Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu Wykonawczego między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Mołdawii do Umowy między Wspólnotą Europejską a Republiką Mołdawii o readmisji osób przebywających nielegalnie, sporządzonej w Brukseli dnia 10 października 2007 r., podpisanego w Matrahaza dnia 11 października 2012 r. (druki nr 1889 i 1961).


Poseł Jacek Sasin:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przypadł mi zaszczyt przedstawienia stanowiska klubu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie ustawy o ratyfikacji Protokołu Wykonawczego między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Mołdawii do Umowy między Wspólnotą Europejską a Republiką Mołdawii o readmisji osób przebywających nielegalnie. Protokół podpisano w Matrahaza 11 października 2012 r.

    Zgodnie z przywołaną wyżej umową pomiędzy Wspólnotą Europejską a Mołdawią na wniosek państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Republiki Mołdawii państwo członkowskie oraz Republika Mołdawii uzgadniają protokół wykonawczy do tej umowy. Protokół taki został na wniosek Republiki Mołdawii podpisany w wyniku negocjacji właśnie 11 października 2012 r. Protokół ten precyzuje zakres spraw określonych w art. 19 ust. 1 umowy, określa techniczne elementy związane z przekazywaniem i przejmowaniem osób przebywających bez zezwolenia na terytorium obydwu państw. Jego celem jest zapewnienie skutecznej współpracy pomiędzy obydwoma umawiającymi się państwami w ramach międzynarodowych działań podejmowanych na rzecz zapobiegania i zwalczania nielegalnej emigracji.

    Zdaniem klubu Prawa i Sprawiedliwości zawarcie omawianego protokołu wykonawczego, pomimo bardzo niewielkiego zakresu spraw, jakich dotyczy, o czym mówił poseł sprawozdawca, leży w interesie Polski, bowiem będzie prowadzić do bardziej skutecznej, łatwiejszej i szybszej realizacji przez służby państwa polskiego, w tym przede wszystkim organy Straży Granicznej, ich zadań w zakresie przekazywania osób, które nie spełniają lub przestały spełniać obowiązujące warunki wjazdu, przebywania lub zamieszkania na terytorium Polski. Zawarcie protokołu spowoduje także zmniejszenie się kosztów. Może warto o tym powiedzieć, chociaż to zmniejszenie się kosztów nie będzie duże, bo zostało wyliczone przez wnioskodawców na 1125 zł rocznie w przypadku trzech osób, jeśli byłyby to rocznie trzy osoby, których dotyczyłaby ta umowa. W dobie kryzysu finansowego również warto o tym powiedzieć. Zmniejszenie się kosztów, jakie ponosi Polska z tytułu pobytu cudzoziemców, wynika ze zmniejszenia się kosztów, jakie ponosi Polska z tytułu pobytu cudzoziemców w ośrodkach strzeżonych i aresztach w celu ich wydalenia, aż do czasu ich przekazania na podstawie przepisów samej umowy.

    W związku z powyższym klub Prawa i Sprawiedliwości będzie głosował za przyjęciem przedłożonej ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jacek Sasin - Wystąpienie z dnia 11 grudnia 2013 roku.


70 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Jacek Sasin - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo o zgromadzeniach

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Sasin - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy – Prawo o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Jacek Sasin - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy