Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1727 i 1994).


Poseł Jerzy Ziętek:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Panie i Panowie Posłowie! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska co do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1727).

    Wysoka Izbo! W demokratycznym społeczeństwie organizacje pozarządowe stanowią znakomitą bazę dla rozwoju lokalnych społeczności, gdyż skupiają najaktywniejszych i najbardziej wrażliwych na sprawy społeczne obywateli z danego środowiska. Konstytucyjna zasada pomocniczości oraz wynikające z innych ustaw kompetencje jednostek samorządu terytorialnego stanowią podstawę rozwoju wzajemnych relacji między administracją publiczną a organizacjami pozarządowymi.

    Głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procedury tworzenia i prowadzenia przez ministra pracy i polityki społecznej wykazu organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania środków z tytułu 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, z korzyścią dla podatników, jak również organizacji pożytku publicznego. Po pierwsze, aby rozwiać wątpliwości interpretacyjne, proponuje się wskazać, że w przypadku trybów pozakonkursowych zlecania zadań publicznych, o których mowa w art. 11a-11c ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zastosowanie znajdują zasady wynikające z art. 15 ust. 1 dotyczące rozpatrywania ofert przez organy administracji publicznej, art. 16 dotyczące zawierania umów, art. 17 dotyczące kontroli oceny realizacji zadania i art. 18 dotyczące sprawozdania z wykonania zadania. Będą też nowe wzory umów, ofert i sprawozdań. Po drugie, jak już to przedstawił mój szanowny poprzednik pan przewodniczący poseł sprawozdawca, proponuje się nie tylko zmianę danych objętych wykazem, ale dodatkowo będzie on prowadzony na bieżąco, to znaczy co najmniej raz w miesiącu następowałaby jego aktualizacja. Obecnie wykaz jest publikowany jednorazowo i nie zmienia się po 15 grudnia roku podatkowego, czyli dniu publikacji przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W momencie gdy organizacja pożytku publicznego utraci status OPP po dniu publikacji wykazu, widnieje w nim nadal i podatnik może, co niekiedy ma miejsce, błędnie wskazać jej numer KRS w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym. Dlatego organizacje pożytku publicznego, które przestały spełniać ustawowe wymogi uprawniające do uwzględnienia w wykazie, na przykład utraciły status organizacji pożytku publicznego, będą z niego usuwane. Spowoduje to, iż środki z tytułu 1% podatku będą przekazywane jedynie na rzecz uprawnionych organizacji. Ponadto podatnik, decydując się na przekazanie 1%, będzie miał pewność, że wybrana przez niego organizacja jest podmiotem uprawnionym. Należy podkreślić, iż zwiększenie pewności danych objętych wykazem przez ich bieżącą aktualizację jest istotne z uwagi na ogólną wysokość środków pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych w danym roku. W 2012 r. ich wysokość przekroczyła 457 mln zł. Jednocześnie wysokość tych środków z roku na rok jest coraz większa. Po trzecie, proponuje się wydłużenie terminu do złożenia numeru rachunku bankowego właściwego do przekazania 1% podatku do dnia 30 czerwca roku następującego po roku podatkowym.

    Panie i Panowie Posłowie! Wysoka Izbo! Proponowana regulacja wpłynie pozytywnie na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, ponieważ przyczyni się do wzrostu transparentności i wiarygodności organizacji pożytku publicznego, co będzie miało wpływ na wzmacnianie kapitału społecznego dzięki wzrastaniu poziomu zaufania do sektora pozarządowego.

    Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska popiera projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1727) i wnosi o jego przyjęcie przez Wysoką Izbę. Dziękuję serdecznie. (Oklaski)



Poseł Jerzy Ziętek - Wystąpienie z dnia 12 grudnia 2013 roku.


82 wyświetleń

Zobacz także: