego, jakim jest Polski Związek Działkowców, prawa własności, prawa użytkowania wieczystego na działkowców. Klub Platformy Obywatelskiej podtrzymuje to, iż przekazanie działkowcom, osobom, które pracują na działkach, które przez wiele lat wypracowały ten potencjał, ten majątek, praw własności, praw użytkowania wieczystego to najlepsze rozwiązanie.

    Ale ustawa jest kompromisem. Ostatnie tygodnie rozmów z Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej, które prowadziliśmy jako posłowie klubu Platformy Obywatelskiej - zaangażowany był w to także szef naszego klubu, pan poseł Rafał Grupiński, również pan premier Donald Tusk - doprowadziły do kompromisu, który wczoraj został jednogłośnie zaakceptowany przez komisje na wspólnym posiedzeniu. To jest właśnie ten projekt ustawy.

    Został wypracowany kompromis, który mówi o tym, iż prace nad uwłaszczeniem działkowców, przy deklarowanym wsparciu przez Polski Związek Działkowców, będą prowadzone w innej ustawie, że przygotujemy nowy projekt ustawy o uwłaszczeniu działkowców. Ustawowe odesłanie do tego działania, do prac, które podejmiemy w parlamencie, zawiera art. 29 projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, który mówi, iż zasady, warunki i tryb ustanawiania na rzecz działkowca tytułu prawnego do działki innego niż uregulowany w niniejszej ustawie określi odrębna ustawa.

    Ten kompromis to nie tylko decyzja klubu Platformy Obywatelskiej o tym, iż będziemy pracowali nad uwłaszczeniem w innej ustawie, ale także gest ze strony Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, który zmienił swoje podejście w zakresie obowiązku zwoływania zebrań, na których działkowcy wypowiedzą się o tym, czy nadal chcą funkcjonować w przekształconym Polskim Związku Działkowców, czy chcą założyć nowe stowarzyszenie, czy też powierzyć istniejącemu już stowarzyszeniu zarządzanie ogrodem działkowym. Zobowiązanie do przeprowadzenia formalnego zebrania, by nie powiedzieć, zjazdu wszystkich działkowców z ogrodów także znalazło się w tym projekcie. Artykuł, który mówi, iż zebranie w ciągu 12 miesięcy odbędzie się na terenie ogrodu działkowego, został wprowadzony wczoraj na posiedzeniu połączonych komisji. Realizuje on ten postulat, wyrok Trybunału Konstytucyjnego, ale też otwiera debatę o ogrodach działkowych. To właśnie po przyjęciu tej ustawy działkowcy będą mogli rozmawiać ze sobą, będą mogli rozmawiać z przedstawicielami Polskiego Związku Działkowców i tymi inicjatorami, którzy będą chcieli przeprowadzić proces założenia nowego stowarzyszenia bądź też powierzenia zarządzania ogrodami istniejącemu już stowarzyszeniu.

    Ta dyskusja o ogrodach działkowych rozpoczęta w czasie prac nad tą ustawą, w czasie tych działań, które prowadził Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, które prowadzili posłowie wszystkich klubów, ta rozmowa, debata nie tylko doprowadzi do uporządkowania sytuacji w ogrodach działkowych, lecz także jednocześnie spowoduje moim czy naszym zdaniem wsparcie, wzmożenie działań obywatelskich. Ogrody działkowe będą takim miejscem, w którym będzie się kształtowało społeczeństwo obywatelskie.

    Nowe stowarzyszenie powstałe w wyniku decyzji parlamentu, przekształcone w Polski Związek Działkowców, wszystkie nowe stowarzyszenia ogrodowe to będzie nowy obszar społeczeństwa obywatelskiego, w którym działkowcy także będą świadomi swoich praw, będą świadomi swoich uprawnień i będą wręcz, jak sądzę, w toku tej debaty naciskali na parlamentarzystów, by deklaracja o tym, iż powstanie nowa ustawa o uwłaszczeniu działkowców, została zrealizowana, by nakładali na nas to zobowiązanie i wymagali od nas, byśmy te prace prowadzili co najmniej tak szybko, jak prowadziliśmy prace nad ustawą, nad którą dzisiaj debatujemy, bo prace były rzeczywiście szybkie.

    To był lipiec, przewodnictwo pani poseł Krystyny Sibińskiej w podkomisji i kilkanaście spotkań, wiele godzin bardzo intensywnej pracy, często emocjonalnych dyskusji, często bardzo poważnych sporów o kształt tej ustawy, później praca ministerstw, opinie i wczesna jesień, przyjęcie wielu poprawek zaproponowanych przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, poprawek nie tylko wynikających już z pierwotnego projektu obywatelskiego, z pierwotnego przedłożenia obywatelskiego, lecz także konsumujących część dorobku podkomisji.

    To jest ważne, że stało się tak, że możemy dziś przedstawić Wysokiej Izbie projekt, który nazywamy projektem kompromisowym, projektem, który gwarantuje, iż prawa nabyte przez działkowców będą honorowane, że ustawa wejdzie w życie w terminie, do którego zobowiązał nas Trybunał Konstytucyjny, że dzisiejsza debata, że także, jak sądzę, dzisiejsze spotkanie w komisji, bo pewnie będą poprawki, będzie kolejnym etapem, w którym wywiążemy się ze zobowiązania. Głosowanie w trzecim czytaniu w piątek, jak sądzę, dopełni ten proces, tę procedurę przyjęcia nowej ustawy o ogrodach działkowych. Tak że działkowcy mogą spokojnie myśleć o swojej przyszłości, mogą rozpoczynać dyskusje o tym, jak chcieliby, żeby ich ogrody były zarządzane w przyszłości.

    Panie Marszałku! W imieniu klubu Platformy Obywatelskiej chciałbym złożyć przygotowane przez Biuro Legislacyjne poprawki, które nie są poprawkami merytorycznymi, jednak w opinii legislatorów (Dzwonek) powinny zostać przyjęte przez Wysoką Izbę i być przedmiotem obrad w komisji po drugim czytaniu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Marek Łapiński - Wystąpienie z dnia 20 listopada 2013 roku.


98 wyświetleń

Zobacz także: