Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski:

    Panie Marszałku! Pani Poseł! Wysoka Izbo! W imieniu prezesa Rady Ministrów chciałbym odpowiedzieć na pytania zadane przez panią poseł.

    Chciałbym troszeczkę poszerzyć wiedzę państwa, jakie działania podjęła pani prezes Magdalena Gaj z UKE od momentu, kiedy przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 9 sierpnia tego roku przyznał uprawnienia do rozpowszechniania programu telewizyjnego Fundacji Lux Veritatis, do dnia dzisiejszego.

    Po pierwsze, 27 sierpnia 2013 r. fundacja zwróciła się do UKE o dokonanie na jej rzecz rezerwacji na podstawie uprawnień nadanych przez przewodniczącego krajowej rady. To było 27 sierpnia. Natomiast 17 września prezes UKE zwróciła się do Telewizji Polskiej SA o przedstawienie informacji, jaki procent pokrycia ludnościowego osiągnął program nadawany przez telewizję z multipleksu trzeciego, ponieważ ta wiedza musi pochodzić od Telewizji Polskiej. 2 października telewizja udzieliła prezesowi UKE informacji, z których wynika, że wskaźnik 95% został przekroczony, a pokrycie sięga nawet 99%. Kilkanaście dni później, 21 października, prezes UKE zwróciła się ponownie do prezesa Telewizji Polskiej o doprecyzowanie, kiedy telewizja zaprzestanie emisji programów. 5 listopada prezes telewizji poinformował, że telewizja nie jest gotowa na zwolnienie wykorzystywanych częstotliwości, a 7 listopada, czyli dwa dni później, prezes UKE wszczęła postępowanie w sprawie zmiany lub uchylenia rezerwacji dokonanej na rzecz Telewizji Polskiej SA. Trudno, żeby prezes UKE przyznała częstotliwość Lux Veritatis w momencie, kiedy ta częstotliwość fizycznie nie jest wolna. W związku z tym pani prezes wszczęła to postępowanie 7 listopada. Na 10 grudnia jest zwołana rozprawa administracyjna, której celem będzie albo cofnięcie rezerwacji dla Telewizji Polskiej, albo ograniczenie jej do tego, co wynika z zapisu ustawowego.

    Chciałbym również dotknąć istoty tego zagadnienia, tego problemu. Ono wynika stąd, że 30 czerwca 2011 r. została przyjęta ustawa, o której pani poseł powiedziała, czyli o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, która to w ust. 2 w art. 7 mówi o tym, że są dwa warunki zwolnienia miejsca na multipleksie. Pierwszy warunek jest taki, że koncesja obowiązuje do dnia pokrycia sygnałem obszaru zamieszkałego przez 95% mieszkańców Polski, nie później niż do dnia 27 kwietnia 2014 r. To jest zapis ustawowy. Niestety, decyzją, którą podjęła poprzedniczka pani Gaj, czyli pani prezes Streżyńska, 30 października, o ile pamiętam, czy 31 października 2011 r., czyli cztery miesiące po wejściu w życie ustawy, sztywno oznaczono datę 27 października. Telewizja Polska, w dobrej wierze, kierując się uzyskaną decyzją, podpisała odpowiednie umowy na obsługę multipleksu do 27 kwietnia 2013 r., ponieważ taką decyzję otrzymała na piśmie. To, że ta decyzja rzeczywiście nie w pełni odpowiada zapisowi ustawy, to będzie przedmiotem postępowania administracyjnego, które zostało wszczęte, czyli ta decyzja pani prezes Streżyńskiej sprzed dwóch lat powoduje dzisiaj te kłopoty Fundacji Lux Veritatis. Dziękuję bardzo.


18 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski:

    Odpowiadając na dodatkowe pytania pana posła, powiem tak: nie będę się odnosił do prasowych informacji o tym, co powiedział rzecznik prasowy UKE, bo nie jestem w stanie tego zweryfikować w tej chwili. Natomiast na pytanie, czy była pani prezes UKE rzeczywiście poniosła konsekwencje, mogę odpowiedzieć tak: była pani prezes UKE miesiąc później przestała pełnić funkcję prezesa UKE, po podjętej wówczas decyzji.

    Czy nowa pani prezes powinna natychmiast uchylić tę decyzję? Tamta decyzja ma wady prawne. Ta decyzja z 31 października 2011 r. ma wady. Nowa pani prezes nie może swoją jednostronną decyzją uchylić decyzji wydanej na rzecz Telewizji Polskiej w październiku 2011 r. Właśnie w tym celu zwołała na 10 grudnia rozprawę administracyjną, by w jej wyniku dokonać korekty tej umowy i skrócić ją do dnia, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy. Dziękuję.



Poseł Stanisław Huskowski - Zapytanie z dnia 05 grudnia 2013 roku.


11 wyświetleń

Zobacz także: