Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Informacja ministra spraw zagranicznych na temat przebiegu i rezultatów szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w dniach 28-29 listopada 2013 r.


Poseł Józef Rojek:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Ewentualna podpisana umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską, jak myślę, stwarzałaby dobrą sytuację nie tylko dla beneficjenta Ukrainy, ale i dla Polski. O tym się dzisiaj nie mówi tak bezpośrednio, głośno, choć to się przewija w wypowiedziach, pana również, ale nie tak bezpośrednio. A tu nie ma co ukrywać, poseł Ludwik Dorn powiedział o tym. Taka jest prawda. My jesteśmy tym zainteresowani, jak myślę, najbardziej jako państwo najdalej wysunięte na wschód, żeby ta umowa była podpisana.

    Panie ministrze, dzisiaj, kiedy się rozmawia z Polakami, którzy cokolwiek się interesują zagadnieniami polityczno-gospodarczymi, to dziwią się oni, że tyle osób, tylu dyplomatów z Unii Europejskiej przyjechało do Wilna nieprzygotowanych tak naprawdę. No bo na co oni liczyli? Na to, że Ukraina będzie od razu podpisywać porozumienie? Przecież wiadomo było, że Rosja walczy o to, zabiega, żeby Ukraina nie wyrwała się z jej rąk. I to dziwi Polaków. To ich dziwi, że dzisiaj mówimy o rezultatach, a rezultaty są właściwie żadne, oprócz podpisanej umowy przez Mołdawię i Gruzję i oprócz tego, że Ukraińcy odpowiedzieli na ten szczyt tym, co dzieje się tam dzisiaj. Tak obiegowo się mówiło, że trzeba 30 lat, żeby na Ukrainie się stało to, co u nas w latach 80. I tak naprawdę się stało. (Dzwonek) Dzisiaj Ukraińcy się budzą. Ale pytanie moje, panie ministrze - pan powiedział, że pan jako minister zrobił wszystko, nie wiem, czy wszystko, no bo takie są rezultaty, ale dobrze: Co pan jeszcze zamierza zrobić, bo na szczęście jeszcze sprawa nie jest zamknięta dzisiaj? Co pan zamierza zrobić jako przedstawiciel rządu polskiego, jako minister spraw zagranicznych?

    A odnośnie do tego gazu i jego ceny, wie pan, to nie tak dawno ministerstwo skarbu poinformowało, że z Gazpromem podpisywaliśmy umowę i że za 1 tys. m3 będziemy płacić 460 dolarów, a pan dzisiaj podaje kwotę 512. Ja się nie kłócę, tylko może chodzi tu o gospodarstwa indywidualne. Być może tutaj jest jakaś nieścisłość. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Józef Rojek - Wystąpienie z dnia 12 grudnia 2013 roku.


113 wyświetleń

Zobacz także: