Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1637 i 1943).


Poseł Andrzej Szlachta:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość w sprawie zmiany ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

    Proponowane zmiany są konsekwencją zmian systemowych związanych z wdrażaniem ˝Europejskiej agendy cyfrowej˝. Mają one na celu uproszczenie otoczenia prawnego i stworzenie ułatwień dla obywateli i przedsiębiorców. Wskazane mechanizmy i instrumenty prawne mają przyczynić się do rozwoju e-administracji i e-gospodarki.

    W celu dalszego ułatwienia obywatelom, przedsiębiorcom i cudzoziemcom kontaktów z administracją publiczną oraz sądami administracyjnymi omawiany projekt zakłada: wprowadzenie obowiązku posługiwania się przez podmioty publiczne elektroniczną skrzynką podawczą, wprowadzenie kompleksowej regulacji nakładającej na podmioty publiczne obowiązek przekazywania ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji wzorów dokumentów elektronicznych w celu umieszczenia ich w centralnym repozytorium wzorów dokumentów elektronicznych, wprowadzenie możliwości wystawiania przez ePUAP usług przez podmioty inne niż podmioty publiczne oraz rozszerzenie sieci punktów potwierdzenia profilu zaufanego ePUAP.

    Zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego i podobne zmiany w Ordynacji podatkowej dotyczą: rozszerzenia przedmiotu zgody strony lub innego uczestnika postępowania na komunikowanie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wprowadzenia fikcji e-doręczeń, rozszerzenia dostępu strony do akt sprawy drogą elektroniczną, dopuszczenia formy elektronicznej do czynności, dla których aktualnie zastrzeżona jest forma pisemna, dopuszczenia uwierzytelnionych przez wnoszącego pism.

    W ustawie Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zmiany dotyczą: wprowadzenia rozwiązania, w którym mechanizmy elektronicznego zarządzania dokumentacją będą wspierały dotychczasowy sposób prowadzenia akt sprawy sądowej, zapewnienia stronie postępowania dostępu on-line do akt sprawy, wprowadzenia możliwości składania pism procesowych w formie dokumentu elektronicznego, uregulowania kwestii doręczenia e-pism przez sądy administracyjne.

    W wyniku zmian dotychczasowej ustawy plan informatyzacji ma być zastąpiony przez Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. Zmianie ulega również tryb finansowania przez ministra do spraw informatyzacji przedsięwzięć informatyzacyjnych. W wyniku zaproponowanych zmian minister do spraw informatyzacji co najmniej raz w roku będzie przeprowadzał konkurs na dofinansowanie. Dotychczasowy zespół do spraw oceny wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć informatyzacyjnych zostanie zastąpiony komisją konkursową.

    Projekt ustawy wprowadza również możliwość wydawania zaświadczeń w formie dokumentu elektronicznego. W drugiej połowie 2014 r. planuje się uruchomienie automatycznej usługi potwierdzającej uprawnienia osób ubiegających się o pomoc społeczną. Należy jednak zaznaczyć, że obecnie administracja podatkowa jest w trakcie realizacji programu e-Podatki, który ma się zakończyć dopiero z dniem 31 grudnia 2015 r. Stąd wprowadzenie w życie procesu wydawania zaświadczeń drogą elektroniczną planowane jest na dzień 1 stycznia 2016 r.

    Projekt ustawy został poddany konsultacjom społecznym z 17 partnerami społecznymi. Siedem podmiotów zgłosiło uwagi do projektu. Niestety tylko niewielką część uwag rząd uwzględnił.

    Konkludując, powiem, że zaproponowane zmiany, choć istotne, nie zapewnią kompleksowego rozwoju e-administracji i e-gospodarki. Proces wprowadzania oczekiwanych zmian jest rozciągnięty w czasie i nie obejmuje wielu obszarów administracji publicznej, na przykład samorządów terytorialnych. Dlatego ostateczną decyzję w sprawie poparcia przedmiotowego projektu ustawy Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość wyrazi podczas głosowania. Dziękuję bardzo.



Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 04 grudnia 2013 roku.


159 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:


Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja o działalności Sądu Najwyższego w roku 2014 wraz ze...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja Rządu o działaniach podejmowanych w 2014 roku na rzecz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy